Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ty też na tym oszczędzasz? Tak robią wszyscy Polacy! To pragmatyzm czy skąpstwo?

JK
iStock/Prostock-Studio
Nie dajemy pieniędzy na cele charytatywne, unikamy napiwków, kupujemy tylko z darmową wysyłką. Niektórzy twierdzą, że skąpstwo to nasza wrodzona cecha. Inni nazwą to pragmatyzmem i oszczędnością, która przy umiarkowanym poziomie zadowolenia z zarobków nie powinna nikogo dziwić. Na czym oszczędzamy najchętniej?

Nawyki finansowe Polaków - na tym najbardziej lubimy oszczędzać

Polacy słyną z tego, że uwielbiają oszczędzać, a jeszcze bardziej kochają promocje. Twierdzenie to nie jest bezpodstawne, co właśnie udowodniły badania zrealizowane dla BIG InfoMonitor przez Quality Watch. Raport Zwyczaje finansowe Polaków ujawnia, gdzie najchętniej szukamy oszczędności. Jak myślicie, co przoduje wśród naszych sposobów na zachowanie grosza w kieszeni?

Skąpstwo czy pragmatyzm?

Jak wynika z badania, co trzeci Polak nie daje napiwków, co piąty zaś nie częstuje papierosami. Jedni nazwą to oszczędnością i pragmatyzmem, inni zaś skąpstwem. O ile fakt dawania napiwków często zależy od jakości obsługi w restauracji i zasobności naszego portfela, o tyle niechęć do częstowania trudniej wytłumaczyć. Biorąc pod uwagę, że pali ok. jednej trzeciej dorosłego społeczeństwa, 21% to wysoki wynik. Najwyraźniej w przypadku kosztownego nałogu nie ma miejsca na szczodrobliwość.

Oszczędzanie często jednak wynika z kiepskiej sytuacji materialnej. Jak wynika z danych GUS-u, w 2018 roku 5,4% Polaków żyło u progu skrajnego ubóstwa, podczas gdy w ubóstwie ustawowym znalazło się 10,9% społeczeństwa. Co oznaczają te pojęcia?

  • ubóstwo skrajne to granica minimum egzystencji, wyceniona na 595 zł dla gospodarstwa jednoosobowego i 1606 zł dla czteroosobowego
  • ubóstwo ustawowe obejmuje tych, którzy zgodnie z prawem mogą ubiegać się o świadczenie z pomocy społecznej. Ich przychody wyceniono na 701 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego i 2112 zł dla gospodarstwa czteroosobowego

Zgodnie z badaniem CBOS na temat zadowolenia Polaków z życia, co dziesiąty rodak jest nieusatysfakcjonowany swoimi perspektywami finansowymi. 40 proc. Polaków liczy zaś na poprawę swojej sytuacji majątkowej w ciągu najbliższego roku. W związku z tym, że poziom zadowolenia z zarobków jest, delikatnie mówiąc, umiarkowany, nie powinna dziwić wrodzona oszczędność.

Zwyczaje finansowe w zależności od wieku

Jak wynika z raportu, nawyki oszczędnościowe różnią się w zależności od wieku i płci. Wracając do trefnego częstowania papierosami - najmniej chętnie dzielą się panowie po 64 roku życia. Również ta sama grupa najrzadziej korzysta z promocji, podczas gdy na "happy hours" spotkać można głównie kobiety oraz osoby przed 34 rokiem życia. Jak nasze nawyki oszczędnościowe rozkładają się w poszczególnych grupach wiekowych?

A Wy, gdzie najchętniej szukacie oszczędności?

Trwa głosowanie...

Na czym najchętniej oszczędzacie?

Czy Wasze wybory pokrywają się z nawykami reszty społeczeństwa? Zobaczcie sami:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ty też na tym oszczędzasz? Tak robią wszyscy Polacy! To pragmatyzm czy skąpstwo? - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto