Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Taylor Anderson - "Krucjata" z cyklu "Niszczyciel" - recenzja

Redakcja
Okładka książki, ilustracja Zbigniewa Mielnika
Okładka książki, ilustracja Zbigniewa Mielnika Okładka książki, ilustracja Zbigniewa Mielnika
"Krucjata" jest drugim tomem z cyklu "Niszczyciel", przedstawiającym przebieg II wojny światowej na Pacyfiku, od momentu bitwy na Morzu Jawajskim w 1942 roku.

Jednakże akcja przedstawiona w powieści rozgrywa się w dziwnym świecie. Czytelnik wraz z bohaterami zostaje przeniesiony do świata równoległej rzeczywistości, gdy na naszej planecie żyją dinozaury, a jednocześnie nie ma ludzi.

To działo się w tomie pierwszym

Przestarzały amerykański niszczyciel USS Walker, wraz z kilkoma innymi okrętami, wśród których jest brytyjski krążownik ciężki HMS Exeter, stara się wymknąć o wiele liczebniejszej flocie japońskiej z krążownikiem liniowym Amagi na czele.

Dowódca USS Walkera, komandor porucznik Matthew Patrick Reddy, szukając ucieczki celowo wprowadza okręt w morski szkwał z nadzieją, że zdoła tam przeczekać pościg i ujść nieprzyjacielowi. Co mu się udaje. Jednakże zdziwienie jego nie ma granic, gdy wychodząc z oceanicznej zawieruchy: (...) Morze zniknęło. Jak daleko sięgał wzrokiem, rozciągała się zielonoczarna pustka pełna niezliczonych kropel wody znieruchomiałych w powietrzu. (...) To, co widział dokoła, należało do zjawisk niemożliwych.

Odnalezienie Mahana

Po pierwszej bitwie, jaką przyszło stoczyć załodze Walkera wspólnie z lemurami przeciwko grikom, kapitan okrętu, Matt Reddy doskonale zdał sobie sprawę, że walka z jaszczurami będzie o wiele trudniejsza, niż mogło się wydawać. Należało zjednoczyć wszystkie siły i uwolnić mieszkańców Suribaji z blokady założonej przez jaszczury. Należało także zlokalizować drugiego z amerykańskich niszczycieli, Mahana, który także umykając pościgowi okrętom Cesarskiej Marynarki Japonii, wpłynął w dziwny szkwał.

Ciężkie przygotowania do bitwy, poszukiwania złóż ropy, niezbędnej do rafinacji w celu uzyskania paliwa dla niszczyciela, wreszcie kapitalny remont samego okrętu przywracający mu pływalność i zdolność prowadzenia otwartej wymiany ognia, wszystko to zdawało się graniczyć z cudem. Trzeba było się przygotować na walkę ze stworzeniami nie znającymi kompromisu, nie zachowującymi żadnych zasad na polu bitwy, a pokonanych przeciwników traktować, jako potencjalne pożywienie.

Dlatego też dowódca Walkera dąży za wszelką cenę, by dowództwo Połączonych Sił Ekspedycyjnych, jak określono lemurów-wojowników oraz marynarzy niszczyciela, przypadło właśnie kapitanowi Reddy’emu. Tak też się staje. W pół roku od wpłynięcia w szkwał dochodzi do drugiej bitwy. Dzięki podstępowi ze zdobytym okrętem grików udaje się Siłom Ekspedycyjnym rozbić ich blokadę Suribaji. Jeszcze większym sukcesem jest odnalezienie Mahana i części jego załogi.

Jednakże relacje członków załogi Mahana nie napawają marynarzy Walkera optymizmem, wręcz przeciwnie utwierdzają ich w przekonaniu do poczynań, jakich są zdolni grikowie.

Dodatkowym problemem amerykańskich marynarzy staje się pojawienie w tym dziwnym świecie okrętu Cesarskiej Marynarki Japonii, krążownika Amagi. Na domiar złego Japończycy stają się sprzymierzeńcami jaszczurów.

Zapraszam do kolejnej lektury Taylora Andersona z cyklu Niszczyciel, książki o tematyce wojennomorskiej połączonej z science fiction.
A już jest teraz Rebis przygotowuje trzecią część cyklu, zatytułowaną Malstrom.

"Krucjata" - Taylor Anderson
Tytuł oryginału - "Crusade"
Druga z pięciu pozycji cyklu "Niszczyciel"
Przekład - Radosław Kot
Dom Wydawniczy Rebis - Poznań 2011
Stron - 424

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto