Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podwyższenie wieku emerytalnego. Kto jest za, a kto przeciw?

Redakcja
Emeryt / Fot. http://en.wikipedia.org/wiki/File:Harry_Patch.jpg
Emeryt / Fot. http://en.wikipedia.org/wiki/File:Harry_Patch.jpg Jim Ross, licencja CC. 3.0
Między związkami a pracodawcami toczy się dyskusja na temat podwyższenia wieku emerytalnego oraz zrównania go dla mężczyzn i kobiet. Rozmowy są trudne, bo obie strony maja inne żądania.

W tym sporze związki zawodowe opowiadają się za pozostawieniem wieku emerytalnego w niezmienionej formie. Natomiast pracodawcy popierają w tej kwestii plany rządu.

Wydaje się, że Komisja Trójstronna będzie miała niełatwy orzech do zgryzienia. Wszystkie związki są zdecydowanym przeciwnikiem proponowanych przez premiera Tuska zmian w zakresie emerytur. Już 31 stycznia 2011 r. powołano Ogólnopolski Komitet Protestacyjny OPZZ. Jego zadaniem jest "zablokowanie rządowych propozycji podniesienia i zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn".

NSZZ Solidarność proponuje referendum w sprawie podniesienia wieku emerytalnego. Związek zamierza złożyć w Sejmie własny wniosek, gdy tylko pojawi się projekt rządowy. NSZZ posiada już ponad milion podpisów i zamierza je wraz z wnioskiem przesłać do parlamentu.

Zdaniem związków, proponowane rozwiązania zmierzają do utrzymania wysokiego bezrobocia, zwłaszcza wśród osób próbujących znaleźć pracę po raz pierwszy.

Plany OPZZ i NSZZ Solidarność popiera również Forum Związków Zawodowych, sprzeciwiając się planom rządu. Według FZZ nie należy dyskutować o podniesieniu wieku emerytalnego, lecz o opiece zdrowotnej i możliwości zatrudnienia osób "50+". Do spraw o wyjątkowym priorytecie FZZ zalicza także łatwiejszy dostęp do pracy dla młodych ludzi.

Wszystkie związki chcą rozmowy merytorycznej z Komisją Trójstronną, która miałaby właśnie rozpocząć się od spraw bardziej istotnych niż podniesienie wieku emerytalnego.

Inne zdanie w tej kwestii mają pracodawcy. Zdecydowanie popierają oni ustalenia i plany rządu Donalda Tuska. Według Pracodawców RP, zmiany są konieczne chociażby ze względów ekonomicznych. Pracodawcy RP twierdzą, że należy poinformować społeczeństwo, dlaczego taka zmiana jest konieczna i jakie będzie miała ona przełożenie na finanse osobiste.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan uważa, że sprawa wieku emerytalnego będzie w tym roku kluczowym zagadnieniem, którym będzie musiała zająć się Komisja Trójstronna. Według Lewiatana w ciągu najbliższych 10 lat należałoby zrównać wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn, a następnie podnieść go do 67 lat.

Koncepcja premiera zakłada, że co cztery miesiące wiek emerytalny podwyższany byłby o kolejny miesiąc. W praktyce oznaczałoby to, że z każdym rokiem będziemy pracować dłużej o trzy miesiące. Jeżeli plan wejdzie w życie, poziom 67 lat w przypadku mężczyzn osiągnięty zostanie w roku 2020, a dla kobiet w roku 2040.

Najbliższe posiedzenie prezydium Komisji Trójstronnej ma odbyć się 10 lutego. W posiedzeniu mają uczestniczyć szefowie Solidarności, OPZZ, FZZ.

Źródło: www.pb.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto