MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Koszt utrzymania w Polsce i za granicą. Porównaj, jaką część pensji wydajemy na życie

OPRAC.: AB
Jakie są koszty życia w Polsce, a jakie za granicą? Gdzie można odłożyć pieniądze na mieszkanie dwa razy szybciej niż w Polsce?

 Porównaj wydatki na życie w wybranych krajach.
Jakie są koszty życia w Polsce, a jakie za granicą? Gdzie można odłożyć pieniądze na mieszkanie dwa razy szybciej niż w Polsce? Porównaj wydatki na życie w wybranych krajach. Peter Facebook/ Pixabay.com
Jaką część pensji można zaoszczędzić, pracując za granicą? W których krajach opłaca się pracować? Przedstawiamy różnice w kosztach utrzymania w popularnych wśród pracowników destynacjach.

Eksperci Europajobs przeanalizowali dane dotyczące kosztów życia za granicą, pochodzące głównie z Eurostatu. W analizie uwzględniono Polskę oraz sześć zagranicznych państw: Niemcy, Holandię, Francję, Norwegię, Danię i Islandię. W obliczeniach wzięto pod uwagę: minimalne wynagrodzenie za pracę, koszt wynajmu kawalerki, cenę 30-dniowego biletu na komunikację miejską oraz szacowaną wartość zakupów spożywczych. Szacowane dane nie uwzględniają różnic między poszczególnymi miastami i lokalizacjami, jakości kupowanych produktów, ani formy zatrudnienia.

Autorzy analizy wskazują, że w tej chwili 3,5 mln Polaków jest emigrantami zarobkowymi. Są to osoby, które decydują się na pobyt czasowy za granicą, żeby odłożyć pieniądze i przywieźć je do kraju. Łącznie za granicą mieszka już 18 mln osób polskiego pochodzenia.

Szukając pracy za granicą, emigranci zarobkowi chcą poprawić swoją sytuację finansową. O ile jednak miesięczne wydatki na żywność w innym kraju można zamknąć się w kwocie 500-600 zł, o tyle dużo wyższe są koszty najmu i transportu. Najwięcej za własne, jednopokojowe lokum trzeba zapłacić w Norwegii, gdzie eksperci szacują koszty najmu na ok. 4200 zł miesięcznie. Wysokie opłaty za czynsz rekompensują jednak sowite zarobki. Osoba, która znajdzie pracę, jest w stanie zmieścić się z kosztami pobytu w 27 proc. wynagrodzenia. Jeszcze lepiej sytuacja przedstawia się na Islandii, gdzie koszty utrzymania pochłaniają 26 proc. pensji. Na tle przeanalizowanych państw najgorzej wypada Polska. U nas wydatki na życie pochłaniają aż 71 proc. miesięcznych dochodów.

Jak podkreślają eksperci „koszty życia zazwyczaj są proporcjonalne do sytuacji ekonomicznej w kraju i do tamtejszych zarobków”. W ten sposób łatwo można wytłumaczyć duże dysproporcje między ułamkiem pensji, jaki pochłania utrzymanie w Polsce i krajach Europy zachodniej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koszt utrzymania w Polsce i za granicą. Porównaj, jaką część pensji wydajemy na życie - Strefa Biznesu

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto