MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Krótsza kwarantanna i powrót do nauki stacjonarnej. Minister zdrowia zapowiada początek końca pandemii

Monika Góralska
Monika Góralska
thanarak/123rf.com
„Mamy do czynienia z początkiem końca pandemii” – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski na środowej konferencji prasowej 9 lutego br., na której wraz z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem ogłosili nowe decyzje dotyczące walki z pandemią. Zgodnie z zapowiedziami kwarantanna i izolacja zostają skrócone, a uczniowie po feriach wracają do nauki stacjonarnej.

Spis treści

Co dalej z obostrzeniami?

W środę 9 lutego br. premier Mateusz Morawiecki wziął udział w pierwszym posiedzeniu nowej Rady ds. COVID-19. Po spotkaniu odbyła się konferencja prasowa, podczas której minister zdrowia Adam Niedzielski oraz minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek przekazali najważniejsze ustalenia.

Krótsza izolacja i kwarantanna. Jak wygląda nowa strategia walki z pandemią?

Minister zdrowia powiedział, że apogeum 5. fali koronawirusa jest już na nami. W związku z tym nadszedł czas na poluzowanie obostrzeń i zmianę wcześniejszych ustaleń związanych z pandemią. Obecnie przebieg COVID-19 jest krótszy, ponieważ wariant Omikron jest mniej zjadliwy i leczenie trwa krócej. Dlatego od 15 lutego izolacja osoby chorej na COVID-19 zostaje skrócona z 10 do 7 dni. Kwarantanna i izolacja będą trwały tyle samo, bez naliczania dodatkowych dni, jak to miało miejsce wcześniej.

Od 10 lutego zostaje również zlikwidowana kwarantanna wynikająca z kontaktu z chorym. Zostanie ona zniesiona również dla osób, które obecnie mają nałożoną tego typu kwarantannę. Zostaną one powiadomione poprzez wiadomość SMS o zakończeniu kwarantanny. Osoby, które będą miały niepokojące objawy po kontakcie z kimś zakażonym koronawirusem powinny zgłosić się do lekarza i wykonać test na COVID-19.

Zobacz także:

Zmniejszenie liczby łóżek covidowych

Niedzielski zaznaczył, że wzrosty zakażeń nie mają odzwierciedlenia w liczbie hospitalizacji, których jest naprawdę mało. Zagrożenie dla infrastruktury i wydolności systemu opieki zdrowotnej jest mniejsze. Spada też średni czas pobytu chorych na COVID-19 w szpitalu. W związku z tym 30 tys. łóżek przeznaczonych na walką z COVID-19 zostanie zmniejszone o 5 tys. łóżek. Wrócą one do normalnego systemu.

– Zmniejszamy wielkość infrastruktury covidowej do poziomu ok. 25 tys. łóżek. To jest bardzo ważna decyzja, ponieważ ona oznacza zwiększenie możliwości leczenia pacjentów w innych zakresach – zapowiedział Niedzielski.

Powrót do nauki stacjonarnej – kiedy uczniowie wrócą do szkół?

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział, że od 21 lutego uczniowie klas 5–8 wrócą do nauki stacjonarnej. Na system edukacji również pozytywny wpływ będzie miało zlikwidowanie kwarantanny po kontakcie z chorym.

Niedzielski zapowiedział również na marzec znoszenie restrykcji i bardziej stanowcze luzowanie obostrzeń, aby na wiosnę zakończyć pandemię COVID-19.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze produkty spożywcze dla kobiet 40+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Krótsza kwarantanna i powrót do nauki stacjonarnej. Minister zdrowia zapowiada początek końca pandemii - Strona Zdrowia

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto