MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zwierzęta w schroniskach mają mieć lepsze warunki. Będzie obowiązkowy dyżur całodobowy

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Legnicy
Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Legnicy Fot. Piotr Krzyżanowski/Polska Press Grupa
Wymiary kojców dla zwierząt w schroniskach, wykształcenie zootechniczne lub weterynaryjne przynajmniej jednego z zatrudnionych pracowników czy obowiązek całodobowego dyżuru. To niektóre z regulacji, które wprowadzi podpisane dziś przez wicepremiera i ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka rozporządzenie dotyczące schronisk dla zwierząt w Polsce.

Henryk Kowalczyk, wicepremier i minister rolnictwa: Bardzo się cieszę, że te prace znalazły swój finał. W momencie, kiedy możemy ulżyć cierpieniom zwierząt, postarajmy się to zrobić.

Szef resortu rolnictwa wspomniał, że schronisk jest ponad 200 i ważne, by prowadzący schroniska traktowali swoją pracę jako misję. Wymieniał, jakie kwestie obejmie podpisany dokument.

Zmiany w schroniskach dla zwierząt

Rozporządzenia reguluje wymagania takie jak wymiary, powierzchnia kojców, wymagania dotyczące sposobu przechowywania bezpiecznie karmy, reguluje zasoby kadrowe, m.in. wprowadza obowiązek całodobowego dyżuru, wymagania dotyczące kwalifikacji, by przynajmniej 1 osoba zatrudniona miała wykształcenie zootechniczne lub weterynaryjne.

Katarzyna Piekarska, poseł i przewodnicząca parlamentarnego zespołu przyjaciół zwierząt podkreślała, że w tej sprawie parlamentarzyści pracują ponad podziałami. - Bardzo się cieszę, że warunki w schroniskach będą lepsze. To, o co zabiegają organizacje, których celem statutowym jest ochrona zwierząt, w tym rozporządzeniu się znalazło. Przed nami dalsza walka w zakresie walki z bezdomnością zwierząt. Powstanie zespół, który zajmie się kwestią czipowania.

Liczba bezdomnych zwierząt utrzymywanych w tych schroniskach w latach 2011-2020.

 • 2011 - 100 265 psów, 20 470 kotów
 • 2013 - 106 267 psów, 27 480 kotów
 • 2015 - 109 908 psów, 26 420 kotów
 • 2017 - 109 962 psów, 32 245 kotów
 • 2019 - 105 188 psów, 31 116 kotów
 • 2020 - 92 422 psów, 32 507 kotów

Schroniska dla zwierząt mają rok, by dostosować się do nowych wymogów

Rozporządzenie ma 12-miesieczny okres vacatio legis, zatem jego zapisy w życie wejdą za rok i będą dotyczyć wszystkich schronisk - gminnych, fundacyjnych, prywatnych.

Albert Kurkowski, pełnomocnik ministra ds. ochrony zwierząt: - Wiele rzeczy, które chcielibyśmy zmieniać, pozostaje na później. W rozporządzeniu szczegółowo opisano warunki weterynaryjne i bytowe zwierząt.

Zdaniem pełnomocnika pomoże to uregulować pracę schronisk, m.in. temperaturę minimalną dla poszczególnych zwierząt.

Wymogi wobec schronisk dla zwierząt z rozporządzenia 2022

Wybrane zapisy zawarte w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju wsi w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia schronisk dla zwierząt

Teren, na którym jest zlokalizowane schronisko:

 • powinien mieć utwardzone drogi komunikacyjne;
 • zabezpiecza się ogrodzeniem o wysokości co najmniej 170 cm, trwale związanym z gruntem, nieposiadającym elementów stwarzających zagrożenie powstania urazów lub uszkodzeń ciała u zwierząt.

W schronisku zapewnia się wybieg dla psów o powierzchni nie mniejszej niż 100 m2, z dostępem do trawnika oraz materiałów i przedmiotów absorbujących ich uwagę, pozwalający na socjalizację psów i realizację zachowań właściwych dla gatunku. Nie stosuje się, jeżeli schronisko jest przeznaczone dla maksymalnie 35 psów

Każdemu psu zapewnia się wyjście na wybieg lub spacer nie rzadziej niż 2 razy w tygodniu, przy czym z wymogu tego mogą być wyłączone psy lękliwe i agresywne, suki ze szczeniętami, szczenięta, psy podlegające kwarantannie oraz psy, co do których ograniczenie wyjścia na wybieg lub spacer wynika z zalecenia lekarza weterynarii.

Podmiot prowadzący schronisko prowadzi wykaz zwierząt przebywających w schronisku. Wykaz jest prowadzony w postaci elektronicznej, z możliwością sporządzenia wydruku.

Podmiot prowadzący schronisko zapewnia zwierzętom przebywającym w schronisku:
1) całodobową opiekę przez osobę przeszkoloną w zakresie postępowania ze zwierzętami oraz przepisów o ochronie zwierząt;
2) opiekę weterynaryjną, w szczególności w zakresie:
a) kontroli stanu zdrowia,
b) leczenia i profilaktyki, w tym:

 • szczepienia psów przeciwko parwowirozie, parainfluenzie i nosówce oraz aktualizacje tych szczepień, zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii,
 • szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie oraz aktualizacje szczepienia co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia,
 • szczepienia kotów przeciwko panleukopenii, herpeswirozie i kaliciwirozie oraz aktualizacje tych szczepień, zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii,

c) zwalczania pasożytów wewnętrznych i zewnętrznych.

Podmiot prowadzący schronisko zatrudnia lub zawiera umowę o świadczenie usług z osobą, która odpowiada za przestrzeganie przepisów w sprawie wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia schronisk oraz przepisów o ochronie zwierząt, posiadającą wykształcenie w zawodzie technik weterynarii lub wykształcenie wyższe na kierunku weterynaria lub zootechnika, i co najmniej 3-letnie doświadczenie zawodowe w pracy ze zwierzętami.

Liczba schronisk nadzorowanych przez Inspekcję Weterynaryjną

 • 2011 - 150
 • 2013 - 174
 • 2015 - 205
 • 2017 - 212
 • 2019 - 227
 • 2020 - 230

Minimalna powierzchnia dla psa i kota w schronisku

 • Minimalna powierzchnia dla dorosłego kota w jednym pomieszczeniu powinna wynosić 1,5 m2, z wyłączeniem powierzchni zajętej przez legowisko; pomieszczenie to wyposaża się w półkę spoczynkową o powierzchni 0,5 m²;
 • dla każdego dodatkowego dorosłego kota dodaje się 0,75 m2 powierzchni oraz dodatkowo półkę spoczynkową o powierzchni 0,5 m2;
 • wysokość pomieszczenia powinna wynosić co najmniej 2 m;

Psy utrzymuje się pojedynczo lub w grupach maksymalnie 6 zgodnie żyjących zwierząt, z wyjątkiem suk ze szczeniętami oraz całych miotów szczeniąt w liczbie większej niż 6, których nie należy rozdzielać. Masa ciała <20 - minimalna pow. na jednego psa to 4 mkw., na każdego kolejnego psa w przypadku utrzymywania w grupie - 2 mkw.; 20-30 kg - 6 mkw., na każdego kolejnego psa w przypadku utrzymywania w grupie 3 mkw.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zwierzęta w schroniskach mają mieć lepsze warunki. Będzie obowiązkowy dyżur całodobowy - Strefa Agro

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto