Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Szczęśliwe garnki" - kulinarna książka z przepisami na wiosnę

Weronika Trzeciak
Weronika Trzeciak
okładka
okładka wydawnictwo Edipresse
Publikacja "Szczęśliwe garnki. Kulinarna książka z przepisami na wiosnę" Beaty Pawlikowskiej zawiera 34 receptury na szybkie i proste dania jarskie.

Beata Pawlikowska znana jest ze swoich niezwykłych podróży oraz z... zamiłowania do gotowania. Niedawno postanowiła napisać serię książek "Szczęśliwe garnki", w których dzieli się ponad 200 przepisami na szybkie i zdrowe dania. Mnie udało się zdobyć dwie z nich - przepisy na wiosnę oraz na lato, czyli moje ulubione pory roku. Postanowiłam swoją przygodę z tą serią zacząć od wiosny, gdyż wtedy przyroda budzi się do życia...

Publikacja "Szczęśliwe garnki. Kulinarna książka z przepisami na wiosnę" zawiera 34 receptury na szybkie i proste dania. Jak przyznaje Beata Pawlikowska: W mojej szczęśliwej kuchni zawsze gra pozytywna muzyka albo cisza, w której śpiewają ptaki. Gotuję z radością szybkie, zdrowe i pyszne dania z prostych. naturalnych produktów. Wiem z doświadczenia, że w takiej szczęśliwej kuchni i w szczęśliwych garnkach powstaje dobre, szczęśliwe jedzenie, które pysznie karmi ciało i duszę.

Wiosna to pora roku, w której wszystko kiełkuje, rośnie, pnie się do góry. Zdaniem autorki nigdy później marchewka nie jest taka słodka, pietruszka ta śnieżnie biała, a seler tak aromatyczny. Wtedy też pojawia się cudowny zielony groszek, który autorka uwielbia i czeka na niego przez 11 miesięcy. Dlatego uwielbia wiosnę, za ten groszek, pierwsze truskawki, krokusy, tulipany, kosy, skowronki i biedronki.

Beata Pawlikowska w kuchni stosuje filozofię pięciu przemian. Polega ona  na tym, że tak samo jak pory roku następują po sobie w określonej kolejności, tak samo dzieją się pewne procesy wewnątrz ludzkiego organizmu. Każdy z nich jest wspierany przez inną grupę produktów. Dlatego każdy składnik należy dodawać do dania w określonej kolejności. Autorka dodaje najpierw marchewkę, seler i korzeń pietruszki (żywioł Ziemi, wspierający żołądek i śledzionę), a dopiero por (żywioł metalu powiązany z płucami i jelitem grubym). Dzięki odpowiedniej kolejności, dania smakują lepiej.

Należy przy tym zauważyć, że pięć żywiołów odpowiada pięciu porom roku. I tak oto drzewo to wiosna, ogień to lato, ziemia to późne lato, metal to jesień, woda to zima. Dla ułatwienia, symbole pięciu żywiołów zamieszczone zostały przy każdym składniku danej potrawy.

Z uwagi na to, że autorka jest weganką, w przepisach nie występuje mięso, jajka, masło, majonez, mąka pszenna. Jednak przepisy są tak różnorodne, że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Dzięki niej można odkryć bogaty świat smaków i przypraw.
Niektóre dania wydają się proste, jak np.: wiosenna zupa z zielonym groszkiem, zupa kalafiorowa z młodych warzyw czy koktajl truskawkowo-brzoskwiniowy.

Inne dania były dla mnie niespodzianką, jak np. pierwszomajowa kasza quinoa, chleb jaglany z amarantusem, migdałami i śliwkami czy kasza jaglana z zielonym groszkiem i kozieradką. O niektórych nazwach produktów nawet nie słyszałam.

Jednak największe zaskoczenie wywołał przepis zatytułowany czerwcowa piosenka na trzy głosy (i dzwonek czwarty) - co się kryje pod tą nietuzinkową nazwą tego nie zdradzę.

"Szczęśliwe garnki. Kulinarna książka z przepisami na wiosnę" to inspirująca książka kucharska, która pokazuje, że nawet proste dania mogą być smaczne i cieszyć oko. Na pewno wypróbuję kilka przepisów, gdyż zdjęcia potraw są naprawdę zachęcające. Polecam tę książkę miłośnikom kuchni wegetariańskiej.

Warto wspomnieć, że "Szczęśliwe garnki" to kulinarna seria z przepisami na wszystkie pory roku (wiosnę, lato, jesień, zimę), święta oraz ciastka. Każdej książce z serii towarzyszy multimedialna niespodzianka - specjalnie przygotowany film, na którym Beata Pawlikowska zaprasza czytelników do swojej kuchni. Można go obejrzeć dzięki aplikacji mobilnej Tap2C. Myślę, że warto mieć w domu całą kolekcję.

Beata Pawlikowska jest polską pisarką, podróżniczką i dziennikarką. Swoją pierwszą książkę – "Powieść z nurtu realizmu magicznego" napisała w wieku 18 lat i była ona czytana w Programie III Polskiego Radia. Na swoim koncie ma m.in. książki podróżnicze (np. "Blondynka w dżungli", "Blondynka na Jawie"), cykle poradników psychologicznych (np. "W dżungli życia", "W dżungli miłości") czy "Rozmówki".

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto