Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Wielkiej Brytanii? Część 6

Rafał Grząślewicz
Rafał Grząślewicz
Ambulans w Wielkiej Brytanii
Ambulans w Wielkiej Brytanii G. Richardson; Creative Commons; http://en.wikipedia.org/wiki/File:SWAS-ambo-shout.jpg
Podczas pobytu na Wyspach każdy z nas może zachorować lub doznać drobnego urazu. Co wówczas zrobić?

Apteki
W Wielkiej Brytanii w razie problemów ze zdrowiem pierwsze kroki warto skierować do apteki. Farmaceuci udzielają porad dotyczących leków dostępnych bez recepty oraz leczenia niegroźnych chorób. Do największych sieci aptek należą: Boots, Superdrug, Alliance Pharmacy oraz Lloyds Pharmacy. Przed wykupieniem recepty trzeba wypełnić rubryki na odwrocie i podpisać się. Leki odmierzane są zazwyczaj z opakowania zbiorczego, a dla każdego pacjenta przygotowuje się osobne opakowanie i etykiety. Na zamówione leki maksymalnie czeka się 24 godziny. Przeważnie odbiera się je osobiście, jednak zdarzają się apteki, które dostarczają medykamenty pod wskazany adres. Większość aptek otwarta jest w normalnych godzinach pracy sklepów, a więc od 9 do 17, niekiedy do godziny 18. W niektórych aptekach około godziny 13 obowiązują półgodzinna lub godzinna przerwa. W Londynie działa jedyna w Wielkiej Brytanii apteka całodobowa - Zafash Pharmacy. Apteki Westbury Chemists oraz Bliss Chemist otwarte są siedem dni w tygodniu od godziny 9 do północy. W nocy i w dni świąteczne działają apteki dyżurne. Ich adresy znaleźć można na drzwiach wszystkich innych aptek w mieście.

EKUZ
Od początku 2006 roku dokumentem uprawniającym do bezpłatnych świadczeń lekarskich w ramach polskiego ubezpieczenia zdrowotnego we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej jest plastikowa, imienna Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Karta wydawana jest przez oddziały NFZ w Polsce i uprawnia do korzystania z podstawowych usług medycznych. Na miejscu wszystkie rachunki za leczenie i leki regulowane są przez chorego, a o zwrot kosztów starać się można po powrocie do Polski. Warto więc wykupić dodatkowe indywidualne ubezpieczenie pokrywające koszty leczenia, ewentualnego pobytu w szpitalu lub transportu chorego do kraju czy umożliwiające uzyskanie odszkodowania w razie nieszczęśliwego wypadku.

Walk-in-Centres
W Wielkiej Brytanii działają bezpłatne przychodnie lekarskie przyjmujące pacjentów bez wcześniejszej rejestracji, tzw. Walk-in-Centres. W całej Anglii funkcjonuje obecnie kilkadziesiąt placówek tego typu. Wykwalifikowany personel udziela pomocy doraźnej w takich przypadkach, jak: skaleczenia, zwichnięcia czy ugryzienia. W przychodni można uzyskać także poradę w zakresie leczenia mniej poważnych chorób, zdrowego trybu życia i antykoncepcji. Wszelkie niezbędne badania wykonywane są na miejscu, a w razie potrzeby pacjentów kieruje się do lekarzy specjalistów. Walk-in-Centres otwarte są od wczesnych godzin rannych do późnego wieczora przez cały tydzień. Czas oczekiwania na przyjęcie może się wahać w zależności od liczby pacjentów i tego, jak pilnie inne osoby potrzebują pomocy. W placówkach tego typu otrzymać można także bezpłatne leki.

Nagłe wypadki
W sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia, do których należą między innymi: utrata przytomności, utrata dużej ilości krwi, utrzymujące się bóle w klatce piersiowej, przedawkowanie leków, zatrucie, należy wezwać karetkę dzwoniąc pod numer
lub 112 lub 999, albo zgłosić się na oddział pomocy doraźnej najbliższego szpitala. W razie niegroźnego wypadku można udać się na oddział drobnych urazów, na których czeka się krócej na przyjęcie, a pomocy udzielają wykwalifikowane pielęgniarki.

NHS Direct
Brytyjska służba zdrowia zapewnia pacjentom telefoniczną i internetową pomoc medyczną dostępną o każdej porze dnia i nocy - NHS Direct. Wystarczy opisać objawy, żeby dowiedzieć się, czy konieczna jest wizyta u lekarza i jakie leki można zastosować samemu. Udzielane są także informacje o działaniu służb medycznych oraz o dyżurach aptek i przychodni. Do NHS Direct można dzwonić całą dobę pod numer 08 45 46 47. Za połączenie płaci się jak za rozmowę lokalną. Od 2004 roku działa także specjalny interaktywny serwis na jednym z kanałów telewizji cyfrowej - NHS Direct digital TV service.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto