Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W ciągu 4 dni lipca stopiło się 97 proc. pokrywy lodowej Grenlandii!

Tadeusz Kowalski
Tadeusz Kowalski
NASA
Naukowcy z NASA stwierdzili gwałtowne topnienie lodu na Grenlandii, nieobserwowane od 30 lat. W ciągu zaledwie czterech dni lipca stopiło się 97 proc. pokrywy lodowej. Naukowcy są zaniepokojeni. Gdyby taka skala zjawiska utrzymała się w następnych latach, może to wpłynąć na podniesienie poziomu mórz.

Satelity NASA stale monitorują zjawiska zachodzące na Ziemi, w tym zmiany klimatyczne. W lipcu zaobserwowały gwałtowne topienie się lodów Grenlandii, nienotowane od 30 lat. Pierwszy dostrzegł to zjawisko dr Nghiem z laboratorium w Pasadenie, który analizował dane zebrane przez satelitę Oceansat-2.

Na zdjęciu po lewej, wykonanej 8 lipca widać, że pokrywa lodowa obejmuje ok. 40 proc. powierzchni Grenlandii. Zdjęcie po prawej wykonane 4 dni później pokazuje, iż pokrywa lodowa uległa stopieniu w 97 proc. Topienie się lodu na Grenlandii o tej porze to norma. Jednak na dużych wysokościach topnieje on nieznacznie i szybko zaczyna się proces ponownego namarzania. Obecnie jednak stopniała nawet 2-milowa warstwa położona w najwyższym punkcie 3216 m.n.p.m., co potwierdziły dane ze szczytowej stacji meteorologicznej.
Było to tak niezwykłe, że początkowo dr Nghiem sądził, iż nastąpił błąd w obliczeniach. Jednak dane zebrane przez kolejne dwa satelity potwierdziły skalę zjawiska. Dane te zostały potwierdzone przez dr Hall z Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda. Zajmuje się ona badaniem temperatury powierzchni Grenlandii za pomocą spektrometru, który wykazał panujące w tym roku na wyspie wyjątkowo wysokie temperatury.

Dr Lora Koenig, glacjolog z Centrum Goddarda stwierdziła, że tak silne topnienie występuje na Grenlandii co 150 lat. Ostatnie miało miejsce w 1889 r., więc teoretycznie obecne wystąpiło we właściwym czasie. Dr Wagner, klimatolog z NASA dodaje, że w przeszłości grubość lądolodu Grenlandii ulegała wielokrotnym zmianom. Obecne topnienie, łącznie z oderwaniem się w ubiegłym tygodniu fragmentu lodowca Petermana, stanowi być może tylko część historii.
Dr Koenig, podsumowując zjawisko w publikacji www.nasa.gov stwierdza, że jeśli w ciągu następnych lat będziemy obserwować tak silne topnienie lodów Grenlandii, może to grozić trwałą redukcją pokrywy lodowej, a to kolei może wpłynąć na podniesienie poziomu mórz. Byłoby to w najwyższym stopniu niepokojące.

Znajdź nas na Google+

od 7 lat
Wideo

Burze nad całą Polską

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto