MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Na jakich stanowiskach szukać pracy, a gdzie jest trudno o zatrudnienie?

OPRAC.: AB
Którzy pracownicy mają mniejszy problem ze znalezieniem zatrudnienia? Na jakich stanowiskach ubyło ofert pracy? 

 Zobacz, gdzie w dalszym ciągu jest praca.
Którzy pracownicy mają mniejszy problem ze znalezieniem zatrudnienia? Na jakich stanowiskach ubyło ofert pracy? Zobacz, gdzie w dalszym ciągu jest praca. Mateus Campos/ Unsplash.com
Na jakich pracowników zwiększyło się zapotrzebowanie pracodawców? Które branże poradziły sobie najlepiej podczas pandemii, a gdzie wstrzymano rekrutację? Porównaliśmy liczbę ofert pracy dla przedstawicieli popularnych zawodów.

Popyt na przedstawicieli większości zawodów zmalał – wynika z analizy przeprowadzonej przez firmę Element na zlecenie firmy audytorsko-doradczej Grant Thornton. Spośród siedmiu branż uwzględnionych w raporcie „Oferty pracy w czasie COVID-19” (finanse, marketing i sprzedaż, prawo, HR, IT, zdrowie, praca fizyczna) ofert pracy ubyło w pięciu z nich. Ukazało się mniej ogłoszeń skierowanych do pracowników specjalizujących się w: finansach (-13%), marketingu i sprzedaży (-7%), HR (-1%) czy IT (-5%), ale najbardziej zmalała liczba ogłoszeń skierowanych do pracowników fizycznych (-27%). Wolumen wakatów w służbie zdrowia zwiększył się o 11%, a o 18% wzrósł popyt na prawników. Mniejsze zainteresowanie pracownikami fizycznymi może mieć związek z mroźną zimą.

- Rynek pracy ugrzązł w stagnacji, z liczbą ofert pracy niższą o około 1/5 w stosunku do stanu sprzed pandemii i wygląda na to, że to nasza „nowa normalność”, przynajmniej na jakiś czas – mówi Monika Łosiewicz, menedżer ds. potencjału ludzkiego Grant Thornton. – Źródłem ewentualnego optymizmu może być ostra zima. Być może relatywnie niska liczba rekrutacji prowadzonych w styczniu to efekt mrozów i opadów śniegu, które zniechęcają pracodawców do uruchamiania rekrutacji do prac sezonowych. Lutym pod tym względem raczej zmiany nie przyniesie, bo zima nie odpuszcza, ale być może marcowe wyniki pokażą odwilż nie tylko w pogodzie, ale też na rynku pracy – dodaje ekspertka.

Sytuacja na rynku pracy jest zróżnicowana. O ile pracodawcy wzmożyli poszukiwania przedstawicieli wybranych zawodów, o tyle wielu osobom znalezienie pracy nastręcza większych problemów. W ciągu 2020 r. najbardziej zmalało zapotrzebowanie na: księgowych i specjalistów ds. rachunkowości (-16%), analityków finansowych (-20%), grafików (-19%), aplikantów radcowskich i adwokackich (-16%), specjalistów ds. ochrony danych osobowych (-62%), administratorów IT (-32%), ratowników medycznych (-14%), salowe (-51%), magazynierów (-15%), pracowników ochrony (-29%), kierowców (-17%), kasjerów i sprzedawców (-42%).

- Styczeń, w stosunku do grudnia, odnotował niemal 30 proc. wzrost liczby publikowanych ogłoszeń, niemniej jednak początek roku jest wciąż słabszy w stosunku do stycznia 2020 r. Zgodnie z przewidywaniami pandemia wciąż kładzie się cieniem na dynamice wzrostu i z pewnością z taką sytuację będziemy mieć do czynienia co najmniej do połowy roku – komentuje Maciej Michalewski CEO w firmie Element, Recruitment Automation Software.

Mimo ogromnych spadków na rynku pracy poprawiła się sytuacja pracowników umysłowych. Co druga oferta zatrudnienia skierowana była do kandydata z tej grupy (56%) i jest to jeden z najwyższych wyników od początku pandemii. Warto wiedzieć, że wcześniej pracownicy umysłowi byli najczęściej poszukiwani przez pracodawców, a w styczniu 2020 r. 72% ogłoszeń dotyczyło właśnie pracy umysłowej. Dysproporcje w zapotrzebowaniu na pracowników fizycznych i umysłowych wyrównały się dopiero po wybuchu epidemii COVID-19. Obecnie, w zależności od miesiąca, jedna grupa zyskuje nieznaczną przewagę nad drugą.

[QUIZ] Czy należy ci się umowa o pracę? Zrób prosty test i sprawdź!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Na jakich stanowiskach szukać pracy, a gdzie jest trudno o zatrudnienie? - Strefa Biznesu

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto