Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oddasz swe organy? Dziś Ogólnopolski Dzień Transplantacji

Rafał Grząślewicz
Rafał Grząślewicz
Logo Poltransplantu
Logo Poltransplantu
26 stycznia przypada w naszym kraju Dzień Transplantacji. Obchodzony jest w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki, który odbył się w 1966 w Warszawie.

Pierwszy udany przeszczep nerki przeprowadziła w naszym kraju warszawska I Klinika Chirurgiczna Akademii Medycznej. Był to wówczas 621. zabieg tego typu na świecie (pierwszy przeprowadzono w 1954 roku). Warszawscy chirurdzy narząd pobrali od chorej na uraz mózgu kobiety. Po zatrzymaniu akcji serca i nieudanych próbach reanimacji chora zmarła.

Wówczas na pobranie narządu potrzebna była zgoda prokuratora i ten taką wyraził. Nerkę otrzymała 19-letnia Danusia, uczennica szkoły pielęgniarskiej, która w szpitalu przebywała od roku. Lekarze nie dawali jej większych szans, źle leczone nerki musiały być systematycznie dializowane. W końcu zdecydowali się usunąć oba niepracujące organy dziewczyny i czekać. Czekali do 26 stycznia.

Tego dnia po południu Danusia przewieziona została na blok operacyjny. Zabieg trwał niespełna godzinę. Kilka minut po przeszczepie nerka podjęła swoją czynność - zaobserwowano krople moczu wypływające z moczowodu. Dziewczyna na drugi dzień poprosiła o befsztyk. Przez cały pobyt w szpitalu musiała stosować się do ścisłej diety, teraz mogła wreszcie zacząć normalnie jeść. Trzeciego dnia zajadała się swoją ulubioną potrawą, naleśnikami przygotowanymi przez siostrę.

Zaczęła stopniowo przybierać na wadze (przed przeszczepem ważyła nieco ponad 35 kilogramów), choć nadal była osłabiona. Dopiero w kwietniu zaczęła chodzić. 22 maja wyjechała do sanatorium w Konstancinie, aby nabrać sił. Niestety nie mogła długo cieszyć się "nowym życiem". 25 maja wróciła do szpitala z ostrym zapaleniem trzustki, co w jej stanie było nie do pokonania. Zmarła 16 lipca 1966 roku. Do samego końca w jej ciele prawidłowo funkcjonowały otrzymane nerki.

A jak jest dzisiaj?

Jak wynika ze statystyk Centrum Organizacyjno - Koordynacyjnego ds. Transplantacji POLTRANSPLANT w roku 2010 w naszym kraju przeprowadzono: 949 przeszczepów nerki, 20 przeszczepów nerki i trzustki (podczas jednej operacji), 217 razy przeszczepiano wątrobę, a 79 razy serce. Najmniej, bo 12 razy przeszczepiono płuco. W sumie w 2010 odbyło się 1277 transplantacji narządów. Niestety transplantologia boryka się z ogromnymi problemami, nadal jest dużo więcej potencjalnych biorców, niż dawców. Według badań przeprowadzonych przez Unię Europejską, w naszym kraju na milion osób przypada 13 dawców!

Też możesz zostać dawcą!

Transplantacje narządów popiera nie tylko środowisko medyczne. Bardzo pozytywnie odnosi się do tego zjawiska także Kościół. "Transplantacja to duży krok naprzód w służbie nauki dla człowieka i obecnie wielu ludzi zawdzięcza swoje życie przeszczepionemu narządowi. Co więcej, technika transplantacji udowodniła, że jest znaczącym sposobem osiągnięcia głównego celu całej medycyny – służenia ludzkiemu życiu" - tymi słowami Jan Paweł II przemawiał do zebranych podczas Kongresu Międzynarodowego Towarzystwa Transplantacyjnego w 1991 roku.

Pięć lat temu polscy duchowni poparli transplantacje organów po śmierci oraz oświadczenie woli. A propos ilu z Was podpisało oświadczenie woli? Może to zrobić każdy, to nic nie kosztuje, może jedynie przynieść korzyści drugiej osobie. Takie oświadczenie i wiele innych informacji na ten temat znaleźć można na stronie internetowej Poltransplantu.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto