Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konsumencie, dlaczego żywność ekologiczna?

Grzegorz Gołębiowski
Grzegorz Gołębiowski
Dzisiaj dużo uwagi poświęca się kwestii prawidłowego odżywiania, jednak nadal zbytnio lekceważy się problem źródła pochodzenia żywności. Niebagatelnym zagadnieniem jest sposób uprawy roślin, karmienie i traktowanie zwierząt.

W rolnictwie ekologicznym uprawia się ziemię bez stosowania syntetycznych środków chemicznych(nawozów mineralnych i pestycydów). Hodowla zwierząt oparta jest na paszach pochodzących z własnego gospodarstwa, natomiast niedobór uzupełniany jest paszami ekologicznymi z dopuszczalną domieszką konwencjonalnych. Nie wolno stosować pasz syntetycznych oraz stymulatorów wzrostu.Konieczne jest przestrzeganie zasady dobrostanu zwierząt.

W przetwórstwie ekologicznym natomiast minimum 95 proc. surowców musi pochodzić
z produkcji ekologicznej. Pozostałe 5 proc. stanowić mogą dodatki, które są dozwolone do stosowania. Zabrania się konserwacji produktów spożywczych przez napromieniowanie i jonizację.

Żywność ekologiczna musi spełniać wszelkie wymogi zdrowej żywności, a ponadto certyfikat gwarantuje, że te produkty pochodzą od producentów i przetwórców, będących pod stałym nadzorem jednostki certyfikującej, akredytowanej przez Polskie Centrum Akredytacji upoważnione przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.Zakład przetwarzający żywność ekologiczną przed rozpoczęciem swojej działalności jest odbierany przez Terenową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną, pod względem norm sanitarnych i właściwej infrastruktury wyposażenia.

Zastanawiając się nad tym co będziemy spożywać, warto wiedzieć, że żadna dziedzina ludzkiej działalności, nawet medycyna nie ma takiego wpływu na zdrowie człowieka, jak rolnictwo, bowiem w 54proc. nasz dobrostan uzależniony jest od naszego stylu życia(w tym odżywianie),w 21 proc. od czynników środowiskowych(w tym jakość żywności), w 15.proc. od czynników genetycznych, w kolejnych 15 proc. od usług medycznych.

Rośliny hodowane metodami ekologicznymi zawierają o 28,7proc. więcej witaminy C, związków fenolowych więcej o 119,3 proc., mają także zwiększony odsetek fosforu i magnezu, witaminy B, lizyny, antyoksydantów (opóźniających procesy starzenia organizmu). Odznaczają się też większą zawartością suchej masy, w związku z czym lepiej się przechowują.

Uprawiając rośliny metodami ekologicznymi, należy pamiętać, że mogą być one nawet gorsze od uprawianych tradycyjnymi metodami(z zastosowaniem pestycydów i nawozów sztucznych), jeśli nie będziemy ich dożywiać, z zastosowaniem właściwych, akceptowanych przez zasady ekologii środków.

Ekologiczne odżywianie przyczynia się dzięki zawartym w tychże produktach statynom do spadku zawartości cholesterolu oraz do ogólnego wyciszenia ryzyka zachorowań. Czynnikiem wspomagającym jest tutaj aktywność fizyczna.

Według danych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie jedynie 16 proc. Polaków spożywa żywność ekologiczną. Pozostała część naszego społeczeństwa odżywia się produktami zawierającymi duże ilości soli(która zatrzymuje wodę, powodując powstawanie obrzęków) oraz węglowodanów prostych, które są niczym innym, jak pustymi kaloriami, niedostarczającymi do organizmu nic poza wartością energetyczną . Żywność taka jest odpowiedzialna za plagę otyłości.Ponadto złej jakości żywność przyczynia się do występowania nadciśnienia, miażdżycy, czy chorób jelita grubego. Ludzie spożywający skażoną żywność często ulegają depresji, są ospali, cechują się spadkiem libido i zaniżoną samooceną.

Rolnictwo ekologiczne to najbardziej przyjazna środowisku naturalnemu produkcja
żywnościowa. Dzięki uprawie bez agrochemii oraz kontrolowanym metodom produkcji,
rolnictwo takie przyczynia się do ochrony zasobów naturalnych oraz oczywiście do produkcji żywności wysokiej jakości. "Produkować nie niszcząc gleby, żywić nie szkodząc konsumentom"-takie jest obecnie zadanie rolnictwa ekologicznego, którym zainteresowany jest świat.

Reasumując, wszelkie działania zmierzające do produkcji takiej żywności, zaangażowanie instytucji wspierających taki inicjatywy godne są najwyższego uznania w oczach społeczeństwa, gdyż Hipokrates-określany jako ojciec medycyny w V w. p.n.e.pisał:"Niech żywność będzie waszym lekarstwem,a lekarstwo żywnością".Wypełniajmy więc jego posłannictwo!

Źródło: Jadwiga Dębska-Próchniak "Przepisy prawne i zasady produkcji w rolnictwie ekologicznym"-Końskowola 2009/2010

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto