Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piosenki z przekazem - odcinek 8: John Lennon "Imagine"

Tomasz Brusik
Tomasz Brusik
Strawberry Fields - pomnik ku pamięci Johna Lennona w Central Parku (Nowy Jork)
Strawberry Fields - pomnik ku pamięci Johna Lennona w Central Parku (Nowy Jork)
Manifest komunistyczny o wyraźnie rewolucyjnej, utopijnej, antyreligijnej i antypaństwowej wymowie. Nazywany bywa hymnem pokoju lub hymnem ruchu hippies.

"To powinno być podpisane Lennon/Ono. Duża część tekstu, pomysłu, wzięła się od niej. W tym czasie byłem jednak znacznie bardziej samolubny, bardziej "macho", i jakoś pominąłem jej wkład. (...) To właściwie manifest komunistyczny, chociaż nie jestem komunistą i nie należę do żadnego ruchu" - po latach tłumaczył genezę utworu.

Piosenkę bezpośrednio zainspirował wiersz Yoko z jej książki "Grapefruit", wydanej 7 lat przed nagraniem utworu. John już wcześniej śpiewał o świecie bez granic i podziałów między ludźmi. Robił to jednak zbyt dosłownie. Uważał, że "Imagine" osłodził jego przesłanie, dzięki czemu łatwiej dotarło ono do rzeszy słuchaczy.

Lennon każdą z trzech zwrotek rozpoczyna podobnie: "Imagine there's no Heaven" (Wyobraź sobie, że nie ma nieba), "Imagine there's no countries" (Wyobraź sobie, że nie ma państw), "Imagine no possessions" (Wyobraź sobie brak własności). Potem przekonuje, że wszystko jest łatwe do osiągnięcia. Śpiewa, że jeżeli nie będzie nieba, ludzie nie będą żyli w ciągłej obawie przed piekłem. Wszyscy będą mogli żyć dniem dzisiejszym. John jest przekonany, że jedynymi źródłami wojen są podziały na państwa i religie. Według niego bez nich wszyscy ludzie żyliby w pokoju.

Dwukrotnie powtórzony refren brzmi:
You may say I'm a dreamer (Możesz mówić że jestem marzycielem)
But I'm not the only one (Ale nie jestem jedyny)
I hope someday you'll join us (Mam nadzieje że któregoś dnia przyłączysz się do nas)
And the world will be as one (I świat będzie jeden)

Czytaj więcej -->

W ostatniej zwrotce Lennon jeszcze wyraźniej nawiązuje do hipisowskich ideałów. Nakłania, by odrzucić pojęcie własności, którego negacja była charakterystyczna dla żyjących w komunach dzieci kwiatów. Wzywa także do braterstwa wszystkich ludzi oraz eliminacji chciwości i głodu. "Imagine all the people sharing all the world" (Wyobraź sobie wszystkich ludzi, dzielących się całym światem).

"Imagine" jest uznawane za jeden z najważniejszych utworów muzyki rozrywkowej. W 2004 został sklasyfikowany na trzecim miejscu listy 500 utworów wszech czasów według magazynu Rolling Stone. Takie samo miejsce zajął na ostatniej Liście Wszech Czasów radiowej Trójki. Co ciekawe, 11 października 2011 roku minie dokładnie 40 lat od wydania albumu "Imagine", który otwierała omawiana piosenka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto