Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Za dobre serca - serca kryształowe

Redakcja
Laureaci
Laureaci Adam K. Podgórski
Krajowy samorząd radcowski rozdzielił Kryształowe Serca dla niosących pomoc prawną.

Krajowy samorząd radcowski rozdzielił doroczne nagrody swoim członkom,
bezinteresownie zaangażowanym w niesienie pomocy prawnej, głównie osobom ubogim i niezaradnym życiowo, emerytom i rencistom, niepełnosprawnym, ale także organizacjom społecznym, związkom zawodowym, instytucjom posłannictwa publicznego, kościołom i związkom wyznaniowym czy rodzinom dotkniętym przeciwnościami losu.

Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, jest przekonany,
że działalność pro publico bono zarówno radców, jak i aplikantów radcowskich, potwierdza społeczną aktywność i ofiarność środowiska radcowskiego. Dla najwybitniejszych ufundowano „Kryształowe Serce Radcy Prawnego”.

W piątek 29 stycznia, w drugiej edycji plebiscytu, jego laureaci spotkali się w Warszawie w hotelu Novotel. Statuetki w kształcie serca i nagrody rzeczowe otrzymali: Bogusław Biernat (Wałbrzych) Krzysztof Dworakowski (Łódź), Teresa Grzybowska (Kielce), Magdalena Konkolewska (Szczecin), Irena Kopiec (Lublin), Iwona Kusio-Szalak (Warszawa), Krzysztof Legun (Koszalin), Maciej Makula (Katowice), Stefania Roszczynialska-Muszyńska (Gdańsk), Lech Marek Skierczyński (Rzeszów).

Maciej Makula jest przykładem aplikanta, który obowiązki zawodowe umiejętnie łączy z misją społeczną. Rozpoczynał ją jeszcze jako student, podejmując wolontariat w Rudzkim Stowarzyszeniu Pomocy Ofiarom Przestępstw. Od trzech lat jest członkiem
stowarzyszenia, przewodniczącym Komisji Rewizyjnej RSPOP.

Dwa razy w tygodniu, popołudniami, pełni dyżury, przyjmując interesantów, wysłuchując ich
zwierzeń, pomagając podjąć odpowiednie do sytuacji decyzje, pisząc pisma urzędowe i procesowe. - Pewnie, że poświęcam swój czas i umiejętności, ale przecież zyskuję nieporównywalnie więcej – przekonuje Maciej Makula. Zyskuję zaufanie ludzi i umiejętność praktycznego rozwiązywania, niby podobnych, ale zawsze innych problemów indywidualnych ludzi. Spraw dla nich ważnych, często bolesnych.

Za swe osiągnięcia był wyróżniany prestiżowymi nagrodami lokalnymi: „Śląskim Notgeldem”, tytułem „Wolontariusza Roku 2007", a ostatnio mianem „Kreatora Zmian” przyznanym przez władze Rudy Śląskiej. Był też finalistą konkursu „Pro Bono”, organizowanego przez Fundację Uniwersyteckich Poradni Prawnych. Od września ubiegłego roku koordynuje program edukacyjno-prawny dla młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych „Mam naście lat – jestem świadomym obywatelem”, współfinansowany ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Wraz z Aleksandrą Barwicką opracowali przewodniki dla uczniów i poradniki metodyczne dla nauczycieli, służące młodym ludziom podczas zajęć lekcyjnych na temat praw i obowiązków obywateli. Akcja spotkała się z uznaniem dra Janusza Kochanowskiego, Rzecznika Praw Obywatelskich RP, który objął ją swym honorowym patronatem. Sprzyja jej też prezydent miasta Andrzej Stania.

Współautor artykułu:

  • Barbara Podgórska
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto