Polki pokonały Hiszpanki w kwalifikacjach do MŚ w siatkówce

Polska pokonała Hiszpanię 3:0 w sobotnim meczu rozgrywanych w Łodzi kwalifikacji do Mistrzostw Świata siatkarek 2014. W spotkaniu o pierwsze miejsce w turnieju Polki zmierzą się z brązowymi medalistkami Mistrzostw Europy - drużyną Belgii.

Po wczorajszym pewnym wygranym spotkaniu z drużyną Szwajcarii dziś przyszedł czas na pojedynek z reprezentacją Hiszpanii. Nasze rywalki przegrały wczorajszy mecz z drużyną Belgii stosunkiem 3:0. Wierzymy, że dziś Polki wygrają z Hiszpanią i zrobią olbrzymi krok do awansu do MŚ w siatkówce 2014. W drużynie z Półwyspu Iberyjskiego na pewno będzie trzeba szczególnie uważać na dobrze punktującą wczoraj Milagros Collar oraz Jessicę Rivero. Składy drużyn to:

Polska: Izabela Bełcik, Katarzyna Skowrońska-Dolata, Anna Werblińska, Małgorzata Glinka-Mogentale, Eleonora Dziękiewicz, Maja Tokarska, Mariola Zenik (libero), oraz Klaudia Kaczorowska, Joanna Wołosz, Izabela Kowalińska, Katarzyna Gajgał-Anioł, Katarzyna Mroczkowska

Hiszpania: Maria Jose Corral, Jessica Rivero, Milagros Collar, Silvia Bedmar, Helia Gonzalez, Mabel Caro Garcia, Isabel Guerra (libero), oraz Rocio Gomez Lopez, Silvia Araco, Amelia Portero, Alba Sanchez.

Trenerem reprezentacji Hiszpanii jest Pascual Saurin, a reprezentacji Polski Piotr Makowski.
Sędziować będą: Aage Christensen z Danii oraz Tiit Koiv z Estonii.

Set 1

Na trybunach ponad 6500 kibiców, którzy trzymają kciuki za polski siatkarki. Zaczynamy! Zagrywka Anny Werblińskiej w aut. 1:0 dla naszych rywalek. Zagranie Katarzyna Skowrońska-Dolata - Maja Tokarska i mamy remis. Silvia Bedmar przebija się przez nasz blok i 2:1. Kolejny punkt dla rywalek i 3:1. Błąd ustawienia hiszpańskiej drużyny, a wiec 3:2 chociaż ... Czekamy na decyzje sędziów, bo może się okazać, że wynik znów się zmieni jeśli okaże się że nasze rywalki grały w złym ustawieniu dwie akcje. Tak też było. Wynik 2:2. Collar silnie atakuje i wynik 3:2 dla Hiszpanii. Eleonora Dziękiewicz nie daje szans mocnym atakiem i 3:3. Werblińska na 4:3 dla Polski. Malgorzata Glinka-Mogentale zagrywa dość słabo, ale ostatecznie akcje wygrywają Polski. 5:3. Collar obija nasz blok. 5:4 dla Polski. Bedmar za mocno atakuje i 6:4 dla Polski. Skowrońska-Dolata nie kończy ataku, ale robią to rywalki. 6:5. Helia Gonzalez zbyt mocno. Mamy 7 punkt. Perez Fernandez nie trafia w boisko. Schodzimy na pierwsza przerwę techniczna przy wyniku 8:5 dla Reprezentacji Polski. Zagrywkę psuje Izabela Bełcik. Długa wymiana ciosów, ale szczęśliwie kończy Glinka-Mogentale, a zaraz po niej Tokarska. Dziesiąty punkt dla Polek. Atak Bedmar po linii. Rywalki odrabiają straty 10:7. Skowrońska-Dolata potężnie atakuje. 11:7. Serwuje Maja Tokarska, taktycznie. Hiszpanki atakują w siatkę. Trener Saurin prosi o pierwsza przerwę na żądanie. Punkt za punkt. Najpierw Hiszpanki a chwile później Polki dwa z rzędu. 14:8. Skowrońska-Dolata potężnie serwuje na Bedmar, która wybija piłkę w trybuny. Teraz Skowrońska-Dolata zmienia kierunek zagrywki i piłka prześlizguje się po siatce na druga stronę. 16:8 Druga przerwa techniczna. Kolejny potężny atak. Polki są dziś bezwzględne w tym elemencie gry. 17:8. Jessica Rivera obija polski blok. Punkt dla Hiszpanii. Zmiany w reprezentacji Hiszpanii. Na boisku pojawiają się Rocio Gomez Lopez i Silvia Araco. Glinka-Mogentale zmieniona przez Klaudię Kaczorowską. 18:9 dla Polski. Kaczorowska idzie na zagrywkę. Gomez Lopez nie trafia w boisko. Dziesięć punktów przewagi. Znów błąd Hiszpanek. 20:9. Nieporozumienie Marioli Zenik i Anny Werbińskiej. 20:10. Rivero zagrywa między nasze zawodniczki i ... mamy as serwisowy. O czas poprosił trener Piotr Makowski. Punkt dla Hiszpanek, a za chwile dla Polski. Znów zakończyły rywalki. 22:12. Skuteczny blok Polek. 23:12. Cios za cios. Mocny atak Werblińskiej. 24:13. Pierwsza piłka setowa dla Polski. Klaudia Kaczorowska kończy seta blokiem. 25:13. Znakomita gra Polek w pierwszej odsłonie spotkania. Oby tak dalej.
Set 2

Drugiego seta rozpoczynamy znakomicie zdobywając pierwsze pięć punktów. O czas poprosił trener drużyny Hiszpanii. Na zagrywce Maja Tokarska. Na nic to się zdało. Szósty punkt Polek. Glinka-Mogentale zablokowana, ale to blok-aut. 7:0 dla Polski! Potężny atak w środkową część boiska. Pierwszy punkt Hiszpanek! As serwisowy Helii Gonzales. 7:2. Nieporozumienie w szeregach Hiszpanek. Wynik 8:2 i pierwsza przerwa techniczna. Skowrońska-Dolata zdobywa asa serwisowego. Dwa punkty Hiszpanek. Nieudana obrona Marioli Zenik. 9:4. Perez Fernandez zagrywa w aut. 10:4. Kolejny atak naszych zawodniczek i prowadzimy już siedmioma punktami. Zanosi się na pogrom w tym secie. Punkt Hiszpanek. 12:5. Glinka-Mogentale w mocnym ataku i ... mylą się Hiszpanki. 13:5. Skowrońska-Dolata trafia w siatkę. Wynik 13:6. Rivero zagrywa, Werblińska plasem mija blok. Wynik 14:6. Punkt Polek i Hiszpanek. Wynik na tablicy 15:7. Dobra akcja biało-czerwonych i na drugą przerwę techniczną schodzimy prowadząc 16:7. Jest pięknie. Po przerwie Werblińska serwuje w siatkę. 16:8. Dwa punkty z rzędu dla Polek. Drugi to as serwisowy Tokarskiej. 18:8. Tokarska na zagrywce. Rywalki nie radzą sobie z przyjęciem i zdobywamy 19 punkt. Pogrom! Maja Tokarska tym razem zagrywa w siatkę. 19:9. Mimo to jest bardzo bezpieczna przewaga Polek. Atak Hiszpanek i 19:10. Rywalizacja dwóch "trójek" przy siatce czyli Dziękiewicz i Perez Fernandez przesądzona na korzyść Polki. 20:10. Skowrońska-Dolata trafia w siatkę 20:11. Punkt dla Hiszpanek 20:12. Glinka-Mogentale na zagrywce. Punkt dla Polski. Werblińska atakuje w Rivero, która kolejny raz musi uznać wyższość naszej zawodniczki. 24:12. Czy to koniec drugiego seta? Collar trafia w kontrataku w siatkę. 25:12. Przed nami kolejne emocje po kilkominutowej przerwie.
Set 3

Trzeciego seta rozpoczyna Anna Werblińska. Wynik 1:0. Rywalki odpowiadają na 1:1. Maja Tokarska zdobywa kolejny punkt. Odpowiedź Hiszpanek i ... 2:2. Punkt zdobywa Caro Garcia. Trzy punkty z rzędu zdobywa nasza drużyna. Prowadzimy 5:2. Rivero przedziera się przez blok i 5:3. Guerra nie daje rady podbić piłki. Prowadzimy już 6:3. Zenik broni w nieprawdopodobnej pozycji, ale Corral kończy akcję na 6:4. Rivero trafia w siatkę. 7:4. Bełcik stosuje tzw. "skrót" i z wynikiem 8:4 schodzimy na pierwszą przerwę techniczną. Po niej Collar atakuje praktycznie bez bloku. Nasze zawodniczki wyraźnie tym razem "zaspały". 8:5. Werblińska atakuje wzdłuż boisska. 9:5. Rivero oszukuje polski blok i zmniejsza straty swojej drużyny do 3 punktów. Skowrońska-Dolata uderza piłkę w blok, ale na nasze szczęście jest to blok-aut. 10:6. Bardzo długa akcja, ale ostatecznie Glinka-Mogentale nie trafia w boisko. 10:7. Corral próbowała powalczyć o piłkę, ale przegrała tę rywalizację. 11:7. Rivero trafia piłką prosto w twarz Anny Werblińskiej, a ta upada na parkiet. Konsternacja w hali Atlas Arena. Potrzebna jest interwencja lekarzy, którzy pomagają zawodniczce opuścić boisko. Za trud i grę jest wynagrodzona gorącymi owacjami kibiców. Piękny gest publiczności. 11:8. Punkt za punkt. 12:8, a za chwilę 12:9. Sanchez serwuje poza boisko, a w odpowiedzi Glinka-Mogentale w aut. 13:10. Rivero minimalnie się myli przy zagrywce. 14:10. Kolejny punkt dla Polek. 15:10. Zwiększamy przewagę. Atak Hiszpanek na 15:11. Collar serwuje nie do przyjęcia. 15:12. W końcu myli się Milagros Collar. 16:12. Druga przerwa techniczna. Silvia Bedmar dwa razy zostaje zatrzymana przez blok, ale za trzecim się przez niego przebija. 16:13. Corral psuje zagrywkę. 17:13. Katarzyna Mroczkowska serwuje na ostatnie centymetry boiska. As serwisowy! Duet Tokarska- Glinka-Mogentale blokują Bedmar. 19:13. Błąd Polek i 19:14. Bedmar mierzy w Zenik, ale ta znakomicie sobie radzi. Przebijamy piłkę na drugą stronę, ale Rivero kończy atak. Skowrońska-Dolata zablokowana przez Rivero. Znakomity okres gry tej siatkarki. Nieporozumienie między Bełcik a Skowrońską-Dolata i mamy wynik 19:16. O czas prosi trener Makowski. Bedmar zagrywa za mocno. Piłka ląduje poza boiskiem. 20:16. Rivero trafia na blok Wołosz-Dzięgiewicz. 21:16. Coraz bliżej do wygranej seta i meczu. Atak Hiszpanek i 21:17. Jeszcze zawodniczki z Półwyspu Iberyjskiego się nie poddają. Caro Garcia zagrywa, Polki odbierają piłkę, ale Hiszpanki konsekwentnie wystawiają do swojej liderki. Rivero ze skrzydła zdobywa 18 punkt. Błąd zagrywki i mamy wynik 22:18. O czas prosi, rozkładając przy tym ręce, trener Pascual Saurin. Wołosz wykonuje lekki serwis. Długa wymiana piłkę. Ostatecznie Corral trafia w siatkę. 23:18. Atak Rivero w taśmę. Na tablicy wyników widzimy 24:18. Pierwsza piłka meczowa. Znów skutecznie Glinka-Mogentale. Zostaje postawiona kropka nad i. Ten set wygrywamy 25:18, a cały mecz 3:0. Dziękujemy za to spotkanie, za tą wygraną!
Dzięki zwycięstwu nad siatkarkami Hiszpanii nasze zawodniczki są na pierwszym miejscu w tabeli. O wygraną turnieju w Łodzi i bezpośredni awans do finałów Mistrzostw Świata Polki powalczą w niedzielę o godzinie 20:30 z Belgią. Belgia, tak jak Polska, po dwóch meczach ma komplet punktów i żadnego straconego seta. Reprezentacja Belgii we wrześniu 2013r. zdobyła brązowy medal Mistrzostw Europy. Kibice wierzą, że Polki wyjdą z tarczą z tego pojedynku i zapewnią sobie bezpośredni awans do finałów Mistrzostw Świata.

Przypomnijmy, że w tym samym czasie, co w Łodzi, w strefie europejskiej odbywają się jeszcze cztery turnieje kwalifikacyjne. Awans do finałów Mistrzostw Świata uzyskają zwycięzcy pięciu grup oraz dwie najlepsze drużyny z drugich miejsc ze wszystkich pięciu turniejów kwalifikacyjnych.

Mistrzostwa Świata w 2014 r. odbędą się na przełomie września i października we Włoszech.