Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biskupi świątecznie o KOD i Konstytucji

Maria Czerw
Maria Czerw
franciszkanie
Od episkopatu żądano zajęcia stanowiska w sprawie działań PiS. - Ci, którzy głoszą tolerancję, są często najmniej tolerancyjni. Ci, którzy trąbią o demokracji, bywają najmniej demokratyczni - mówił na poznańskiej pasterce abp S. Gądecki.

Metropolita poznański wzywał do odejścia od prymatu taktyki nad wartościami. Od socjotechniki jako podstawowej metody działania. Od drapieżnej hegemonii "swoich" i skrzętnego maskowania przywilejów "równiejszych". Ci bowiem, którzy głoszą tolerancję, są często najmniej tolerancyjni. Ci, którzy trąbią o demokracji, bywają najmniej demokratyczni. Ci zaś, którzy proponują egalitaryzm, bywają najbardziej bezwzględnymi elitarystami – nawiązał do ideologów genderyzmu.

- Dwie wizje państwa – mówił o kryzysie konstytucyjnym kardynał Nycz w wywiadzie dla telewizji Polsat. - Nie jestem od radzenia – zastrzegał arcybiskup warszawski – ale nie widzę problemu w stonowanej konfrontacji wizji dwóch państw, do jakiej ostatnio doszło.

O ustawie zasadniczej wypowiadał się także drugi hierarcha warszawski. Abp H. Hoser uznał polską Konstytucję za wynik prawa pozytywnego. Dziennikarz, Jacek Karnowski poprosił arcybiskupa o ocenę "roku wielkiej zmiany w Polsce". - Kościół ma też świadomość, że Konstytucja ani ustawy nie są Pismem Świętym. Jeżeli Konstytucja nie jest dobrze sformułowana, to można i trzeba ją zmienić - stwierdził hierarcha w wywiadzie dla portalu wPolityce.pl.

Czytaj więcej: Media chłoszczą Polaków za Trybunał. Obojętniejemy

- Te siły, które oddały władzę, były promotorami prądów, które można nazwać w wielu wypadkach destrukcyjnymi - odpowiedział ordynariusz warszawsko-praski. - Wystarczy spojrzeć na końcówkę działalności poprzedniego Sejmu, na forsowanie tzw. ustaw światopoglądowych. O to można mieć do poprzedniej władzy pretensje.

Biskup diecezjalny diecezji warszawsko-praskiej odniósł się do awantury politycznej na ulicach: - Reakcje na to, co się dzieje, są przesadne. To trzeba wyciszyć, bo amplituda tych reakcji jest zupełnie nieadekwatna w stosunku do rzeczywistości. Trzeba zracjonalizować mechanizmy społeczne, które okazały się słabe i podatne na różne manipulacje.

Kościół ma też świadomość, że Konstytucja ani ustawy nie są Pismem Świętym. Jeżeli Konstytucja nie jest dobrze sformułowana, to można i trzeba ją zmienić. Kościół ma też pewien dystans do pozytywizmu prawnego, bo pamięta, że wiele dyktatur było państwami prawa, złego prawa - odpowiadał abp Hoser.

Abp warszawski proponuje rządowi pójście dalej w polityce społecznej: - trzeba oddłużyć młodych – apelował.

Czytaj więcej: Artyści przeciw KOD. Nowoczesna zabujana w demokracji i bezprawiu

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto