Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielona alternatywa - dziś dzień bez śmiecenia

Paulina P.
Paulina P.
screen ze strony www.dzienbezsmiecenia.pl
screen ze strony www.dzienbezsmiecenia.pl
W mojej kuchni w Paryżu wisi plakat, który dostałam z Urzędu Miejskiego. Przedstawia on graficzny schemat podziału odpadów domowych na poszczególne grupy zwrotne. Od paru lat służy mi jako ściąga do recyklingu. Przyłącz się do akcji - śmieć z głową!

Codziennie uczę się dzielić moje śmieci. Każdy rodzaj odpadu ma swój osobny kontener, który znajduje się w komórce na śmieci, na parterze kamienicy, w której zamieszkuję. Zasady segregacji odpadów są dość rygorystyczne, aczkolwiek łatwe do wdrożenia: papier i karton, plastikowe butelki oraz puszki po konserwach, ale czyste wędrują do kosza z żółtą klapa. Butelki i słoiki szklane powinny być również czyste i należy je wrzucić do kontenera z białą pokrywą. Wszystko, co nie nadaje się do segregacji oraz odpady organiczne wędrują do zielonego kubła ogólnoodpadowego. Tyle o Francji...

W Polsce świadomy recykling jeszcze raczkuje, mimo iż 30 lat temu szkolne zbiórki makulatury i osiedlowe skupy butelek były codziennością. Pozytywne refleksy zanikły wraz z napływem masowej konsumpcji.
Kupujemy i wyrzucamy w ilości wzrastającej proporcjonalnie do nowych supermarketów. Nie zastanawiając się nad konsekwencjami takich działań.

W tym roku po raz pierwszy w Polsce 11 maja jest dniem bez śmiecenia. Pomysł takiego święta narodził się z inicjatywy młodych ekologów na międzynarodowym spotkaniu "Europejski Eko-Parlament Młodzieży". Koordynacją tego święta w Polsce zajmuje się spółka non-profit Rekopol, wspomagana przez czołowych producentów przemysłowych, na których ciąży obowiązek recyklingu opakowań produktów wprowadzanych przez nich na rynek. Data została wybrana symbolicznie, gdyż 11 maja 2001 polski parlament uchwalił pakiet ustaw wdrażających system sortowania i odzysku opakowań.

W Polsce obowiązują różnorakie systemy zbiórki selektywnej: specjalne worki na odpady, czy kolorowe kontenery. Na stronie internetowej akcji "dnia bez śmieci", krok po kroku opisane są etapy recyklingu poszczególnych odpadów – uprzednio podzielonych na grupy według szczegółowych instrukcji jakich dostarcza strona "dzień bez śmiecenia". Dostępne są również plakaty i ulotki dydaktyczne dla nauczycieli oraz eko-elementarze dla młodzieży. Warte poznania są również ciekawostki-fakty ze świata odpadków:

- 125 cm stos makulatury pozwala uratować 6 metrową sosnę,
- porzucona w lesie butelka plastikowa rozłoży się po 500 latach, guma do żucia po 5 latach, niedopałek papierosa po 2 latach,
- wyprodukowanie 6 puszek ze złomu aluminiowego pozwala zaoszczędzić energię uzyskaną ze spalenia 1 litra benzyny...

Jest to akcja godna upowszechnienia, gdyż świadomość obywatelska kształtuje się poprzez wspólnie realizowane cele na rzecz ludzkości. Czysta natura to nasze wspólne dobro. Chrońmy nasze środowisko naturalne, ograniczając dzikie wysypiska śmieci, inteligentnie sortując odpady oraz ograniczając bezmyślną konsumpcję.

odwiedź : http://www.dzienbezsmiecenia.pl

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto