Dakar 2012: Łaskawiec liderem, Hołek trzeci, awans Przygońskiego

Tadeusz Kowalski
Na drugim etapie Rajdu Dakar zaczęło się prawdziwe ściganie. Prawie 500 km szybkiej trasy dojazdowej i niemal 300 km OS, po piaskach i wydmach. Polacy spisują się znakomicie. Przygoński awansował na czwarte miejsce, Łaskawiec na swoim quadzie został liderem, na czwarte miejsce awansował Sonik. Hołowczyc jechał znakomicie, ale pod koniec OS musiał uznać wyższość rywali i zajmuje trzecie miejsce.

Pierwsi na mecie zameldowali się motocykliści. Etap wygrał Marc Coma i został liderem wyścigu. Przygoński był piąty, ale awansował w generalce na miejsce czwarte. Na 22. miejsce awansował Jacek Czachor, nieco gorzej pojechał Jacek Dąbrowski, który jest 30. Czołówka po II etapach wygląda następująco:

1. Marc Coma (Hiszpania/KTM 450) 3:40:12
2. Francisco Lopez (Chile/Aprilia 450 RXV) + 2:30
3. Cyril Despres (Francja/KTM 450) + 2:52
4. Kuba Przygoński (Polska/KTM 450) + 4:52
5. Joan Barreda Bort (Hiszpania/Husquarna 450RR) + 8:16
Znakomicie spisali się quadziści. Łukasz Łaskawiec wygrał etap i został liderem nieoficjalnej klasyfikacji rajdu. Na czwarte miejsce awansował Rafał Sonik.

Humory psuje jedynie fakt, iż w dalszym ciągu organizatorzy nie chcą dopuścić Polaków do oficjalnej klasyfikacji. Sytuację skomplikował jeszce fakt, iż twórca quadówi uczestnik rajdu Czech Machacek wycofał się z rajdu. Kolejność po II etapie:
1. Łukasz Łaskawiec (Polska/Yamaha Raptor 700) 4:29:05
2. Sergio La Fuente (Urugwaj/Yamaha Raptor 700) + 1:04
3. Marcos Patronelli (Argentyna/Yamaha Raptor 700) + 7:38
4. Rafał Sonik (Polska/Yamaha Raptor 700) + 7:40
5. Tomas Maffei (Argentyna/Yamaha 650 GRW) + 10:46

W kategorii osobówek etap wygrał ubiegłoroczny zwycięzca rajdu Nasser Al-Attiyah. Hołowczyc miał czwarty czas etepu i w klasyfikacji spadł na trzecie miejsce. Adam Małysz jedzie na razie ostrożnie i zajmuje 54. miejsce ze stratą 1 godz. 46 min i 53 sek. Czołówka wygląda następująco:
1. Stephane Peterhansel/Jean-Paul Cottret (Mini All4) 3:20:33
2. Robby Gordon/Johnny Campbell (Hummer H3) + 2:28
3. Krzysztof Hołowczyc/Jean-Marc (Fortin Mini All4) + 2:33
4. Giniel de Villiers/Dirk von Zitzewitz (Toyota Hilux) + 3:49
5. Leonid Nowickij/Andreas Schulz (Mini All4 ) + 11:17

W kategorii ciężarówek świetnie na II etapie pojechała holendersko-belgijsko-polska załoga i objęła prowadzenie w klasyfikacji. Kolejność po II etapie jest następująca: