Które polskie miasto jest najbardziej smart?

Materiał informacyjny unisystem.pl
Wiele współczesnych miast w całej Europie — w tym również w Polsce przechodzi swoistą transformację związaną z wykorzystaniem nowych technologii i dążeniem do zrównoważonego rozwoju. Inteligentne rozwiązania w miastach z roku na rok zyskują na popularności i trudno się temu dziwić — wpływają one przecież bezpośrednio na jakość życia mieszkańców i na efektywność zarządzania. Które miasto w Polsce przoduje w byciu smart? Zapraszamy do lektury!

Idea smart city a potrzeby społeczeństwa

Smart city to koncepcja urbanistyczna, która zakłada intensywny rozwój obszarów miejskich przy wsparciu najnowocześniejszych technologii informatycznych i komunikacyjnych. Dzięki wdrożeniu poszczególnych rozwiązań możliwe jest stworzenie przestrzeni bardziej przyjaznej mieszkańcom, władzom, turystom i biznesom. Idea smart obejmuje m.in. energetykę, infrastrukturę miejską, transport publiczny, urzędy czy szpitale. Mowa zatem o wszystkich obszarach, które wpływają na jakość i bezpieczeństwo życia w dużych aglomeracjach miejskich. W Polsce wśród miast, które otrzymały specjalny Certyfikat Smart City, wymienia się Warszawę, Gdynię, Gdańsk, Kielce i Lublin. Należy pamiętać, że rozwiązania smart city to nie tylko nowe technologie, ale także wszystkie inne działania mające odpowiadać potrzebom danej społeczności. Więcej informacji znajdziesz na stronie: unisystem.pl/branze/smart-home-smart-office-i-smart-city-wyswietlacze-do-inteligentnych-przestrzeni

Warszawa to miasto najbardziej smart w Polsce?

Według różnych rankingów Warszawa wciąż pojawia się na liście 100 miast świata, które najlepiej radzą sobie z zarządzaniem i wprowadzaniem rozwiązań smart. W zarządzaniu miastem to właśnie Warszawa znalazła się w 2022 roku na 7 miejscu rankingu IESE Cities in Motion Index, wyprzedzając m.in. Tokio, Nowy Jork i Waszyngton. Warszawa zajmuje też wysokie miejsce w obszarze transportu i udogodnień wdrażanych z myślą o osobach z ograniczoną mobilnością. Co ważne, stolica Polski otrzymała za to pierwsze miejsce w konkursie Access City Award. To jednak nie wszystko. Warszawa jest też jednym z nielicznych miejsc, gdzie w sposób interaktywny wyświetlane są dane z urządzeń monitorujących dostępność i lokalizację miejsc parkingowych, toalet publicznych i przystanków komunikacji miejskiej. Na specjalnych mapach możemy też zapoznać się z jakością powietrza w okolicy.

Gdańsk też chce być smart

Osiągnięcia Gdańska w dziedzinie smart city można zauważyć w różnych aspektach życia codziennego. Przede wszystkim miasto to konsekwentnie rozwija swoją infrastrukturę transportową, wprowadzając nowoczesne rozwiązania, takie jak inteligentne sygnalizacje świetlne, monitoring ruchu czy aplikacje mobilne dla pasażerów komunikacji publicznej. Miasto angażuje się w zwiększanie efektywności energetycznej i wykorzystanie źródeł odnawialnych. Panele słoneczne, inteligentne systemy zarządzania energią oraz modernizacja budynków to tylko niektóre z działań mających na celu ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. Gdańsk stawia również na innowacje cyfrowe, rozwijając m.in. platformy miejskiej administracji elektronicznej, które ułatwiają mieszkańcom załatwianie formalności online oraz monitorowanie usług publicznych.

Sponsorem tekstu jest firma Unisystem — renomowany dostawca wyświetlaczy, paneli dotykowych oraz kompletnych rozwiązań do wizualizacji informacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto