Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielicka Kopalnia Soli kończy udany rok 2011

HENRYK CZECHOWSKI
HENRYK CZECHOWSKI
Kolorowa gazeta kopalni
Kolorowa gazeta kopalni ze zbiorów kopalni
Zawsze uczciwie górnikom życzy się „tyle wyjazdów ile zjazdów” do podziemi kopalni. Wiele zawodów jest zaliczanych do stanu górniczego. Mamy czarnych i białych górników Wieliczce oraz Bochni.

Jest podstawowy podział na górników białych czyli solnych, czarnych związanych z węglem, różnych kopalin: kamienia, substancji chemicznych, metali. Mimo postępu technicznego i technologicznego praca na dole kopalni, jak również przy sortowaniu urobku oraz transportu wewnętrznego jest ciężka i niebezpieczna.

Na terenie małopolski znajduje się kopalnia węgla kamiennego oraz dwie nieczynne kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni zamienione na muzeum i trasy turystyczne. Oczywiście jest też kilka kopalni dla potrzeb wydobycia kamienia dla budownictwa jak też drogownictwa.

Fanfary orkiestry górniczej w Kopalni Soli w Wieliczce już odegrały swoje tony obchodów święta górniczego w dniu 4 grudnia, popularnie nazywanej „Barbórką”.

Powoli rok 2011 przechodzi do historii. W sławnej podkrakowskiej Kopalni
Soli w Wieliczce postanowiono częściowo dokonać podsumowania działalności oraz co dokonano, jakie widać efekty.

A efekty widać gołym okiem. Infrastruktura zmieniła się nie do poznania. Jadąc od strony stacji kolejowej Wieliczka widzimy po prawej stronie odmienną infrastrukturę na terenie Kopalni. Zniknął wał kolejowy i most. Teren zrekultywowano i widać piękny przykopalniany parking i obok niego nowoczesny „Park Kingi”.

Obecnie jest bardzo dobry dojazd do tego miasteczka i kopalni. Z dworca Kraków Główny PKP dostaniemy się do Wieliczki w ciągu 20 minut. Specjalnymi autobusami MPK z placu Matejki w Krakowie przez rondo Mateczny dojedziemy w ciągu 30 minut. Po drodze możemy zwiedzić Kazimierz. Natomiast z Borku Fałęckiego aż dwoma liniami MPK komunikacji podmiejskiej.

Przed samym szybem Daniłowicza też wiele zmian. W okresie wiosenno - letnim ustawiane są przed wejściem specjalne namioty z możliwością oczekiwania na siedząco na swoją kolejkę wejścia do podziemia kopalni. Jest też stała wiata drewniana gdzie turyści oczekują na zwiedzanie.

Od pewnego czasu działa nowoczesny kopalniany hotel Grand Sal. Istnieje również Sanatorium Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej, które prowadzi specjalistyczne zabiegi na powierzchni i zmodernizowanych podziemnych komorach, gdzie nawet odbywają się zabiegi zdrowotne w godzinach nocnych.

Osobny temat to Podziemna Trasa turystyczna. W sezonie wiosenno - letnio - jesiennym są tłumy z różnych krajów zwiedzających podziemia. Obok zwiedzania nie ma tygodnia aby w kilku komorach podziemnych odbywały się różne zlecone z zewnątrz: konferencje, szkolenia, imprezy artystyczne, realizacje filmowe czy o charakterze religijnym w kaplicy św. Kingi.

O zasługach tej placówki, położonej zaledwie 15 km od centrum Krakowa można wiele pisać. Rok 2011 dla kopalni obfitował kolejnymi nagrodami oraz wyróżnieniami. Wielu znanych VIP-ów odwiedziło ten
europejski zabytek architektury po przemysłowej, który w dodatku od wielu lat jest wpisany do kart UNESCO.

W tym roku odbędzie się coroczny bal sylwestrowy 125 metrów pod ziemią. O
popularności tej imprezy świadczy fakt, że już trudno zdobyć na nią bilety. Wspaniała karczma górnicza zawsze jest do usług turystów i organizatorów imprez. Strona internetowa kopalni www.kopalnia.pl .

7 stycznia 2012 roku odbędzie się co roczny „Koncert Noworoczny” w komorze Warszawa. Mając na uwadze popularność tej imprezy podpowiadam aby pospieszyć z zakupem biletów. Koncert pod batutą Stanisława Krawczyńskiego odegra wspaniała „Krakowska orkiestra kameralna”. Co prawda nazwa może wprowadzać w błąd ale oni grają też skoczne melodie.

Kopalnia posiada swoje biuro promocji w Krakowie przy ul. Wiślnej 12a zaledwie 100 metrów od krakowskiej filharmonii i 50 metrów od krakowskiego Rynku Głównego.

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto