MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Praca zdalna Polakowi niestraszna. Zobacz, co myślimy o home office

OPRAC.:
Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
W przyszłości Polacy oczekują możliwości pracy zdalnej w większym zakresie niż dotychczas – wynika z badania  ManpowerGroup i HRlink na temat tego, jak epidemia COVID-19 wpłynęła na nasze podejście do pracy. Firmy sprawdziły, jak zmieniło się postrzeganie pracy zdalnej wśród pracowników i pracodawców.
W przyszłości Polacy oczekują możliwości pracy zdalnej w większym zakresie niż dotychczas – wynika z badania ManpowerGroup i HRlink na temat tego, jak epidemia COVID-19 wpłynęła na nasze podejście do pracy. Firmy sprawdziły, jak zmieniło się postrzeganie pracy zdalnej wśród pracowników i pracodawców. Cookie The Pom/ Unsplash.com
Tylko jedna osoba zatrudniona na 10 chciałaby zrezygnować z pracy zdalnej i pełnić swoje obowiązki wyłącznie z biura. Potrzebę pracy zdalnej odczuwa dziewięciu na 10 pracowników. Zobacz, jak pandemia COVID-19 zmieniła nasze podejście do pracy zdalnej.

Przeważająca część pracowników, jak i większość pracodawców preferuje hybrydowy model pracy, który zakłada łączenie home offiice z pracą z biura. Trzech na czterech pracowników życzyłoby sobie pracować z biura i z domu (75%), podczas gdy takie rozwiązanie przewiduje 53% firm.

Tylko co druga firma zamierza oferować osobom zatrudnionym home office, podczas gdy taką propozycję chciałoby usłyszeć 9 na 10 pracowników. Oznacza to, że przedsiębiorstwa nie odpowiadają na potrzeby pracowników.

Aż 88% osób przebadanych przez ManpowerGroup i HRlink chciałoby w mniejszym lub większym zakresie kontynuować home office, z czego 13% woli pracować wyłącznie zdalnie, a 75% osób preferuje hybrydowy model pracy.

Ponad połowa osób chcących pracować w trybie hybrydowym (54%) pragnęłaby spędzać w biurze 10 dni w miesiącu, podczas gdy 46% osób z tej grupy wolałoby przez większość czasu pracować z domu. Co dziesiąty pracownik (12%) nie chce pracować zdalnie i marzy o powrocie do biura.

Mimo że Polacy szybko przestawili się na model pracy zdalnej, pracodawcy podchodzą do niego z dużą rezerwą. Tylko co druga firma (55%) zamierza utrzymać pracę zdalną po zakończeniu pandemii. Ponadto co drugi pracodawca (53%) planuje wprowadzić model rotacyjny, a jeden szef na 50 (2%) w ogóle nie zamierza wynajmować biura.

Firmy skłaniające się w stronę hybrydowego modelu pracy są podzielone w kwestii ilości dni, podczas których przychodzenie do biura nie byłoby konieczne. 54% przedsiębiorstw planujących zachować lub wprowadzić system rotacyjny, jest skłonna przystać na 10 dni home office miesięcznie, nieco mniej (46%) może zaakceptować pracę z domu w większym wymiarze godzin.

Co czwarty pracodawca w ogóle nie bierze pod uwagę możliwości pracy zdalnej, a co piąta firma nie wie jeszcze, jak zorganizuje pracę swoich pracowników.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Praca zdalna Polakowi niestraszna. Zobacz, co myślimy o home office - Strefa Biznesu

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto