MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Upadłość konsumencka 2021. Teraz ogłosić bankructwo może każdy, ale nie zawsze. Kiedy sąd odrzuci wniosek o upadłość?[31.03.2021]

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Ze złożonego w sądzie wniosku oraz dołączonych dowodów musi wynikać, że dana osoba posiada status konsumenta (jest osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej) oraz jest niewypłacalna.
Ze złożonego w sądzie wniosku oraz dołączonych dowodów musi wynikać, że dana osoba posiada status konsumenta (jest osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej) oraz jest niewypłacalna. Piotr Krzyżanowski/Polska Press
Upadłość konsumencka cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. I choć zmiany w prawie wprowadzone w ubiegłym roku znacznie ułatwiły dostęp do upadłości, to wciąż nie każdy wniosek będzie rozpatrzony pozytywnie. W jakich sytuacjach tak się dzieje?

Wniosek jest rozpatrywany przez sąd, a więc składający musi liczyć się z bardzo szczegółową analizą formalną. Na tym etapie pojawia się pierwsze zagrożenie dla powodzenia całej procedury, wynikające z braków formalnych. Może to być brak uzupełnienia niezbędnych rubryk, brak podpisu lub brak dowodu wniesienia opłaty sądowej.

– Od roku osoby fizyczne mogą łatwiej i szybciej ogłosić upadłość, ale pojawiło się także więcej formalności. Zmienił się na przykład formularz wniosku. Obecnie trzeba podać więcej informacji starając się o upadłość konsumencką. – mówi Przemysław Furmanek, ekspert serwisu Upadanie.pl.
W przypadku stwierdzenia braków formalnych we wniosku składanym przez osobę, której nie reprezentuje profesjonalny pełnomocnik (np. doradca restrukturyzacyjny, adwokat lub radca prawny), sąd wezwie do ich usunięcia w wyznaczonym terminie. W przypadku składania wniosku przez pełnomocnika, wydawane jest zarządzenie o zwrocie wniosku i uzupełnieniu braków w ciągu 7 dni. Pełnomocnik może także wnieść o zaliczenie wniesionych już dokumentów.

Konsument faktycznie niewypłacalny

Po spełnieniu wszystkich warunków formalnych wniosku, sąd przeprowadza analizę, która stwierdzi, czy wnioskodawca spełnia wymagania prawne do ogłoszenia upadłości. Krótko mówiąc, ze złożonego wniosku oraz dołączonych dowodów musi wynikać, że dana osoba posiada status konsumenta (jest osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej) oraz jest niewypłacalna.

- Stan niewypłacalności oznacza, że wnioskodawca trwale utracił zdolność do regulowania swoich zobowiązań finansowych. Jest to sytuacja, w której wartość majątku i wysokość dochodów wnioskodawcy, w zestawieniu z podstawowymi kosztami utrzymania, uniemożliwia spłacanie zadłużenia. Niespełnienie jednej lub obu tych przesłanek przekreśla możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej. – wyjaśnia Adam Pasternak, ekspert serwisu Upadanie.pl.

Sąd nie wnika w przyczyny

W obecnym stanie prawnym, na etapie rozpoznawania wniosku o ogłoszenie upadłości, sąd nie bada przyczyn niewypłacalności oraz innych okoliczności. Wszystkie te kwestie są w tej chwili badane dopiero na etapie właściwego postępowania upadłościowego (z udziałem syndyka) i decydują o możliwości uzyskania oddłużenia oraz długości planu spłaty wierzycieli.

- Podsumowując, zgodnie z aktualnymi przepisami, aby ogłosić upadłość konsumencką wystarczy być niewypłacalnym konsumentem oraz złożyć poprawny pod względem formalnym wniosek. Jest to jednak dopiero początek drogi do oddłużenia i tak naprawdę najważniejsze dla dłużnika decyzje zapadają na koniec postępowania upadłościowego. – tłumaczy Przemysław Furmanek, ekspert serwisu Upadanie.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto