Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Udar zabija co szóstą osobę na świecie. Czy można go uniknąć?

Redakcja
Ranveig/CC BY-SA 3.0
Benjamin Franklin powiedział kiedyś, że są na świecie dwie rzeczy pewne: śmierć i podatki. Naukowcy natomiast dodają, że jeżeli chodzi o zgony na świecie, to udar jest uważany za trzecią ich przyczynę, po chorobach serca i nowotworach.

Poza tym, udar stanowi olbrzymi problem ekonomiczny, ponieważ generuje niemałe koszty terapii oraz opieki nad pacjentami.

Eksperci twierdzą, że skala zjawiska jest bardzo duża. W jakimś momencie swojego życia jedna na sześć osób dozna bowiem udaru mózgu. Szacuje się, że na świecie co 6 sekund ktoś umiera właśnie z powodu udaru mózgu. Staje się on też najczęstszą przyczyną niepełnosprawności osób po 40. roku życia.

Tylko w roku 2010, z powodu udaru mózgu, zmarło ok. 6 mln osób na całym świecie. Natomiast szacuje się, że w naszym kraju udar występuje co roku u 70-80 tys. Osób. Z powodu jego wystąpienia ok. 30 proc. umiera w ciągu roku. Jednak lekarze mówią, że 50 proc. tych którzy przeżyją, traci pełną sprawność i potrzebuje stałej opieki.

Okazuje się jednak, że większości udarów można uniknąć. Przypominają o tym eksperci z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu, który obchodzimy w sobotę 29 października. W zeszłym roku ogłoszono wyniki badań na łamach pisma "Lancet", które przeprowadziła w 22 krajach, światowa organizacja zajmująca się problemem udarów - World Stroke Organization (WSO).

Oszacowano, że 80-90 proc. udarów, spowodowane jest czynnikami, na które mamy sami wpływ. Aby uniknąć tego zjawiska, wystarczy zmienić swój styl życia. Najważniejsze bodźce, które przyczyniają się do powstawania udaru, wymienione na łamach pisma, to: nadciśnienie tętnicze, papierosy, zaburzenia lipidowe, stosunek obwodu pasa do obwodu bioder, będący wskaźnikiem otyłości brzusznej, nieprawidłowa dieta, brak regularnej aktywności fizycznej, cukrzyca, nadużywanie alkoholu, stres, depresja oraz choroby układu sercowo-naczyniowego.

Specjaliści mówią, że jeżeli chodzi o udar, to nie jest on nieuchronną konsekwencją starzenia się. W większości przypadków jest to sprawa czynników, które go powodują. Wystarczy poznać te "bodźce" i po ich modyfikacji, można zdecydowanie zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru oraz zgonu z jego powodu.

Źródło:
rynekzdrowia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto