Zbąszyńska młodzież już po raz drugi zasiadła w ławach poselskich. Tym razem byli to absolwenci ZS nr 1, Marcin Szczechowicz i Mateusz Rucioch. Młodzi, 1 czerwca 2013 r. uczestniczyli w posiedzeniu XIX Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Wszystko zaczęło się od zorganizowanej debaty dotyczącej energii, którą uczniowie prowadzili z udziałem Posła Platformy Obywatelskiej - Jakuba Rutnickiego, Burmistrza Zbąszynia - Tomasza Kurasińskiego, Dyrektora Szkoły - Bogusława Pietrusiewicza oraz przedstawiciela uczniów Tomasza Borkowskiego. Biorąc udział w projekcie Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Czytaj więcej: Skąd czerpać energię? Debata zbąszyńskich licealistów

Materiały i wnioski ze szkolnej debaty zostały przesłane na platformę edukacyjną do oceny. Mateusz i Marcin tegoroczni maturzyści ZS nr 1 zdobyli 35 punktów, uzyskując mandaty poselskie. W ostatnim dniu maja, wyjechali do Warszawy i tam uczestniczyli w seminariach dotyczących między innym "Działania w lokalnej społeczności" czy "Rozwiązywaniu konfliktów".

Rankiem 1 czerwca udali się do gmachu sejmu RP, który zwiedzili,oraz spotkali się z kołami i klubami poselskimi. Po otwarciu obrad sejmu przez Marszałek Sejmu RP - panią Ewę Kopacz oraz przemówieniu miedzy innymi Pani Minister Edukacji Narodowej, młodzież zebrała się, aby dyskutować na temat lokalnego ekorozwoju.

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, jak ważnym w dzisiejszym świecie jest temat ekologii i ekorozwoju. Dlatego podczas obrad mieliśmy czas na wysłuchanie wypowiedzi młodych posłów i posłanek, którzy imponowali wiedzą i szerokimi kompetencjami, czym wzbudzali podziw wśród zgromadzonych mówi będący pod wielkim wrażeniem Mateusz.

Samo głosowanie projektu uchwały oraz poprawek, było zaskakujące i zdarzało się, że to kilka głosów decydowało o przyjęciu bądź odrzuceniu. Po kilku godzinach obrad i przyjęciu projektu uchwały, pełni nowych wrażeń i doświadczeń Mateusz i Marcin wraz z innymi młodymi posłami z Wielkopolski powrócili do swoich domów.

Projekt Kancelarii Sejmu RP realizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Styl życia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!