Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkanoc w Hiszpanii - Wielki Tydzień

Isabella Degen
Isabella Degen
Bractwa Pokutników
Bractwa Pokutników Isabella Degen
Wielki Tydzień w Hiszpanii świętuje się już od czwartku. Wielki Czwartek i Wielki Piątek jest dniem kalendarzowo wolnym w zależności od danej prowincji. Obchody Męki Pańskiej na Półwyspie Iberyjskim mają bardzo zróżnicowany charakter.

W różnych zakątkach Hiszpanii przeżywane są one inaczej. Na północy kraju i w części kastylijskiej obchodzone są w ciszy i skupieniu, podobnie jak w Polsce. Na południu w Andaluzji, panuje niezwykły klimat, święta są związane z wielką tradycją, powstałych już w średniowieczu bractw Pokutników Chrystusowych. Bractwa te zakładane są przez cechy rzemieślników, zrzeszają ludzi oddanych tej tradycji i to właśnie one organizują procesje i prezentacje pasos.

Słowo psos ma wielorakie znaczenie, odnosi sie do wszystkich uroczystości Męki Pańskiej oraz oznacza figury świętych noszone w czasie procesji. Pasos to także religijne dzieła sztuki wybitnych artystów hiszpańskich.

Stroje bractw i ich kolorystyka nawiązują do symboliki wielkopostnej; brąz, fiolet, purpura oznaczają cierpienie i żałobę, natomiast biały oznacz niewinność. Procesje te odbywają się zazwyczaj przy rytmie bębnów, a w Andaluzji przy udziale całych orkiestr dętych. Podczas procesji z tłumu dobiega raz po raz ekstatyczny śpiew canto jondo, mówiący o bólu i cierpieniach związanych z męką Chrystusa. Jak każde święto ludowe, procesja w gruncie rzeczy jest radosna. Radosny tłum i kwitnąca przyroda kontrastują z żałobą Wielkiego Tygodnia.

Niezwykła jest ta różnorodność obchodów Wielkiego Tygodnia w Hiszpanii. Smutek i surowość procesji z Salamanki, Toledo można skonfrontować z żywiołowością i folklorem miejscowych pasos w Sewilli, Granadzie czy Maladze. W Katalonii i Walencji odbywają się inscenizacje ukrzyżowania Chrystusa. Najbardziej znana jest inscenizacja przedstawiana w Esparraguera w Katalonii, spektakl w którym bierze udział ponad siedemset osób.

Po tych przejmujących wydarzeniach Wielkiego Tygodnia kulminacyjnym punktem jest Niedziela Wielkanocna, dzień pełen radości wyrażanej także w procesjach, lecz już o odmiennym radosnym charakterze. Jedną z nich jest inscenizacja spotkania Matki Boskiej z Jezusem Zmartwychwstałym na placu Anaya w Salamance. Zdejmowany jest wówczas z twarzy matki czarny woal, aby ukazać jej szczęśliwe oblicze i obwieścić triumf życia nad śmiercią.

Święta Wielkanocne w Hiszpanii od wielu już lat stanowią wielką atrakcję turystyczną i przyciągają każdego roku wielu krajowych i zagranicznych turystów.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto