Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Edyta Kowalska o Stowarzyszeniu Aktywnych Kobiet Gminy Granowo

Redakcja
Granowo
Granowo Dorota Michalczak
Stowarzyszenie Aktywnych Kobiet Gminy Granowo działa od października 2011 r. Tworzy je trzynaście wsi, gdzie zamieszkuje około 5000 mieszkańców. Członkami stowarzyszenia mogą być również mężczyźni.

Dorota Michalczak: Jesteście młodym stowarzyszeniem, czy od razu waszym zamiarem było założenie właśnie takiej organizacji?
Edyta Kowalska: Stowarzyszenie działa od października, dokładnie od 6.10. 2011 r. Pierwotnie planowane było założenie koła gospodyń wiejskich w Granówku, ale po przemyśleniach rozmowach z wieloma osobami doszliśmy do wniosku, że należy rozszerzyć zasięg działania i objąć nim całą gminę. Ponadto koła gospodyń wiejskich kojarzą się z czasami dawniejszymi, a nam chodziło raczej o wymiar bardziej nowoczesny. Naszym najważniejszym celem jest integracja środowisk kobiecych poprzez aktywność kulturalną, rekreacyjną i towarzyską.

Stowarzyszenie typowo kobiece?
Stowarzyszenie zrzesza kobiety zamieszkujące teren gminy Granowo. Tworzy je trzynaście wsi, gdzie mieszka około 5000 ludzi. Oczywiście nie tylko kobiety mogą być członkami naszego Stowarzyszenia.

Jakie umiejętności posiadają panie w stowarzyszeniu?
Moim zdaniem każdy posiada jakieś zdolności którymi może podzielić się z innymi. Panie potrafią za pomocą szydełka stworzyć piękne serwetki, ozdoby choinkowe. Z bibuły wyczarować piękne kwiaty, stroiki. Ozdabiania bombek i jajek styropianowych wstążką, koralikami itp. również uczyłyśmy się od naszych członkiń. Panie gotują i pieką. Uczymy się tego na warsztatach, które są ponadto dobrą okazją do połączenia przyjemnego z pożytecznym.

Czym chcecie zaistnieć w gminie, powiecie?
W naszej gminie nie ma organizacji, która pozwoliłaby się realizować kobietom, nie tylko w zaciszu domowym. Sądzę, że takie stowarzyszenie było potrzebne. Kobiety chcą się spotykać, wymieniać doświadczeniami. Istniejemy w świadomości nie tylko mieszkańców naszej gminy, ale także powiatu grodziskiego.

Czy mają panie konkretne pomysły i projekty do zrealizowania w tym roku?
W grudniu ubiegłego roku rozpoczęłyśmy warsztaty rękodzieła, które w założeniu miały trwać do Świąt Bożego Narodzenia. Jednak było duże zainteresowanie i trwały do Świąt Wielkanocnych. Teraz nastąpi przerwa, na jesieni planujemy je wznowić. Ponadto będą miały miejsce dwa spotkania cykliczne: z okazji Dnia Kobiet i Andrzejek.
Zaplanowane są dwie imprezy w terenie rajd rowerowy i spotkanie przy ognisku. Zorganizujemy wyjazd do kina i jeśli będą osoby zainteresowane także wyjazd pielgrzymkowy.

Jesteśmy także partnerem Pleneru malarsko-fotograficznego, który odbędzie się w miesiącach wakacyjnych. Będziemy także pisać projekt by uzyskać dofinansowanie ze środków UE i zorganizować kurs komputerowy dla członków. Myślę, że najistotniejszym jest fakt, że najczęściej stosunkowo niewielka grupa działa bardzo aktywnie, a reszta trochę mniej - zapał z czasem stygnie.

Czytaj więcej -------->

Sukcesy osiągnięte przez waszą organizację to, współpraca z fundacją Obywatelki.pl. Panie również doskonale pieką, gotują - można w internecie znaleźć relację z tych spotkań. "Gotowanie na ekranie", co jeszcze?
Spotkałyśmy się z przedstawicielami organizacji pozarządowych podczas wizyty prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w Grodzisku Wlkp. Uczestniczyłyśmy w projekcie "Festiwal Smaków" zorganizowanym wspólnie z powiatem Grodziskim, oraz "Nasze kulinarne dziedzictwo" w roku 2011 i 2012, "Granowskie Marcinki" wspólnie ze Stowarzyszeniem Wspierania Inicjatyw Gospodarczych i Rozwoju Ziemi Granowskiej. Współpracujemy ze Stowarzyszeniem Wspierania Inicjatyw Gospodarczych i Rozwoju Ziemi Granowskiej, Stowarzyszeniem Ziemi Grodziskiej LEADER, spotykamy się z innymi organizacjami kobiecymi przy okazji organizowanych szkoleń i prelekcji oraz konkursów

Jak układa się współpraca z władzami lokalnymi, zakładami?
Władze gminy są bardzo przychylnie nastawione do stowarzyszenia. Spotykamy się w różnych świetlicach wiejskich, które są na terenie gminy, korzystając z ich wyposażenia. Bardzo dobrze układa się także współpraca z Dyrekcją Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Granowie oraz z dyrekcją i pracownikami biblioteki publicznej w Granowie.

Co daje członkom działalność w stowarzyszeniu?
Działalność w Stowarzyszeniu pozwala członkom na rozwój nie tylko swoich umiejętności, jest impulsem do działania, wpływa także na ich poczucie własnej wartości, przynależności do grupy, jedności z nią. Daje możliwość poznania nowych ludzi, miejsc.

Czy bierzecie udział w szkoleniach np. organizowanych przez PISOP w Poznaniu - stowarzyszenie pomagające prowadzić działalność innym stowarzyszeniom?
Nie miałyśmy okazji korzystać ze szkoleń organizowanych przez PISOP, natomiast w roku 2011 wzięłyśmy udział w warsztatach szkoleniowych z zakresu pozyskiwania środków na działalność organizacji pozarządowej zorganizowanych przez ZMW.

Na terenie waszej gminy (w Kotowie) zapoczątkowano akcje poboru krwi, obecnie ich organizatorzy chcą się z tego wycofać, czy podjęły by się panie rozpropagowania tej szczytnej idei i wpisały w plan swoich działań?
To tylko dwa razy w roku... trzeba nagłośnić taką akcję, powiesić kilka plakatów, w rozmowach zachęcić mieszkańców gminy do bycia dawcą krwi
Myślę, że członkowie Stowarzyszenia chętnie zajęli by się tym tematem. Sprawa ważna i warto to przedyskutować.

Pani Edyto dziękuję za rozmowę
Rozmawiałam z Edytą Kowalską - Prezesem Stowarzyszenia Aktywnych Kobiet Gminy Granowo, z siedzibą w Granówku 28,
62-066 Granowo

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto