NHL: Gwiazdy Wschodu lepsze!

Gracz Detroit Red Wings Brett Lebda (L) i Mike Ribeiro z Dallas Starspodczas meczu w American Airlines Center in Dallas. EPA/LARRY W. SMITH CORBIS
Rzuty karne zakończyły tradycyjny Mecz Gwiazd w NHL. Lepiej strzelali zawodnicy Eastern All Stars i to oni ostatecznie poikonali Western All Stars 12:11.

57 Mecz Gwiazd hokejowej ligi NHL zakończył się, podobnie jak w poprzednim roku, zwycięstwem zespołu Konferencji Wschodniej. Eastern All Stars wygrali ze swoimi rywalami 12:11 po rzutach karnych.

Ponad 21 tysięcy widzów przybyło do hali Bell Center w Montrealu, aby emocjonować się pojedynkiem najlepszych graczy ligi w tradycyjnym spotkaniu All Stars. Okazja była wyborna, bowiem mecz ten uświetnił obchody stulecia drużyny Montreal Canadiens. Do tego w barwach Konferencji Wschodniej wystąpiło, aż czterech graczy miejscowej ekipy (w tym mający polskie korzenie Mike Komisarek).

Wynik spotkania w drugiej minucie otworzył gracz St. Louis Blues Keith Tkaczuk (Zachód). Ładnym strzałem z bliska pokonał Carey’a Pricea (Wschód). Gwiazdy Wschodu potrzebowały pięciu minut, aby wyrównać. Składną akcję tej Konferencji wykończył Aleksander Owieczkin. Od tego momentu ton wydarzeniom na lodzie nadawali gracze Eastern All Stars. Kolejne bramki zdobywali: Eric Staal, Aleksander Kowaliew i Andrej Markow. Na 12. sekund przed końcem tej tercji drugą bramkę dla Zachodu zdobył Patrick Marleau.

Druga tercja to prawdziwy festiwal strzelecki obu zespołów. Najpierw dwie bramki zdobyła ekipa Eastern za sprawą Martina St. Louis’a i Zacha Parise. Kolejne trzy minuty gry i gracze Zachodu zmniejszają przewagę swoich rywali. Do siatki trafiają tym razem Sheldon Souray i Dan Boyle.

W 38. minucie spotkania padła najpiękniejsza bramka spotkania. Skrzydłowy Pitsburgh Penguins Jewgienij Małkin ograł na lewym skrzydle obrońcę rywali, ściął do środka i strzelił trzymając kij między łyżwami. Wspaniała indywidualna akcja rosyjskiego snajpera wzbudziła aplauz na trybunach i zachwyt realizatorów telewizyjnych transmisji.

Do trzeciej tercji drużyny przystępowały z wynikiem 8:8. W tej części meczu oba zespoły zdobyły po trzy bramki i żadnej ze stron nie udało się rozstrzygnąć losów spotkania na swoją korzyść w regulaminowym czasie gry. W dogrywce mimo, wielu wybornych okazji z obu stron bramkarze zachowali czyste konto. O końcowym rezultacie spotkania rozstrzygnęły zatem rzuty karne.

W tym elemencie gry zdecydowanie lepiej wypadli gracze Konferencji Wschodniej. Bramki zdobyli: Aleksander Kowalew i Aleksander Owieczkin. Tytuł MVP spotkania przyznano graczowi Konferencji Wschodniej Aleksandrowi Kowaljewowi z Montreal Canadiens.

Mecz Gwiazd NHL w Montrealu 25 stycznia 2009:
Wschód – Zachód 12:11, karne Wsch: A. Kowalew 2, M. St. Louis 2, E. Staal, A. Owieczkin, J. Bouwmeester, D. Heatley, J. Małkin, A. Markow, Z. Parise
Zach.: S. Sourey 2, P. Marleau, J. Iginla, S. Doan, J. Toews, D. Boyle, M. Hejduk, R. Nash, K. Tkachuk, P. Kane

Składy:

Wschód: Bramkarze: Carey Price, Henrik Lundqvist, Tim Thomas. Obrońcy: Mike Komisarek, Tomas Kaberle, Zdeno Chara, Jay Bouwmeester, Mark Streit, Andrej Markow. Napastnicy: Aleksander Kowalew, Aleksander Owieczkin, Ilja Kowalczuk, Vincent Lecavalier, Martin St. Louis, Eric Staal, Thomas Vanek, Dan Heatley, Jeff Carter, Jewgienij Małkin, Marc Savard, Zach Parise.

Zachód: Bramkarze: Jean Sebastian Giguere, Nicklas Backstrom, Roberto Luongo. Obrońcy: Dustin Brown, Shea Weber, Brian Campbell, Sheldon Sourey, Scott Niedermayer, Stephane Robidas. Napastnicy: Rick Nash, Dan Boyle, Joe Thornton, Patrick Marleau, Jarome Iginla, Milan Hejduk, Keith Tkachuk, Patrik Kane, Jonathan Toews, Mike Modano, Shane Doan, Ryan Getzlaf.