Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sernik z aligatora, żywe tarantule. Najdziwniejsze potrawy świata

Katarzyna Węsierska
Katarzyna Węsierska
Hákarl w przygotowaniu
Hákarl w przygotowaniu
Sernik z aligatora, żywe tarantule czy jajko jedzone razem z nienarodzonym kurczakiem to najdziwniejsze przysmaki dalekiej Azji i Australii. Jednak także i w Europie spotkać możemy równie osobliwe potrawy.

Kulinarna podróż po Europie rozpoczyna się w Islandii. Tam skosztować można tzw. Hákarl. Ta potrawa z rekina jest uznawana za szkodliwą dla większości ludzi na świecie, poza mieszkańcami Islandii. Pozbawionego głowy rekina zakopuje się w płytkim dole na 6 do 12 tygodni. Po tym czasie mięso kruszeje, a następnie gości na stołach Islandczyków.

Jadąc na południe, trafić można do Norwegii. Tam przygotowuje się Smalahove, tradycyjną potrawę świąteczną. Gotowana głowa owcza, pozbawiona oczywiście mózgu, posolona i wysuszona wcześniej na słońcu niejednego może przyprawić o dreszcze.

Szwecja. Lappkok to tradycyjne pierogi. Jak przystało na Skandynawię farsz składa się głównie z krwi renifera. Do tego jeszcze tylko szpik kostny. Mikołaj pewnie przestał już przynosić prezenty wielbicielom tej potrawy.

Wielka Brytania posiada kilka osobliwych dań. W Szkocji królują Haggis, czyli gotowane owcze żołądki faszerowane płucami, sercem i wątrobą beczących ssaków. Anglicy i Irlandczycy rozkoszują się krwawym puddingiem. Dla naszych rodaków danie jest znane jako kaszanka i nie wzbudza większych kontrowersji. Jednak potoczna nazwa używana przez Brytyjczyków może przyprawić o mdłości. Bo kto chciałby zjeść cętkowanego członka (Spotted Dick)?

Spędzając wakacje na Sardynii, powinniśmy uważać szczególnie amatorzy serów. Specjalnością włoskiej wyspy jest Casu marzu. Zwyczajny, na pierwszy rzut oka, ser z mleka owczego, tajemnicę kryje w środku. Nadziany jest larwami. Niestety, niektóre z nich przeżywają proces fermentacji.

We Francji można skosztować Tête de veau. Tradycyjny gulasz z głowy cielęcej "zachęca" przede wszystkim dodatkami - grzebieniami koguta i jagnięcą trzustką.

Grecja kusi Kokoretsi, czyli bardzo specyficznym kebabem. Jelita kozła lub owcy, razem z przyprawionymi podrobami, nawinięte zostają na metalowy drąg, a następnie upieczone na wolnym ogniu.

Europa Wschodnia niestety niczym nie zaskakuje. Bo przecież nóżki w galarecie i pieczona karkówka są w Polsce chlebem powszednim.

A oto kilka najciekawszych propozycji kulinarnych z różnych regionów świata.

W zakątkach Azji zjeść można żywego homara. Idealne, gdy ktoś ceni świeże jedzenie. Mięso z ogona jest wydłubywane, krojone w plastry i znów umieszczane we wnętrzu homara. Ten, niestety, ciągle jeszcze żyje.

W Japonii spotkać można Natto, czyli sfermentowaną soję. Po dodaniu do ugotowanej już bakterii Bacillus Natto, potrawa odstrasza zapachem. Do jedzenia zachęca jednak fakt, że danie świetnie wpływa na układ trawienny.

Jajka same w sobie dla większości nie są potrawą nadzwyczajną. Nawet jeśli chodzi o jajka kacze. Na Filipinach jednak zapłodnione jajka kurze lub kacze zakopuje się na tydzień pod ziemię. Po krótkim podgotowaniu zjada się zarówno jajko, jak i nienarodzone pisklę... Powód? Balut to podobno silny afrodyzjak.

W Australii przysmak dla siebie na pewno znalazłby Bear Grylls. Bogate w proteiny larwy to podstawowa dieta Aborygenów. Surowe lub smażone w gorącym popiele.

Na deser sernik z aligatora. A dokładnie z aligatorem. Tym razem to propozycja USA. Słodkie ciasto połączone z mięsem aligatora. Do tego - pieczone krewetki. Wszystko tylko w Luizjanie.

Źródło: www.gadling.com, top 10 najdziwniejszych potraw świata.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto