Mundial 2010. Algieria - Słowenia 0:1

baranowskiadam@o2.pl
Słowenia po golu Roberta Korena wygrała 1:0 z Algierią i wskoczyła na fotel lidera grupy C. W meczu wystąpił zawodnik Wisły Kraków - Andraż Kirm - i pokazał się z dobrej strony.

Remis w spotkaniu Anglii z USA spowodował, że zwycięzca tego meczu po pierwszej kolejce mógł być liderem. Obie drużyny na boisko wyszły jednak sparaliżowane. Zarówno Algierczycy i Słoweńcy zdawali sobie sprawę ze stawki tego meczu.

Szybciej nerwy opanowali podopieczni Rabaha Saadane. W 3. minucie Nadir Belhadj potężnie uderzył z rzutu wolnego i Samir Handanovic przeniósł piłkę nad poprzeczką. W kolejnych minutach obie drużyny zapomniały jednak o skomasowanych atakach i gra się toczyła w środkowej linii boiska.

Słoweńcy największe zagrożnie stwarzali po rzutach wolnych, ale dobrze spisywał się Faouzi Chaouchi. Najpierw w 20. minucie piąstkował po dośrodkowaniu z prawej strony, a chwilę później radził sobie po wrzucie piłki zawodnika Wisły Kraków - Andraża Kirma. Piłkarz "Białej Gwiazdy" był bardzo aktywny i na pewno w pierwszych czterdziestu pięciu minutach wyróżniał się. Tak samo jak Valter Birsa. To właśnie on groźnym strzałem w 43. minucie sprawił sporo problemów Chaouchiemu.

Po zmianie stron znowu niewiele działo się na boisku. Dopiero w 61. minucie poważnie zagrożono jednej z bramek. W doskonałej sytuacji znalazł się Kirm, ale strzelił wprost w bramkarza i wciąż na tablicy wyników widniał bezbramkowy remis. Napór Słowenii trwał. I po chwili strzelali Robert Koren i Milivoje Novakovic. Nadal bez skutku bramkowego.

Od 73. minuty Słoweńcy mieli ułtwione zadanie. Drugą żółtą i w efekcie czerwoną kartkę dostał wprowadzony kwadrans wcześniej Abdelkader Ghezzal. Andraż Kirm i jego koledzy to wykorzystali! W 79. minucie strzał oddał Koren i po raz kolejny zawiódł bramkarz. Chaouchi zaliczył kiks pokroju Roberta Greena i było 1:0.

W końcówce, mimo osłabienia, przycisnęli Algierczycy. Na nic zdały się jednak ich wysiłki i mecz zakończył się zwycięstwem Słoweńców, którzy zostali liderem grupy C.

W pierwszym meczu tej grupy Anglia zremisowała z USA 1:1.

Algieria - Słowenia 0:1 (0:0)
0:1 Robert Koren 79. minuta

Żółte kartki: Ghezzal, Yebda - Radosavljevic, Komac.

Czerwona kartka: Abdelkader Ghezzal 73. minuta (za drugą żółtą).

Algieria: Faouzi Chaouchi - Majid Bougherra, Rafik Halliche, Antar Yahia, Nadir Belhadj, Karim Matmour (80' Rafik Saifi), Hassan Yebda, Medhi Lacen, Karim Ziani, Foued Kadir (82' Adlane Guediour), Rafik Djebbour (58' Abdelkader Ghezzal).

Słowenia: Samir Handanovic - Miso Brecko, Marko Suler, Bostjan Cesar, Bojan Jokic, Valter Birsa (84' Nejc Pecnik), Robert Koren, Aleksandar Radosavljevic (87' Andrej Komac), Andraż Kirm, Zlatko Dedic (53' Zlatan Ljubijankic), Milivoje Novakovic.

Sędzia: Carlos Alberto Batres (Gwatemala).

Dziennikarze obywatelscy na mistrzostwach:

Mundial: typuj i baw się razem z nami Mundial 2010. Korea Południowa - Grecja 2:0
Mundial 2010. Argentyna - Nigeria 1:0
Mundial 2010. Anglia - USA 1:1