Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Termomodernizacja. Najpierw wymiana pieca czy ocieplenie domu? Która kolejność jest lepsza?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Państwowe dofinansowanie do ocieplenia sprawia, że chętniej decydujemy się na termomodernizację.
Państwowe dofinansowanie do ocieplenia sprawia, że chętniej decydujemy się na termomodernizację. 123RF.com
Korzystając z dofinansowania do wymiany pieca i ocieplenia budynku, trzeba uważać, by przeprowadzić prace we właściwej kolejności. Ma ona bowiem wpływ na efekty termomodernizacji.

Na termomodernizację domu decyduje się coraz więcej Polaków. Zachętą do przeprowadzenia prac jest dofinansowanie do ocieplenia oraz wymiany pieca, które można uzyskać m.in. w ramach programu „Czyste Powietrze”. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że sama wymiana źródła ciepła to za mało, by zwiększyć komfort i obniżyć rachunki. Co więcej, kluczowe jest też przeprowadzenie prac we właściwej kolejności.

Termomodernizacja – czemu powinna być kompleksowa?

Nieocieplone lub niedostatecznie ocieplone domy generują wysokie koszty ogrzewania, ponieważ większość ciepła po prostu z nich ucieka. Sytuacja staje się jeszcze gorsza, jeśli budynek ogrzewany jest starym, mało wydajnym i produkującym mnóstwo zanieczyszczeń kotłem na paliwo stałe.

Rozwiązaniem problemu jest termomodernizacja, na którą można obecnie uzyskać dotację w wysokości nawet 37 tys. zł. Program „Czyste Powietrze” pozwala uzyskać m.in. dofinansowanie do ocieplenia ścian i stropów, dofinansowanie do wymiany pieca oraz dotację na zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Dodatkowo działają też programy regionalne, np. finansujące wymianę „kopciuchów” na terenie danej gminy.

Wiele osób popełnia jednak błąd, decydując się tylko na wymianę pieca lub tylko na ocieplenie domu. Takie połowiczne działania nie mogą przynieść pożądanego efektu. Nowy piec w nieocieplonym domu oznacza, że większość ciepła wciąż będzie uciekać na zewnątrz. Z kolei docieplenie budynku bez wymiany pieca faktycznie sprawi, że w domu zrobi się przyjemniej, ale kocioł nadal będzie zużywał ogromne ilości opału i zatruwał powietrze w okolicy. Konieczne jest zatem działanie kompleksowe.

Największe oszczędności w kosztach użytkowania budynków daje kompleksowa termomodernizacja (…) – czytamy w przygotowanym przez trójkę inżynierów z Politechniki Warszawskiej raporcie o termomodernizacji. – W stosunku do samej wymiany kotła lub ocieplenia przegród, kompleksowa termomodernizacja pozwala na największą redukcję emisji zanieczyszczeń (…).

Wymiana pieca i ocieplenie domu – jaką kolejność prac wybrać?

Decydując się na kompleksową termomodernizację, warto też zwrócić uwagę, by przeprowadzić prace w odpowiedniej kolejności. Na początek trzeba określić niezbędny zakres działań.

– Planowanie ocieplenia należy rozpocząć od audytu energetycznego budynku, który w dużej mierze polega na ocenie stanu technicznego i wskazaniu, jakie produkty oraz rozwiązania zastosować – wyjaśnia Agata Wołkowiecka, ekspert ISOVER.

Warto podkreślić, że w programie „Czyste Powietrze” można uzyskać nawet 1000 zł na jego przeprowadzenie.

Jeśli chodzi o dalsze prace, zasada jest prosta – zawsze najpierw ociepla się budynek, a dopiero później wymienia źródło ciepła. W pierwszej kolejności należy bowiem zadbać o to, żeby ciepło nie uciekało z domu. Kiedy już uda się to osiągnąć, do ogrzania budynku wystarczy dużo słabszy kocioł niż przedtem. Kto zacznie od wymiany pieca, ten najpewniej przepłaci za urządzenie.

– Przeprowadzenie wymiany kotła przed ociepleniem budynku spowoduje, że trzeba będzie zastosować urządzenie o ponad dwukrotnie większej mocy – przewymiarowane po późniejszym ociepleniu budynku – wyjaśniają eksperci z Politechniki Warszawskiej.

Co zrobić, gdy wymiana kotła była pierwsza?

Może się zdarzyć tak, że właściciel budynku najpierw skorzystał z dofinansowania do wymiany pieca, a dopiero później uświadomił sobie, że warto też docieplić dom. Choć nie jest to sytuacja optymalna, oczywiście i tak warto dokończyć termomodernizację. Jak wyjaśniają eksperci firmy ISOVER, kolejność prac powinna być wówczas następująca:

  • ocieplenie dachu lub stropu najwyższego piętra (to przez nie ucieka najwięcej ciepła),
  • ocieplenie ścian zewnętrznych,
  • ocieplenie piwnic,
  • ewentualne dalsze prace, jak np. wymiana systemu wentylacji czy wymiana stolarki okiennej.

Bardzo istotne jest, by ocieplać dom materiałami wysokiej jakości i zadbać o ich prawidłowy montaż. Wszelkie niedoróbki mogą bowiem skutkować powstawaniem mostków termicznych, przez które budynek będzie tracił ciepło.

Plusem jest to, że na same prace ociepleniowe również można uzyskać dofinansowanie z „Czystego Powietrza” – nawet jeżeli w domu jest już zamontowane nowoczesne, ekologiczne źródło ciepła. Dotyczy to jednak tylko domów, dla których pozwolenie na budowę zostało wydane do 31 grudnia 2013 r. Wysokość dofinansowania zależy m.in. od planowanego zakresu prac oraz dochodów wnioskodawcy.

Artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych firmy ISOVER oraz raportu „Określenie głównych zalet ocieplania budynków istniejących oraz wpływu termomodernizacji na ograniczenie smogu (niskiej emisji)” autorstwa dr inż. Szymona Firląga, mgr inż. Agnieszki Wójcickiej i inż. Adriana Chmielewskiego.

[QUIZ] Domowe błędy językowe. Masz te rzeczy w domu, ale czy umiesz je nazwać?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Termomodernizacja. Najpierw wymiana pieca czy ocieplenie domu? Która kolejność jest lepsza? - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto