Najwyższy rosyjski dowódca wojskowy zapowiedział, że Rosja zbuduje swój własny jednolity system obrony powietrznej i kosmicznej.

Jak donosi rosyjska agencja informacyjna RIA Novosti, szef Sztabu Generalnego rosyjskiej armii gen. Nikołaj Makarow powiedział, że "Rosja potrzebuje tarczy, by chronić ją przed atakami rakiet balistycznych, rakiet średniego zasięgu oraz pocisków cruise".

Budowa nowego systemu rozpocznie się już w przyszłym roku. Nie są znane żadne dane techniczne dotyczące nowego rosyjskiego projektu. Najprawdopodobniej do celu rozbudowy obrony powietrznej Rosji, wykorzystany zostanie system radarowy, zbudowany przez rosyjskie wojsko w górzystych rejonach Abchazji po inwazji na Gruzję w 2008 roku. System ten umożliwia Rosjanom m.in. podglądanie ruchów wojsk oraz przestrzeni powietrznej na terenie Południowej Azji oraz dużych obszarów Oceanu Indyjskiego.

Wypowiedź szefa rosyjskiej armii padła w tydzień po oświadczeniu prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrija Miedwiediewa o potrzebie ujednolicenia systemów obrony przeciwlotniczej i antyrakietowej przed końcem grudnia 2011 roku.

Już w trakcie listopadowego szczytu Rosja-NATO w Lizbonie, prezydent Miedwiediew przedstawił projekt modernizacji rosyjskiej obrony powietrznej przywódcom państw Paktu-Północnoatlantyckiego. Według źródeł, na które powołał się rosyjski "Kommiersant", rosyjska 'tarcza' obejmie swoim zasięgiem cały europejski kontynent.

Zobacz także:
Rosjanie rozmieścili system rakietowy w Abchazji
Do 2012 roku Moskwa zbuduje 5 tys. schronów atomowych
Szef rosyjskiej armii z wizytą w Polsce
Gruzja: druga rocznica rosyjskiej inwazji. Część I
Gruzja: druga rocznica rosyjskiej inwazji. Część II
Gruzja: druga rocznica rosyjskiej inwazji. Część III

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!