Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Susza w lesie - jak nie wzniecić pożaru? [WIDEO]

Mateusz Bagieński
Mateusz Bagieński
Wideo
od 16 lat
Okres wakacyjny to czas, kiedy chętnie wybieramy się na spacery w zacienione miejsca. Często są to lasy. A czego nie można w nich robić?

Tego nie wolno robić w lesie!

W całej Polsce trwa upalne i suche lato. Niewielkie opady deszczu w ostatnich dniach nie poprawiły sytuacji. W związku z tym jest bardzo duże zagrożenie pożarowe. Nie ma dnia, żeby strażacy nie wyjeżdżali do pożarów łąk, zbóż, czy lasów. Co może spowodować pożar lasu?

Największe zagrożenie pożarowe na obszarach leśnych powodowane są przez osoby korzystające z letniego wypoczynku na tych obszarach oraz przez osoby zbierające owoce runa leśnego. Zagrożenie pożarowe lasów jest związane z nagminnym naruszaniem przepisów przeciwpożarowych, a przede wszystkim z używaniem ognia otwartego w lasach, to jest paleniem papierosów, ognisk, użytkowaniem grilli, w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Ponadto pożary lasów powstają w wyniku wyrzucania niedopałków papierosów z przejeżdżających przez tereny leśne samochodów.

Pożar w lasachArchiwum PP

Susza w lesie - jak nie wzniecić pożaru?

- Nie używaj w lesie ognia otwartego.

- Ogniska i grille rozpalaj wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych.

- Nie wjeżdżaj autem do lasu.

- Biwakuj tylko w miejscach do tego przeznaczonych.

- Nawet na chwilę nie zostawiaj w lesie śmieci.

Pożar w lasachArchiwum PP

To człowiek odpowiada za ponad 90% pożarów lasów

Umyślne podpalenia, wczesnowiosenne wypalanie roślinności, nieostrożność ludzi to tylko niektóre przyczyny pojawienia się ognia w lesie. Większość pożarów występuje przy najwyższym III stopniu zagrożenia pożarowego lasu. Z reguły mają one charakter powierzchniowy, pali się poszycie leśne, zarośla i pojedyncze drzewa. Utrzymujące się wysokie temperatury powodują wysychanie ściółki i roślinności dna lasu.

W przypadku utrzymującego się katastrofalnego zagrożenia pożarami, występującego najczęściej w okresie wakacyjnym, wprowadzane są okresowe zakazy wstępu do lasu. Wystąpienie 5 dniowego okresu, w którym wilgotność ściółki mierzona o godz. 9.00 jest niższa od 10% nadleśniczy, dyrektor parku narodowego wprowadza zakaz wstępu do lasu. Podstawą do wprowadzenia zakazu są określane codziennie prognozy zagrożenia pożarowego lasu. Informacja o zakazach podawana jest przy pomocy ogłoszeń umieszczanych w terenie zagrożonym, a także w lokalnych mediach.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem lub nadchodzące wydarzenie? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto