Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa XII edycja Targów Edukacyjnych w Łodzi

Redakcja
Biuro prasowe Międzynarodowych Targów Łódzkich
Wczoraj zakończył się pierwszy dzień Łódzkich Targów Edukacyjnych. Wiadomości24.pl sprawdziły jaką ofertę edukacyjną oferują niektórzy z ponad 150 wystawców.

Jak mówią organizatorzy, Łódzkie Targi Edukacyjne z powodzeniem promują odbudowę pozytywnego wizerunku szkolnictwa zawodowego. Licznie uczestniczą w nich szkoły zawodowe różnych szczebli, placówki zawodowego kształcenia pozaszkolnego oraz pracodawcy. Tradycyjnie wśród wystawców pojawiło się wiele łódzkich gimnazjów. Jednak w tym roku szczególną uwagę warto zwrócić na ofertę szkół ponadgimnazjalnych – liceów oraz szkół zawodowych.

Zostań policjantem już w liceum

Możliwości poznania pracy policjantów już od pierwszej klasy daje 51. Liceum Ogólnokształcące w Łodzi. Oprócz klasy ratowniczo-medycznej, hotelarsko-turystycznej oraz uniwersyteckiej, przyszli uczniowie mają możliwość uczenia się w klasie policyjnej.
- Pierwsze trzy klasy, w tym policyjna, to klasy innowacyjne. Innowacyjność tych klas polega na tym, że wprowadzamy nowe elementy programowe – mówi serwisowi Wiadomości24.pl Edyta Hawrylciów, wicedyrektor szkoły. – Chodzi o to aby uczeń zapoznał się z kuchnią danego zawodu. Idąc na studia jest już w jakiś sposób ukierunkowany – dodaje.

Szkoła na stałe współpracuje z Komendą Wojewódzką Policji w Łodzi. Ostatnio odbyły się tam ćwiczenia antyterrorystyczne, o których pisaliśmy na łamach serwisu Waidomości24.pl. Więcej informacji na stronie: www.lo51.pl

Dziennikarze u Kieślowskiego

Klasa o profilu dziennikarstwa telewizyjnego z elementami historii sztuki to oferta 34. Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kieślowskiego w Łodzi. Znanego z artystycznych klas.
- W każdą środę mamy zajęcia z dziennikarzem, gdzie poznajemy tajniki dziennikarskiego fachu. Z tego co wiem, w tym semestrze mamy zaplanowane wycieczki do łódzkich mediów – powiedział Piotr Ciwocz, uczeń klasy dziennikarskiej. W 34. LO można uczyć się także w klasie edukacji medialnej, teatralnej czy operatorsko-reżyserskiej. Więcej informacji na stronie: www.lo34.szkoly.lodz.pl

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 10 im. Jana Szczepanika to szkoła oferująca naukę w liceum ogólnokształcącym, liceum profilowanym, szkole policealnej oraz w technikum. Marcel Kobyłecki, uczeń czwartej klasy technikum, przyszły technik mechatronik już może pochwalić się sukcesami.

Stoisko szkoły wyróżniało się na tle innych. Dlaczego? Otóż znajdował się tam zbudowany pulpit elektrowozu towarowego ET-22. Był on kompatybilny z symulatorem pojazdów szynowych „MaSzyna”, dlatego każdy mógł spróbować przez chwilę pokierować składem złożonym z 40 wagonów.
- Budowa pulpitu oraz podłączenie go do komputera zajęło mi jakieś trzy tygodnie. Najtrudniej podczas tworzenia było zdobyć niektórych części – opowiada Marcel. Dzieło młodego konstruktora na co dzień stoi w jego pokoju. Poza tym w ubiegłym roku zajął pierwsze miejsce w kategorii profesjonaliści, w konkursie zawodowym „Najlepsza praca modelarsko-konstruktorska w szkołach elektrycznych”. Więcej informacji na stronie: www.elektronik.lodz.pl

Za mundurem panny sznurem

Na targach pojawiły się też oferty dla tych, którzy zawsze marzyli, aby założyć mundur. Jedną z takich możliwości daje Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie.
- Kształcimy na dwóch kierunkach. Jest to Wydział Inżynierii Bezpieczeństwa Pożarowego oraz Wydział Inżynierii Bezpieczeństwa Cywilnego – tłumaczy Aleksandra Kabala, rzecznik rektora komendanta Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. - Nauka w SGSP trwa cztery lata i każdy z podchorążych ma obowiązek odbycia służby w szkolnej jednostce – dodaje.

St. sekc. Jakub Bynio jest jednym z podchorążych na SGSP. – Bardziej tradycje rodzinne zadecydowały, że chciałem zostać strażakiem. Na początku były obawy ze strony rodziców, ale potem już było dobrze – opowiada.

Obowiązkowo brana jest pod uwagę matematyka oraz fizyka lub chemia. Jak widać strażakiem humanista raczej nie zostanie. Przyszły strażak, poza ocenami z matury i badaniami lekarskimi, bierze udział w teście sprawnościowym oraz w wyjeździe do Bazy Szkoleniowej. Tam zapoznaje się m.in. ze sprzętem pożarniczym. Więcej informacji na stronie: www.sgsp.edu.pl

WAT – dla cywila i dla wojaka

Kolejną wyższą uczelnią oferującą możliwość założenia munduru jest Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie. Oferuje ona możliwość kształcenia na sześciu kierunkach (Wydział Inżynierii Lądowej i Geodezji, Wydział Nowych Technologii i Chemii, Wydział Cybernetyki, Wydział Mechaniczny, Wydział Mechatroniki, Wydział Elektroniki).
- Wojskowa Akademia Techniczna przedstawia aktualną ofertę, dla tych którzy chcą pozostać cywilami oraz dla tych, którzy chcą być wojskowymi. Żeby u nas studiować trzeba być dobrym z przedmiotów ścisłych – mówi Jan Turchała, główny specjalista w Dziale Organizacji Kształcenia. – Jeśli chodzi np. o płeć, to w murach WAT-u około 10 proc. studentów to kobiety.

Wojskowi i cywile realizują ten sam program kształcenia. Z tym, że wojskowi realizują dodatkowo program szkoły oficerskiej. Osoba cywilna w ciągu pięciu lat nauki otrzymuje tytuł magistra inżyniera oraz podporucznika z przydziałem do konkretnej jednostki. Tam na początku pracuje w charakterze dowódcy plutonu. Więcej informacji na stronie: www.wat.edu.pl
Oczywiście prócz uczelni spoza regionu łódzkiego na targach prezentują się także te lokalne uczelnie. Na przykład Uniwersytet Łódzki w tym roku miał stoiska większości ze swoich 12 wydziałów. Najbardziej oblegane były stoiska wydziałów: Filologicznego, Ekonomiczno-Socjologicznego, Prawa i Administracji oraz Nauk o Wychowaniu. Sporym zainteresowaniem cieszyły się stoiska Politechniki Łódzkiej oraz Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Natomiast największa prywatna uczelnia w Polsce – Wyższa Szkołą Humanistyczno-Ekonomiczna – posiadała najdłuższe stoisko na targach.

Imprezy towarzyszące

Łódzkim Targom Edukacyjnym towarzyszą liczne seminaria oraz szkolenia. Oto ich program na najbliższe dwa dni.

Piątek 13.02.2009
10.00 - 11.00 - Wystąpienia publiczne. Jak nauczyć się sztuki autoprezentacji. Organizator: Wyższe Szkoły Bankowe
11.00 - 12.00 - Matura za pasem, czyli jak uczyć się szybko i efektywnie. Organizator: Wyższe Szkoły Bankowe
12.00 - 13.00 - Wystąpienia publiczne. Jak nauczyć się sztuki autoprezentacji. Organizator: Wyższe Szkoły Bankowe
13.30 - 15.00 - Socjoterapia jako metoda wychowawcza - seminarium połączone z prezentacją.
organizator: Pracownia Alternatywnego Wychowania
15.00 - 17.00 - Seminarium poświęcone popularyzacji nauki przez widowiska rekonstrukcyjne, „Living history” oraz archeologii eksperymentalnej. Organizatorzy: Stowarzyszenie NEO, Grupa Rekonstrukcji Historycznej DAGOME, Bronioznawcze Koło Naukowe Studentów Archeologii UŁ, ARMA - Stowarzyszenie na rzecz Sztuk Walki Renesansu
Sobota 14.02.2009 - Kształcenie dla potrzeb społeczeństwa europejskiego:
11.00 - 11.45 - Kształcenie dwujęzyczne.
11.45 - 12.15 - Prezentacja Międzynarodowej Organizacji Studenckiej AIESEC.
12.15 - 13.00 - Kształcenie Międzynarodowe.
Organizatorzy: 17 Gimnazjum Publiczne, 28 Gimnazjum Publiczne, 43 Gimnazjum Publiczne, 44 Gimnazjum Publiczne, 46 Gimnazjum Publiczne, IV Liceum Ogólnokształcące, VIII Liceum Ogólnokształcące, XIII Liceum Ogólnokształcące, XXXII Liceum Ogólnokształcące, Szkoła Europejska, AIESEC

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Łodzi zorganizowała wystawę pt.: „Od kajetu do notebooka, czyli ślady rzeczywistości szkolnej na przestrzeni wieków”.

Każdy znajdzie coś dla siebie

Jak widać oferta edukacyjna podczas tegorocznej edycji targów jest bardzo bogata. Wystawcy starają się jak najlepiej przyciągnąć do siebie przyszłych uczniów czy studentów.

Wiele szkół o profilu zawodowym, w ramach prowadzenia swoich klas rozpoczęło także współprace z firmami. ZSP nr 22 współpracuje m.in. ze Skodą, ZSP nr 9 i 10 współpracuje z firmami Bosch i Siemens a ZSP nr 3 z Gazownią Łódzką i Zakładem Wodociągów i Kanalizacji. Pozwala to nie tylko na praktyczną naukę zawodu, ale także pozwala najlepszym technikom na prace w zawodzie.

Jeśli ktoś waha się jeszcze przy wyborze przyszłego gimnazjum, liceum czy kierunku studiów powinien jak najszybciej odwiedzić Halę EXPO przy ul. Stefanowskiego 30. Targi można zwiedzać jutro od 10.00 do 17.00 oraz w sobotę od 10.00 do 14.00.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto