Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świąteczne spotkanie prezydenta Bytomia z dziennikarzami

Redakcja
Świąteczne życzenia prezydenckie Piotra Koja
Świąteczne życzenia prezydenckie Piotra Koja Piotr A.Jeleń
W czwartkowe popołudnie prezydent Bytomia Piotr Koj spotkał się z mediami. Tego typu spotkania należą już niemal do świątecznej tradycji. Wielkanocne życzenia dla lokalnych mediów przyjęli dziennikarze.

"Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych życzę, by ten czas był wypełniony pokojem i radością. Niech Zmartwychwstanie Pańskie pozwoli z nadzieją i ufnością patrzeć w przyszłość"
Tak życzył dziennikarzom i nie tylko, ale całej bytomskiej społeczności, prezydent Bytomia, Piotr Koj podczas tradycyjnego spotkania z mediami w Biurze Promocji Miasta przy Rynku 7.

Przy świątecznym stole, jak to bywa z dziennikarzami, nie mogło się obejść bez pytań, chwili refleksji i wspomnień, chociaż w bardziej świątecznej atmosferze, to nie mniej istotnych dla mieszkańców Bytomia.

Czy kubeł zimnej wody wylany w Poniedziałek Wielkanocny na osobę, która sobie tego nie życzy, to świąteczna tradycja czy akt wandalizmu?

Okazuje się, że bytomscy stróże prawa, którzy w ten dzień wyjdą na miasto w zwiększonych patrolach, będą baczną uwagę zwracać na sposób kultywowania wielkanocnych tradycji.
- Święta nie mogą być usprawiedliwieniem czynu zabronionego - mówi Adam Jakubiak, rzecznik prasowy bytomskiej policji. - Niewłaściwe kultywowanie tradycji zagraża bezpieczeństwu. Osoby, które za wszelką cenę chcą polać kogoś wodą, nie zdają sobie sprawy z konsekwencji. A te mogą być naprawdę groźne. Podczas Świąt Wielkanocnych z całej Polski docierają do nas wieści o laniu wodą z hydrantów ulicznych, wrzucaniu dziewcząt do zbiorników wodnych czy nawet podtapianiu w fontannach - wylicza Jakubiak. To zwykłe chuligaństwo i w takich sytuacjach należy wezwać policję albo straż miejską.
I tutaj, gdy osoba poszkodowana udowodni, że poniesione straty za zniszczone ubranie wynoszą do 250 zł, sprawca będzie musiał za nie zapłacić. Jeżeli kwota ta zostanie przekroczona, czyn ten traktowany będzie już jako przestępstwo, za które może grozić nawet do 5 lat więzienia.
Tak więc "pseudotradycjonaliści" miejcie się na baczności.

Gdzie i jakie stojaki na rowery w mieście zamontuje All For Planet jest tematyką konkursu dla pięciu miast w Polsce, gdzie oprócz Bytomia, fundacja w tym roku zgłosiła jeszcze Kraków, Rzeszów, Sopot i Wrocław.
Mieszkańcy w konkursie trwającym jeszcze do 1 maja wybierają lokalizację 10 punktów w danym mieście oraz kształt samych stojaków.
Szczegóły na eko-działania

Sport masowy to między innymi zbliżająca się XXII Bytomska Rowerowa Masa Krytyczna, która wystartuje 29 kwietnia o godz. 18 z bytomskiego Rynku, odbywająca się w ramach ogólnopolskiej akcji "Polska na rowery".

Biegacze uczczą 220. rocznicę Konstytucji 3 Maja. Po raz piąty odbędzie się ulicami miasta "Bieg Konstytucji 3 Maja", który wystartuje 3 maja o godz. 12 na bytomskim Rynku. Akcja ma nie tylko na celu promowanie aktywności fizycznej, jako sposobu na uniknięcie m.in. zawału serca czy otyłości, ale przede wszystkim zachęcić bytomian do uprawiania sportu.

Jeżeli nie straszne ci 21 kilometrów z okładem, to już teraz możesz zapisać się do 3. Bytomskiego Półmaratonu. Wystartuje on 18 września o 11 i podobnie jak przed rokiem, start i meta biegu zostanie zlokalizowana w Miechowicach na ulicy Dzierżonia przy Szkole Podstawowej nr 33. Organizatorami biegu są: BTTS Silesia Miechowice, Ośrodek Sportu i Rekreacji, a patronat nad imprezą objęli m.in., prezydent Bytomia Piotr Koj oraz parafia pw. Świętego Krzyża w Bytomiu-Miechowicach.

Czy Bytomskiemu Centrum Kultury będzie patronować Karin Stanek?
Z pewnością chcą tego mieszkańcy i władze miasta, lecz rozmowy zainteresowanych stron, jak poinformował nas Piotr Koj, nie należą do łatwych. Na pewno jednak będzie koncert "Autostopem z malowaną lalą". Znowu usłyszymy w Bytomiu piosenki zmarłej niedawno Karin Stanek. Na 9 czerwca zaplanowano poświęcony jej pamięci koncert w Bytomskim Centrum Kultury.

By na spotkanie nie patrzeć poprzez pryzmat różowych okularów, poruszono temat gospodarki wodno-ściekowej w mieście. A konkretnie jednej z największych opłat w regionie za wodę i nieczystości.

Wiąże się to z projektem "Poprawa gospodarki wodno – ściekowej na terenie gminy Bytom" inwestycji zakończonej w listopadzie ubiegłego roku. Wybudowano i przebudowano ponad 115 kilometrów kanalizacji sanitarnej, wybudowano i przebudowano ponad 43 kilometry kanalizacji deszczowej, zmodernizowano prawie 64 kilometry wodociągu i wybudowano 35 przepompowni. Ponadto zmodernizowano trzy bytomskie oczyszczalnie ścieków: "Centralną", "Miechowice" oraz "Bobrek, a także Rów Miechowicki. Zamontowano 42 separatory, które przyczyniły się do podniesienia czystości wód deszczowych. Pomimo, że ponad połowa środków finansowych pozyskana była z Unii Europejskiej, to pozostała część stanowiła kredyt, który gmina musi spłacić. Ale też dostawca wody, co należy przyznać jest monopolistą i tutaj to on dyktuje ceny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto