Według naukowców z Uniwersytetu Stanforda praca zdalna i związana z nią komunikacja online bardziej nas męczą niż praca stacjonarna. Pracownicy nie mogę obserwować mimiki twarzy rozmówcy w naturalnym otoczeniu, przez co koncentrują uwagę na innych aspektach niż podczas rozmowy face to face. Konieczność bycia dostępnym online i korzystania z różnego rodzaju komunikatorów sprawia, że czujemy się przemęczeni. Zjawisko to coraz częściej jest określane mianem „Zoom fatigue”.
Eksperci z Uniwersytetu Stanforda wymieniają cztery główne przyczyny „zmęczenia Zoomem”, które w rzeczywistości odnoszą się do dowolnej aplikacji umożliwiającej wideo rozmowy. Znużenie powodują:
- nadmierna ilość intensywnego kontaktu wzrokowego z bardzo bliska,
- ciągłe oglądanie siebie podczas wideo czatów,
- ograniczenie mobilności w trakcie wideokonferencji,
- większe obciążenie poznawcze, w porównaniu z komunikatorami bez włączonej kamery.
Jeżeli pandemia będzie trwać dłużej, syndrom zmęczenia pracą zdalną nie przestanie nam towarzyszyć. Home office pozwala zaoszczędzić czas, który był potrzebny na dojazdy do biura, ale w dłuższej perspektywie może powodować stres i zwiększać poczucie przemęczenia. Na negatywne skutki pełnienia swoich obowiązków z domu skarżą się zwłaszcza osoby, które nie przeszły na pracę zdalną dobrowolnie.
Co można zrobić, aby siedzenie przed komputerem przynosiło lepsze efekty? Naukowcy z North Carolina State University, National University of Singapore i University of Illinois zalecają robienie sobie krótkich, kilkuminutowych przerw w pracy, gdy tylko zaobserwujemy u siebie symptomy zmęczenia. Jak tłumaczą na łamach „Journal of Applied Psychology”, „pracownicy są bardziej wydajni, gdy samodzielnie wybierają czas przerwy i zajęcie wykonywane w jej trakcie”.
Dlatego tak ważne jest to, aby osoba zatrudniona miała poczucie, że może pozwolić sobie na komfort odpoczynku. Przełożony nie powinien mieć do niej pretensji o bycie offline przez kilka minut. Jak przekonuje prof. psychologii. Sophia Cho z North Carolina State University, takie podejście pomaga pracownikom utrzymać koncentrację i odpowiednio rozłożyć energię, którą dysponują.
Eksperymenty przeprowadzone na 98 pracownikach z 222 osobach z Korei Południowej dowodzą, że pracownicy, którzy częściej robili sobie krótkie przerwy w pracy, bardziej efektywnie zarządzali czasem, lepiej wywiązywali się ze swoich obowiązków i byli w stanie zachować lepszą jakość pracy. Sprawdziliśmy również kilka innych trików na poprawę koncentracji w pracy.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Oszukali firmy z Chin, Peru i Argentyny. Usłyszeli zarzuty wyprania 6 mln złotych
- Przerażony widmem aresztowania Putin nakazuje werbować kolejnych sobowtórów
- "Bardzo dobra wiadomość" z Brukseli. Premier: Będzie kolejne 200 mln euro z EPF
- Tajemniczy obiekt przy Nord Stream 2. Potrzebna pomoc sił zbrojnych
Polecane oferty
kup teraz

Apple Beats Flex żółty (MYMD2EE/A)
w zależności od tego, co robisz, słuchawki beats f…
kup teraz

Bang & Olufsen Beoplay EX Czarne
To jest automatyczne tłumaczenie wygenerowane prze…
kup teraz

Beyerdynamic DT770 PRO 80Ohm
Najważniejsze cechy:• ergonomiczny kształt• przewó…
kup teraz

Bang & Olufsen Beoplay EX Złote
Słuchawki Bang & Olufsen Beoplay EX Komfort na któ…
kup teraz

Bang & Olufsen Beoplay H95 Navy 1266116
Słuchawki Bang & Olufsen Beoplay H95 Navy 1266116D…
Strefa Biznesu - Kara dla Raiffeisen International