Jaki kurs pierwszej pomocy wybrać? 9 najważniejszych pytań o szkolenie z pierwszej pomocy dla firm

Materiał informacyjny kgr.com.pl
Pierwsza pomoc przedmedyczna to kurs, który ratuje życie. Oto zestaw 9 pytań dotyczących kursu pierwszej pomocy w zakładzie pracy. Kto powinien być przeszkolony w firmie z pierwszej pomocy? Co powinien zawierać program kursu? Sprawdzamy, jak wybrać najlepszą ekipę szkoleniową z pierwszej pomocy dla firm!

1. Szkolenie z pierwszej pomocy – kto powinien być przeszkolony w firmie?

Pracodawcy są ustawowo zobligowani do przeszkolenia pracowników w zakresie udzielania pierwszej pomocy – na każdej zmianie powinien być minimum jedna uprawniona do tego osoba. Przepisy prawa nie precyzują jednak, ile łącznie pracowników w przedsiębiorstwie powinno przejść kurs i uzyskać certyfikat. Z tego względu rekomenduje się, by szkolenie z pierwszej pomocy było organizowane w każdej firmie cyklicznie i dla jak największej liczby zatrudnionych osób – bez względu na profil działalności zakładu lub instytucji.

2. Szkolenie pierwsza pomoc – kto powinien szkolić?

Warto zatrudnić medyków do szkolenia z zakresu pierwszej pomocy. Dlaczego? Ponieważ w oparciu o własne doświadczenia nauczą nas, jak zachowywać się w awaryjnych sytuacjach, by uratować życie w czasie oczekiwania na karetkę. Najlepiej więc, by zajęcia prowadzili czynni zawodowo ratownicy medyczni z wieloletnim stażem. Takich instruktorów znajdziemy chociażby na kgr.com.pl.

Wykłady przeprowadzane są według aktualnych wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji, natomiast ćwiczenia odbywają się na profesjonalnym sprzęcie (w tym urządzeniu AED). Grupa przeprowadza warsztaty z pierwszej pomocy dla dzieci, młodzieży, firm z różnych branż gospodarki, urzędników czy służb mundurowych – wszystkich, którzy są zainteresowani tak kluczową sprawą jak udzielanie pomocy w nagłych przypadkach.

3. Czy pracodawca ma obowiązek ukończenia szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej?

Pracodawca nie ma prawnego obowiązku ukończenia kursu pierwszej pomocy przedmedycznej. Każda osoba ma jednak obowiązek udzielenia pierwszej pomocy w sytuacji zagrażającej ludzkiemu zdrowiu lub życiu. Dlatego warto, by szkolenie ukończył każdy pracownik firmy, również jej właściciel, prezes czy menadżer. Niech zasady udzielanie pierwszej pomocy nie będą tajemnicą dla żadnej osoby działającej w miejscu zatrudnienia.

4. Czy szkolenia z pierwszej pomocy jest obowiązkowe?

Pracodawca ma obowiązek wyznaczenia osoby lub osób odpowiedzialnych za udzielenie pierwszej pomocy w firmie – na zmianie powinna znajdować się co najmniej jedna przeszkolona w tym zakresie osoba. Jednocześnie każdy pracownik powinien być poinformowany, kto jest wyznaczony do udzielania pierwszej pomocy w miejscu pracy. Kurs pierwszej pomocy jest zatem obowiązkowy dla pracowników odpowiedzialnych za udzielanie pierwszej pomocy w miejscu pracy.

Obowiązek szkolenia z pierwszej pomocy dla nauczycieli ciąży na dyrektorach szkół i placówek – każda osoba pracująca w oświacie musi przejść kurs z zakresu udzielania pierwszej pomocy dzieciom. Dotyczy to nie tylko nauczycieli, ale i wszystkich osób pracujących w szkole (kucharek, woźnych itd.)

5. Jak często odnawiać kurs z pierwszej pomocy dla pracowników?

Jak często należy organizować szkolenia z zakresu pierwszej pomocy? Nie ma regulacji prawnej dotyczącej częstotliwości. Europejska Rada Resuscytacji jednak zaleca, by powtarzać warsztaty z pierwszej pomocy nie rzadziej niż co 2 lata. Jeśli potraktujemy szkolenie jako część kursu BHP, to należy powtarzać je co 3 lub 5 lat – w zależności od wykonywanej pracy. W przypadku stanowisk, na których wykonywane są prace szczególnie niebezpieczne, kurs pierwszej pomocy powinien być powtarzany nie rzadziej niż co rok.

6. Jak odbywa się kurs pierwszej pomocy?

Zatrudniając ekipę szkoleniową, zorientujmy się, kto będzie udzielał lekcji i jak długo będą trwały zajęcia. Program szkolenia z pierwszej pomocy dla pracowników powinien być obszerny i dopasowany do specyfiki miejsca pracy. Forma instruktażu powinna być natomiast dostosowana do grupy uczestników. Oprócz części teoretycznej program powinien zawierać ćwiczenia praktyczne. Dlatego kurs pierwszej pomocy w formie szkolenia online może być mniej wartościowy dla pracowników niż spotkanie na żywo z wykwalifikowanym instruktorem-ratownikiem medycznym.

Przykładowo szkoleniowcy z Krakowskiej Grupy Medycznej oferują możliwość dojazdu i przeprowadzenia dwudniowych szkoleń, a także pokazów udzielania pierwszej pomocy w placówce firmy – w większości miast w Polsce! Przeprowadzają również krótsze kursy uzupełniające lub przypominające najważniejsze kwestie.

7. Jak długo trwa kurs pierwszej pomocy?

Wiele zależy od programu szkolenia z pierwszej pomocy dla pracowników i ekipy szkoleniowej. Jeśli chcemy, by każdy z tematów być szczegółowo omówiony, wybierzmy dwudniowe szkolenia. Wtedy mamy pewność, że nie braknie czasu na najważniejsze – na ćwiczenia praktyczne, rozmowy z instruktorami, pytania uczestników i powtórzenie najważniejszych wiadomości. Krakowska Grupa Ratownicza organizuje profesjonalne szkolenia trwające 16 godzin i rozłożone na dwa dni, co ułatwia usystematyzowanie wiedzy.

8. Czy kurs pierwszej pomocy kończy się certyfikatem?

Profesjonalne szkolenie z pierwszej pomocy dla firm z zakresu BLS (Basic Life Support, czyli podstawowe zabiegi resuscytacyjne) powinno zakończyć się egzaminem. Gdy uczestnik otrzyma pozytywny wynik, uzyska certyfikat potwierdzający umiejętności i wiedzę teoretyczną.

9. Jak powinien wyglądać program szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy dla firm?

Program ćwiczeń i wykładów powinien być przekrojowy. Powinien obejmować najważniejsze kwestie związane z podstawowymi zabiegami resuscytacyjnymi. Każdy uczestnik po zakończeniu kursu powinien wiedzieć, jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku:

  • utraty przytomności,
  • zatrzymania oddechu,
  • urazów,
  • zawału serca,
  • porażenia prądem elektrycznym,
  • zatrucia,
  • wypadku drogowego,
  • innych niebezpiecznych sytuacji zagrażających życiu lub zdrowiu ludzkiemu.

Kurs pierwszej powinien być tematycznie dopasowany do specyfiki danego rodzaju pracy wykonywanej w zakładzie i przeprowadzony w każdym miejscu pracy. Wiedza i umiejętności pozwolą na szybkie reagowanie w przypadku, gdy ktoś będzie potrzebować naszej pomocy – nie tylko w firmie, ale i życiu prywatnym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto