MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Warunki techniczne – co zmieni się w przepisach? Skorzystają m.in. niepełnosprawni i seniorzy

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Zmiany w przepisach mają m.in. pomóc w likwidacji barier architektonicznych utrudniających życie osobom niepełnosprawnym.
Zmiany w przepisach mają m.in. pomóc w likwidacji barier architektonicznych utrudniających życie osobom niepełnosprawnym. 123RF.com
Ministerstwo Rozwoju pracuje nad nowelizacją rozporządzenia ws. warunków technicznych. Chodzi m.in. o dostosowanie prawa do założeń rządowego Programu Dostępność Plus.

W Ministerstwie Rozwoju trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Celem nowelizacji jest dostosowanie przepisów do prawa unijnego oraz założeń Programu Dostępność Plus, a ze zmian skorzystają przede wszystkim osoby niepełnosprawne i inne osoby z trudnościami w poruszaniu się, np. seniorzy.

Warunki techniczne bardziej przyjazne niepełnosprawnym

Ministerstwo Rozwoju zaprezentowało projekt nowelizacji w lipcu 2020 r. Zmiany w przepisach dotyczą przede wszystkim zwiększenia dostępności budynków dla osób z trudnościami w poruszaniu się. Resort rozwoju chce też doprecyzować pewne niejasne wcześniej regulacje. Większość nowych przepisów wejdzie w życie po 6 miesiącach od dnia ogłoszenia, czyli zapewne na początku 2021 r.

Dzięki zmianom w nowelizacji więcej budynków zostanie wyposażonych w windy osobowe lub osobowo-towarowe. Będą one obowiązkowe w każdym:

  • budynku użyteczności publicznej mającym dwie lub więcej kondygnacji,
  • budynku zamieszkania zbiorowego mającym dwie lub więcej kondygnacji,
  • budynku mieszkalnym wielorodzinnym mającym trzy lub więcej kondygnacji.

Wyjątkiem będą 3-piętrowe budynki wielorodzinne, w których całe ostatnie piętro stanowi część mieszkań wielopoziomowych. Dodatkowo w trzech wymienionych typach budynków osoby niepełnosprawne będą musiały mieć zapewniony dostęp do wszystkich kondygnacji użytkowych oraz dojazd z poziomu gruntu.

Dostęp do wszystkich kondygnacji z pomieszczeniami użytkowymi trzeba też będzie zapewnić w budynkach bez windy. Stanie się tak dzięki obowiązkowi zamontowania stałych urządzeń podnoszących przy schodach.

Co więcej, zostanie wprowadzony wymóg, by w każdym budynku mieszkalnym liczącym więcej niż 4 mieszkania co najmniej 12 proc. mieszkań było przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Oznacza to m.in. niższe progi, szersze korytarze, lepiej rozmieszczone gniazdka elektryczne i odpowiedni dostęp do garażu podziemnego.

[QUIZ] Wiesz, w jakim kraju żyjesz? Ten quiz mieszkaniowy udowodni, że się mylisz

Łatwiejszy wjazd do klatki i lepiej oznaczone schody

Dziś w wielu starszych budynkach osoby niepełnosprawne natykają się na przeszkody już podczas wjazdu do klatki. Drogę blokują im bariery architektoniczne w postaci np. zbyt małej przestrzeni do manewru po obu stronach drzwi. Po zmianie przepisów zapewnienie takiej przestrzeni o wymiarach 1,5 m na 1,5 m będzie obowiązkowe (z wyłączeniem m.in. zabudowy jednorodzinnej i zagrodowej).

Inną częstą barierę architektoniczną stanowią trudne w obsłudze furtki. Nowelizacja warunków technicznych wprowadzi wymóg, zgodnie z którym wszystkie furtki w ogrodzeniach wokół budynków wielorodzinnych i budynków użyteczności publicznej muszą być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Osoby z trudnościami w poruszaniu się zmagają się także z wysokimi krawężnikami i innymi barierami przy miejscach parkingowych. Nowe warunki techniczne pozwolą temu zapobiec, zapewniając niepełnosprawnym swobodny dostęp do chodnika obok miejsca postojowego.

Nowelizacja przepisów wprowadzi także obowiązek oznakowania schodów w budynkach wielorodzinnych i budynkach publicznych taki sposób, by ich krawędzie były wyraźnie widoczne.

– Krawędzie pierwszego i ostatniego stopnia w każdym biegu schodów wewnętrznych i zewnętrznych w budynkach (...) powinny być oznakowane na powierzchni poziomej i pionowej pasem o szerokości nie mniejszej niż 0,05 m, w kolorze kontrastującym z kolorem posadzki (…) – czytamy w projekcie.

Zmiany na plus nie tylko dla niepełnosprawnych

Planowane zmiany w prawie z pewnością ucieszą osoby niepełnosprawne i seniorów, dla których poruszanie się po schodach jest często niemożliwe. Prowadzi to do sytuacji określanej czasem jako syndrom czwartego piętra, czyli faktycznego uwięzienia osób z trudnościami w poruszaniu się w wyżej położonych mieszkaniach. Osoby takie często latami nie wychodzą z domu, ponieważ uniemożliwia im to brak wind i innych udogodnień.

Jak podkreślają twórcy projektu, nowe przepisy ułatwią też życie np. rodzicom małych dzieci, którzy często muszą dźwigać po schodach wózki czy duże zakupy. Na zmianach w prawie skorzystają też osoby z czasowymi trudnościami w poruszaniu się, np. po wypadku czy ciężkiej chorobie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Warunki techniczne – co zmieni się w przepisach? Skorzystają m.in. niepełnosprawni i seniorzy - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto