Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Perfumy – symbol luksusu w dzisiejszych czasach?

michalmazik
michalmazik
Tańsze marki perfum
Tańsze marki perfum Michał Mazik
Używanie perfum w czasach współczesnych należy do stylu życia, dobrych manier. Dużą wagę przywiązuje się do higieny osobistej, naturalny zapach ciała wywołuje dyskomfort. Mało kto zdaje sobie sprawę, że perfumy znane już były w starożytności, chociaż były używane w innym celu.

Pierwsze perfumy powstały prawdopodobnie w Mezopotamii. Do dzisiaj zachowały się formy z gliny sprzed kilku tys. lat p.n.e, na których zawarto informacje - pierwsze pisemne świadectwo istnienia perfum.

Nieco później odkryto, że zapachy odgrywały również znaczącą rolę w życiu starożytnych Egipcjan. Perfumy nie były powszechnie dostępne, używać ich mogli władcy oraz kapłani. Olejki zapachowe były używane m.in. do balsamowania ciał. 3000 lat p.n.e sporządzone zostały perfumy na bazie tłuszczu zwierzęcego i żywicy. Znaleziono je w grobowcu królewskim z Abydos. Eksperci koncernu kosmetycznego odtworzyli starożytne perfumy posługując się analizą chemiczną. Ustalono, że składnikami perfum były cynamon, cytryna oraz żywica.

W 1922 roku światem wstrząsnęło znalezisko archeologiczne. Odkryty został grobowiec Tutenchamona. Wśród wielu przedmiotów znajdujących się w grobowcu znaleziono również naczynia nasączone żywicą oraz pachnącą pomadę. To utwierdziło historyków w przekonaniu, że zapachy odgrywały ważną rolę w kulcie religijnym starożytnych Egipcjan.

Największy rozwój perfumiarstwa nastąpił w okresie Renesansu. Współpraca handlowa między Bliskim Wschodem a krajami europejskimi zaowocowała importem, a w późniejszym czasie produkcją perfum w Wenecji. Pierwsze perfumy, które miały własną nazwę pochodzą z 1367 roku. Legenda głosi, że recepturę „Wody Królowej Węgier” otrzymano od pustelnika.

W 1270 roku produkowano już w Polsce pierwszą wodę na bazie alkoholu. Ciekawostką jest, że w tamtych czasach mycie ciała wodą stosowały jedynie niższe warstwy społeczne. Zamożni uważali kąpiel za coś niegodnego i zamiast niej stosowali na ciało wszelkiego rodzaju olejki oraz perfumy, aby zabić przykry zapach.

Składniki perfum

Perfumy składają się z mieszaniny związków zapachowych, nazywanych olejkami zapachowymi, środków homogenizujących i wzmacniających oraz rozpuszczalnika, zwykle etanolu lub mieszaniny alkoholi alifatycznych. W zależności od zawartości olejku zapachowego rozróżnia się perfumy (20-43 proc.), wodę perfumowaną (10-15 proc.), wodę toaletową (5-10 proc.), wodę kolońską (3-5 proc.) oraz wodę odświeżającą (1-3 proc.). To niezwykle ważne przy zakupie, świadczy bowiem o intensywności zapachu produktu, który chcemy kupić.

Do produkcji perfum używa się ponad dwa tysiące nut zapachowych z całego świata. Koncerny kosmetyczne prześcigają się w tworzeniu nowych zapachów. Niektóre z nut zapachowych takie jak piżmo czy ekstrakt z kłączy irysa są bardzo drogie, mogą przekraczać nawet kilkakrotnie cenę złota. Składniki dzieli się na syntetyczne, zwierzęce oraz roślinne.

Powszechnie stosowane w perfumerii jest piżmo. Jest to wydzielina gruczołów niektórych ssaków. Ma silny zapach amoniaku, jednak rozpuszczone w alkoholu nabiera przyjemniejszego aromatu. Obecnie zastępowane jest związkami syntetycznymi: nitrowymi pochodnymi izobutylotoluenu lub ksylenu ze względu na ochronę piżmowców.

Substancją pochodzenia zwierzęcego a stosowaną w perfumerii jest ambra. Jest to wydzielina z przewodu pokarmowego kaszalota. Świeża ambra ma nieprzyjemny zapach, ale suszona przez kilka miesięcy nadaje perfumom zmysłowy zapach. Pełni również rolę utrwalacza.

Z surowców zwierzęcych używa się również cybetu, wydzieliny gruczołów etiopskiego kota - cywety. Utrwala on zapach perfum, stosowany był raczej w produktach starszej generacji.
Innym świetnym utrwalaczem zapachu jest kastoreum, substancja, którą bobry natłuszczają swoje futra.

Obecnie za jeden z najbardziej poszukiwanych składników zapachowych uważa się olejek sandałowy pozyskiwany z drzewa sandałowego. Jego obecność w składzie perfum świadczy o dobrej marce produktu jak również wiąże się z wyższą ceną. Olejek sandałowy jest stosowany w aromatoterapii. Ma właściwości uspokajające, wykrztuśne, przyśpieszające gojenie się ran. Znany jest również jako afrodyzjak.

W damskich perfumach bardzo często używa się surowca z róży. Najbardziej ceniona jest róża stulistna (rosa centifolia) pochodząca z upraw z południa Francji. Jest stosowana tylko w nielicznych, drogich ekstraktach, np.: Chanel No.5.

Cenione są również ekstrakty z jaśminu. Roślina wykorzystywana przez perfumiarzy pochodzi ze strefy zwrotnikowej lub podzwrotnikowej. Wykorzystuje się kwiaty Jaśmina. W perfumach męskich niekiedy używana jest mirra - żywica krzewu Cammiphora myrrha. Dodaje perfumom nutę leśnego zapachu.

Surowce roślinne mają ogromne zastosowanie w perfumerii. Odkrywane są nowe nuty zapachów pochodzących z kolejnych roślin. Ze względu na ceny surowców naturalnych oraz degradację środowiska coraz częściej składniki wytwarza się drogą chemiczną. Pachną tak samo, ale są znacznie tańsze.
Luksusowe marki

Ceny najdroższych perfum działają na wyobraźnię. 500 ml Imperial Majesty kosztuje ok. 670 tys. złotych - podaje portal inwestycje.pl. Samo opakowanie perfum robi wrażenie. Kryształowy flakon Baccarat ozdobiony jest 18-karatowym złotem i 5-karatowym diamentem. Perfumy stanowią raczej luksusowy ewenement niż mają praktyczne zastosowanie.

Za niewielką cenę - ponad 30 tys. euro można samemu stworzyć perfumy dla siebie. Cena obejmuje kilkumiesięczne konsultacje z fachowcem, klient sam dopiera nuty zapachowe, tworząc niepowtarzalną mieszankę.

Standardowo ceny za 100 ml dobrych, markowych perfum wahają się w granicach 150-500 złotych. W tych granicach cenowych można dostać perfumy Calvina Keina,
Gucciego czy Hugo Bossa.

Perfumy, będące niegdyś atrybutem władców, kapłanów i bogaczy, dzisiaj są ogólnie dostępne dla każdego. Setki ofert, tysiące nut zapachowych oraz duża rozbieżność cen sprawia, że klient może wybrać odpowiednią markę dla siebie. Zapachy spełniające niegdyś ważną rolę w kulcie religijnym po kilkunastu wiekach trwale wpasowały się w styl życia ludzi. Współcześnie, gdy półki w sklepach, komercyjnych marketach uginają się pod ciężarem kosmetyków, ciężko
wyobrazić sobie, że jeszcze przed kilkoma wiekami perfumy przeznaczone były tylko nielicznym.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto