MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wesoło gdowka

Redakcja
Tomasz Białek
Tomasz Białek Agencja Artystyczna Makula
Już 9 października w Operze Śląskiej w Bytomiu obejrzymy „Wesołą wdówkę” Franza Lehára. Tym razem po śląsku.

http://makula.pl/index2.phpDzień wcześniej spektakl zostanie pokazany premierowo na scenie Miejskiego Centrum Kultury w Rudzie Śląskiej, rodzinnym mieście Mariana Makuli, autora współczesnego libretta. To nie pierwsze zmagania znanego artysty kabaretowego, felietonisty i publicysty, autora tekstów piosenek, aktora filmowego, z wielką twórczością. Ogromnym uznaniem i oglądalnością cieszyły się „Pomsta” - śląska wersja fredrowskiej „Zemsty” i „Zolyty” według „Ożenku” Gogola.

- Operetka jest osadzona w śląskim środowisku piłkarskim - zdradza zamysł Marian Makula. - Opowiada historię wdowy po czołowym piłkarzu i działaczu Bundesligi. Po śmierci męża wraca ona po latach, w przededniu Mistrzostw Europy 2012, w swoje rodzinne strony, na Śląsk, z zamiarem znalezienia nowego męża i wsparcia majątkiem którejś z miejscowych drużyn piłkarskich. Akurat jubileusz 90-lecia obchodzi zasłużony klub „Zryw” Czarny Las, któremu jednak grozi bankructwo i degradacja do niższej ligi. Wdowa trafia na uroczystości jubileuszowe, a prezes klubu wraz z zagranicznym trenerem Benhałerem stają na głowie, aby dobrać się do majątku „gdowki”.

W obsadzie przewidziano grupę artystów Teatru Muzycznego z Gliwic. Reżyserią widowiska zajął się zdolny aktor młodego pokolenia - Tomasz Białek, grający zarazem rolę Benhałera (w oryginale hrabia Daniło Daniłowicz). Jego dublerem będzie Michał Musioł. Jolanta Kremer zamiennie z Nairą Ayzavan wcieli się w postać rolę Wdowy. Żonę prezesa klubu grać będzie Anna Jakiesz na zmianę z Moniką Rajewską. Wiesław Gawałek zagra przemiennie z Andrzejem Lipskim prezesa Alojzego Latę.

Czytania tekstów trwają już od kilku tygodni w restauracji „Parkowa” w Bielszowicach, dzięki uprzejmości właściciela Hieronima Kubicy. Wkrótce rozpoczną się próby sceniczne w bielszowickim Domu Kultury. Marian Makula przyznaje, że w przekładzie na slonkom godke, największą trudność sprawiało mu zachowanie finezyjnych gier słownych, występujących w oryginale. Akcja „Wesołej wdówki” toczy się, jak wiadomo, w Paryżu, na salonach sfer wyższych. Ślązacy nie używają tak wyrafinowanych słów. Jednak udało się zachować walory pierwowzoru, wprowadzając jednak koloryt regionalizmów oraz miejscowe odmienności rytmu i rymu. Ponadto znajdziemy w tej sztuce kolejne śląskie odniesienia, miedzy innymi piosenkę o królu cynku Goduli i spadkobierczyni jego ogromnej fortuny Joance Gryzik.

Zespół, jak każda inicjatywa oddolna, poszukuje sponsorów. Niebawem rozpocznie się przedsprzedaż biletów. Informacje o niej oraz o samym spektaklu będzie można uzyskać na stronie internetowej http://makula.pl/index2.php . Warto dodać, ze „Pomsta” zostanie niebawem wznowiona przez Teatr Nowy w Zabrzu. Marian Makula nagrał także w Radiu Piekary 12-odcinkową śląską sagę rodzinną „Tajemnice warkocza”. Niebawem rozpoczną się nagrania studyjne kolejnych ośmiu części. Na 2012 rok planowane jest historyczne widowisko kostiumowe, oparte na tej kanwie, w reżyserii Zbigniewa Stryja.

Współautor artykułu:

  • Barbara Podgórska
od 7 lat
Wideo

Viki Gabor - 5 Deresza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto