MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zakupy świąteczne 2021. Ile w tym roku wydamy? Jak je spędzimy? "Polacy nie zamierzają oszczędzać"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Gównym powodem zwiększenia wydatków są wzrosty cen w sklepach i na stacjach benzynowych, które dostrzega ponad 70 proc. społeczeństwa.
Gównym powodem zwiększenia wydatków są wzrosty cen w sklepach i na stacjach benzynowych, które dostrzega ponad 70 proc. społeczeństwa. Lukasz Gdak/ Polska Press
- W tym roku na Boże Narodzenie wydamy średnio 2 129 złotych, czyli o 200 złotych więcej niż przed rokiem – wynika z badania Deloitte. - Niemal połowa budżetu świątecznego zostanie wydana online- tłumaczy w rozmowie z Agencją informacyjną Polska Press ekspert.

W drugim roku pandemii Polacy przewidują wzrost swoich wydatków okołoświątecznych. - Nasze obawy z pandemią maleją, chociaż w dalszym ciągu dość mocno wpływają na nasze zachowania konsumenckie- mówi AIP Bartek Bobczyński, Deloitte. - Jeżeli chodzi o sytuację finansową gospodarstw domowych, to przeważają oceny negatywne. 42 proc, ankietowanych wskazało na pogorszenie sytuacji materialnej przy 21 proc. deklarujących lepszą sytuację w porównaniu z rokiem ubiegłym- wylicza i dodaje, że sam budżet świąteczny Polaków wzrośnie o 11 proc. w stosunku do 2020 roku i wyniesie 2 129 zł.

W tym roku nie zamierzamy oszczędzać. Na prezenty, żywność, podróże oraz spotkania z najbliższymi planujemy przeznaczyć średnio 2 129 zł, czyli o 11 proc. więcej niż rok temu- wynika z badania „Zakupy świąteczne 2021”, przeprowadzonego Deloitte.

Głównym powodem zwiększenia wydatków są wzrosty cen w sklepach i na stacjach benzynowych, które dostrzega ponad 70 proc. społeczeństwa. – Na te same produkty, które kupowaliśmy w zeszłym roku, w tym trzeba przeznaczyć więcej – mówi.

Polacy przewidują wzrost swoich wydatków okołoświątecznych. Przede wszystkim zwiększy się koszyk związany z podróżami, co jest naturalne, biorąc pod uwagę, że w poprzednie święta z powodu obostrzeń podróże były mocno ograniczone. Na ten cel przeznaczymy średnio 333 zł, czyli o ponad 55 proc. więcej niż w minionym roku.

Również na żywności i napojach nie zamierzamy oszczędzać- zamierzamy wydać na nie 944 zł i średnio będzie to koszt o 10 proc. wyższy niż w ubiegłym roku. Prezenty pochłoną podobną do zeszłorocznej sumę 546 zł (wzrost o 2 proc.). Przyjemności oraz rozrywka będą nas kosztować średnio 306 zł (spadek o 3 proc.).

Jak pandemia wpłynie na zwyczaje zakupowe Polaków?

Niemal połowa Polaków (47 proc.) ma zamiar spędzić przedświąteczny czas w domu i unikać miejsc publicznych. To nadal bardzo dużo, jednak w porównaniu z rokiem poprzednim (ponad 70 proc.) widoczna jest znaczna tendencja spadkowa. Zakupy świąteczne wcześniej chce zrobić 38 proc. ankietowanych. Z kolei 35 proc ograniczy wydatki na konsumpcję, zaś 32 proc. zredukuje liczbę wizyt w sklepach stacjonarnych.

– Główną zmienną w zachowaniu Polaków w okresie świątecznym jest chęć spędzenia czasu w domu, unikanie publicznych miejsc, zrobienie świątecznych zakupów wcześniej, przy jednoczesnym ograniczeniu wizyt w sklepach stacjonarnych. Jest to oczywiście związane z pandemią COVID-19. Niemal trzy czwarte badanych spędzi święta w domu, 23 proc. u rodziny lub znajomych, a 3 proc. w podróży po Polsce lub za granicą- podsumowuje Bielańska

Co znajdziemy pod choinką?

W tym roku każdy Polak zamierza kupić średnio 7 prezentów. Przede wszystkim będą to upominki dla dzieci (63 proc.), na nie także zostanie przeznaczona największa część budżetu (48 proc.). Równie hojnie obdarowani zostaną partnerzy, mężowie, żony (61 proc.). Polacy nie zapominają także o rodzicach, 56 proc. planuje przygotować dla nich niespodziankę – wynika z badania.

Dokładniej, jak wyjaśnia Natalia Załęcka, Deloitte, w tym roku będą to przede wszystkim kosmetyki i perfumy, takie zakupy deklaruje 56 proc. ankietowanych. Drugą najpopularniejszą kategorią, którą wskazuje 50 proc. badanych, są gry i zabawki. Dużą popularnością cieszą się także książki z 46 proc. wskazań.

– Rozczarowani mogą być fani elektroniki – ponad 85 proc. osób nie planuje tego typu zakupów. W tym roku po raz pierwszy zadaliśmy także pytanie o emocje związane z zakupami świątecznymi. Jak można było przypuszczać największą przyjemność sprawi kupowanie prezentów najbliższym. Najbardziej zaś stresujący i czasochłonny będzie wybór podarunku dla współpracowników – wylicza Załęcka.

Zakupy chcemy zrobić wcześniej

Jak się okazuje, zakupy już w listopadzie chciało to zrobić 27 proc. ankietowanych. Black Friday był dodatkową okazją do zakupów świątecznych dla około 1 na 10 osób. W grudniu średnio dwóch na trzech Polaków planuje zakupy świąteczne, najwięcej osób (54 proc) zamierza zdążyć do 25 grudnia.

Wśród świątecznych wydatków znajdują się również datki na pomoc charytatywną. 2 na 3 osoby chcą wesprzeć potrzebujących, a średnia kwota to około 90 złotych.

Żywność kupujemy w dyskontach

Sklepy online stały się niemal tak często preferowane jak te stacjonarne. Prawie połowa świątecznego budżetu zostanie wydana w właśnie w nich (47 proc.). – Wzrost znaczenia zakupów online to tendencja, którą obserwujemy od lat. Nasze preferencje odnośnie kanału są jednak różne w zależności od kategorii produktów czy usług – komentuje Bartek Bobczyński, Deloitte.

Jak wyjaśnia, Polacy szczególnie chętnie przez Internet kupują produkty związane z podróżami, spędzaniem wolnego czasu i realizacją pasji. W żywność zaś zdecydowanie wolimy zaopatrywać się stacjonarnie. Monopolistami w tym segmencie są bezkonkurencyjne dyskonty. 93 proc. Polaków deklaruje właśnie w nich zrobić zakupy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zakupy świąteczne 2021. Ile w tym roku wydamy? Jak je spędzimy? "Polacy nie zamierzają oszczędzać" - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto