Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Magnitogorsk - poradziecki koszmar. Tu nie ma zdrowych

Maciej Kędzierski
Maciej Kędzierski
Magnitogorsk
Magnitogorsk
W Magnitogorsku, liczącym ponad 400 tysięcy mieszkańców, tylko 1 proc. dzieci rodzi się zdrowych. Praktycznie wszyscy mieszkańcy cierpią na choroby nowotworowe lub mają problemy z układem oddychania. Sam przyjazd do tego miasta stanowi zagrożenie.

Na dalekim Uralu, na granicy Europy i Azji, w Rosji znajduje się przemysłowe miasto Magnitogorsk. Pierwsze wzmianki o osadzie pojawiły się w XVIII wieku, jednak "cywilizacja" pojawiła się tam razem z "Planem Pięcioletnim", Józefem Stalinem i ZSRR.

Dla Stalina budowa miasta była priorytetem, ponieważ w tym miejscu znajdowały się pokłady rudy żelaza. Magnitogorsk został wybudowany w 1929 roku, natomiast prawa miejskie nadano w 1931 roku. Dodajmy, że nowy ośrodek miejski powstał w ciągu 4 lat! W mieście liczącym kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców - przypomnijmy, że pochodzących z różnych stron ZSRR skoncentrowano wiele zakładów przemysłowych. Nad Uralem pojawiły się kominy zakładów metalurgicznych, chemicznych, budowlanych, zbrojeniowych i maszynowych. Nie wiadomo także ile osób zginęło przy budowie wielkich kompleksów mieszkaniowych i przemysłowych.

Sowiecki projekt budowy Magnitogorska jest plagiatem! Radzieccy naukowcy nie tylko podpatrywali amerykańskie konstrukcje czołgów czy samolotów - w latach 20. XX wieku zainteresowali się zachodnimi koncepcjami urbanistycznymi, dlatego tak jak Amerykanie, zaczęli tworzyć nowe osiedla tam, gdzie znajdowały się surowce. Plan Magnitogorska był bardzo prosty: budować wzdłuż jednej głównej ulicy bloki mieszkalne, budynki użyteczności publicznej i fabryki. W 1937 roku zdecydowano, iż miasto otrzyma status "zamkniętego".

Kilka lat później, w czasach II wojny światowej, Magnitogorsk był "przemysłową twierdzą" Związku Radzieckiego. To właśnie stąd, prosto z fabryk, wyjeżdżały nowe czołgi. Po wojnie miasto ciągle się rozwijało, powstawały kolejne zakłady, a włodarze dbali o obywateli, tworząc prestiżowe szkoły wyższe, kina, teatry i obiekty sportowe. Rząd ZSRR zachęcał mieszkańców kraju do pracy nad Uralem.

Z Magnitogorskiem wiąże się też pewien wątek polski. W latach 80. XX wieku powstało tam miasteczko dla robotników znad Wisły. Polacy odpowiedzialni byli za rozbudowę miejscowych zakładów metalurgicznych. W miasteczku znajdowały się: sklepy, przychodnia, biblioteka itd.

Skupisko ogromnej ilości fabryk doprowadziło do zanieczyszczenia wód, gleby i powietrza. Za czasów komunizmu nie myślano o ekologii, tylko o zysku i propagandzie. Obecnie zanieczyszczenie jest tak duże, iż naukowcy wpisali miasto na listę najbardziej zanieczyszczonych miejsc na świecie.

W Magnitogorsku, liczącym ponad 400 tysięcy mieszkańców, tylko 1 proc. dzieci rodzi się zdrowych. Praktycznie wszyscy mieszkańcy cierpią na choroby nowotworowe lub mają problemy z układem oddychania. Trucizny wydobywające się z zakładów przemysłowych uszkadzają większość organów. Dymy z kominów utrudniają normalne oddychanie. Miejscowe placówki opieki zdrowotnej niewiele mogą zaradzić. Jedynym lekarstwem jest zmiana miejsca zamieszkania...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto