Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kontrolerzy obywatelscy zmonitorują fundusze "korkowe”

Redakcja
Fundusz "korkowy", fundusz "kapslowy", "pieniądze alkoholowe", to potoczne, żartobliwe określenia funduszu, stanowiącego cześć budżetu każdej gminy, pozyskiwanego z opłat za udzielanie pozwoleń na handel detaliczny napojami alkoholowymi.

Pieniądze trafiające na ten fundusz powinny być w całości przeznaczane na profilaktykę i zapobieganie alkoholizmowi oraz narkomani, zgodnie z gminnymi planami rocznymi. Czy są przeznaczane? W jakim rozmiarze są przeznaczane, czy są wydawane mądrze i skutecznie? Czy są należycie rozliczane?

To wszystko i jeszcze więcej sprawdzą działacze obywatelscy, którzy od połowy czerwca przystąpią, w całej bez mała Polsce, do monitoringu funduszu „korkowego”. W minioną sobotę i niedzielę, w Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” na ulicy Brackiej, przeszli gruntowne szkolenie. Realizatorem programu oraz organizatorem szkolenia jest Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich, uczestniczące w programie Mocna Straż skupionym na rozwoju kontroli obywatelskiej. Wsparcie finansowe zapewnia Fundacja im. Stefana Batorego.

Szkolenie profesjonalnie i sprawnie poprowadziły Katarzyna Batko-Tołuć i Agnieszka Podgórska, wtajemniczając szkolonych w istotę monitoringu „korkowego”. O miejscu funduszu korkowego w budżecie gminy opowiedział Rafał Trykozko, z Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku, który sprawozdaniami gmin w tym zakresie zajmuje się na co dzień.

Socjolożka, dr Agnieszka Kłoskowska-Dudzińska z Instytutu Studiów Politycznych PAN, reprezentująca jednocześnie Stowarzyszenie „Nie-grzeczne dzieci”, poświęciła wystąpienie wykorzystaniu metod badań społecznych w działaniach strażniczych. Emocjonalne, ale równocześnie kompetentnie, ze zwróceniem uwagi na wiele kwestii kontrowersyjnych o metodach zapobiegania alkoholizmowi i wydatkowaniu środków z funduszu „korkowego” mówiła Agnieszka Czerkawska-Kopiel, z Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

W drugim dniu szkolenia Agnieszka Pogórska dokonała prezentacji narzędzi, które będą wykorzystane do monitoringu, Krzysztof Izdebski zarysował tematykę dostępu do informacji publicznej, a Wojciech Przywrzej, pokazał tworzone na potrzeby programu rozwiązanie internetowe, jako miejsce gdzie trafią poszczególne raporty terenowe i gdzie zostaną ostatecznie opracowane i wykorzystane.

Pouczającym i żywym punktem szkolenia były warsztaty praktyczne, moderowane przez Grażynę Rojek ze Strońskiego Forum Obywatelskiego, pod nazwą: „Co się dzieje, gdy mieszkańcy monitorują władze ”. Monitoring zostanie przeprowadzony przez ochotników w 12 województwach. Znamienne, że nie zgłosił się nikt z województw zaliczanych do tak zwanej „ściany wschodniej” oraz z województwa lubuskiego. Ani lista gmin podanych monitoringowi, ani uczestników nie jest jeszcze zamknięta. Do połowy czerwca chętni do wzięcia w nim udziału mogą kontaktować się z Agnieszką Podgórską pod adresem emajlowym [email protected] albo z Magdaleną Pieczyńską: [email protected]

Dodatkowe informacje na stronach internetowych:
www.watchdog.org.pl/korkowe
www.watchdog.org.pl
www.sllgo.pl.

Współautor artykułu:

  • Barbara Podgórska
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto