Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tanie wakacje? To jest możliwe!

Magdalena Fijołek
Magdalena Fijołek
Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Niektórzy już odliczają dni do urlopu, choć poza terminem nie mają żadnego planu. Właśnie dla tych, którzy dopiero organizują wyjazd, mam kilka wskazówek, które pomogą obniżyć koszt wakacji.

Oczywiście planowanie wakacji, zaczynamy od wyboru miejsca, do którego pojedziemy. Niestety nie zawsze ostateczna decyzja należy do nas i często musimy dostosować się do potrzeb osób z nami podróżujących. Gdy tylko ustalimy „dokąd” musimy zacząć myśleć „jak”. Planowanie wakacji w ostatniej chwili niestety rzadko pozwala na oszczędność - chyba, że lecimy na last minute z biurem podróży. Jeżeli chcemy wyjechać tanio, musimy korzystać z wyszukiwarek, one dają możliwość porównania ofert linii lotniczych, hoteli, biur. I możemy swobodnie zdecydować, która z nich jest dla nas najbardziej korzystna.

Jak kupić tani bilet?

Największym kosztem, dla osób wybierających się na samodzielnie zorganizowane wakacje, jest bilet lotniczy. Dlatego, jego zakupu nie powinno się odkładać na ostatnią chwilę. Gdy na kilka miesięcy przed wyjazdem zaczniemy regularnie sprawdzać oferty, będziemy mieli gwarancję podróży w naprawdę atrakcyjnej cenie. Mit, że bilety kupione z wyprzedzeniem są tańsze od tych kupionych w ostatniej chwili, najczęściej okazuje się być prawdziwy.

Dobrze jest również korzystać w newsletterów wyszukiwarek lotniczych. Dzięki nim, informacje o ciekawych ofertach są nam regularnie dostarczane na adres e-mailowy i nie musimy sami ich wypatrywać.

Należy obalić teorie związane z tanimi liniami lotniczymi. Większość osób wierzy w to, że linie regularne są dużo droższe od tzw. low costowych. Porównuje ceny w wyszukiwarkach i widzi, że ma racje... Nie zastanawia się jednak nad kosztami dodatkowymi, które poniesie w chwili rezerwacji i zaraz po wylądowaniu. Po pierwsze, w przypadku tanich linii zawsze sporo musimy dopłacić za wszelkie dodatkowe usługi np. za bagaż rejestrowany czy nawet za odprawę na lotnisku. Po drugie, lotnisko docelowe jest najczęściej znacznie oddalone od miejsca, do którego chcieliśmy dotrzeć - nawet ponad 70 km np. w przypadku Oslo Torp czy londyńskiego Stansted. W związku z tym pierwsze, niejednokrotnie wysokie, koszty poniesione po przylocie będą związane z dotarciem do miejsca przeznaczenia. Warto również zwrócić uwagę na to, że gdy kupujemy bilety w ostatniej chwili, to linie regularne oferują przeważnie dużo korzystniejsze ceny. W przeciwieństwie do tanich przewoźników mają również liczne zniżki dla dzieci, młodzieży, seniorów czy osób podróżujących w grupie.

Jeśli nie samolotem, to jak?

Nawet w przypadku wczasów zorganizowanych, wykupionych od biura podróży warto przemyśleć kwestie dojazdu. Skoro najdroższy jest bilet lotniczy i często to on podnosi cenę wakacji, można się zastanowić nad urlopem z dojazdem własnym. Jest to opcja szczególnie atrakcyjna dla rodzin z dziećmi lub dla większych grup znajomych, gdy opłata za paliwo rozkłada się na kilka osób. Oczywiście nie wszędzie można się wybrać swoim samochodem, jednak niektóre, popularne wśród turystów kierunki np. Bułgaria, Chorwacja czy Włochy, nie są oddalone na tyle, by samodzielna wyprawa była bardzo uciążliwa. Po dojeździe na miejsce mamy wszystko to, co pozostali klienci biura - zakwaterowanie, opiekę rezydenta, animacje - a dzięki dojazdowi własnemu zaoszczędzamy na kosztach podróży. Osoby zainteresowane takim wypoczynkiem powinny szukać ofert głównie u dużych touroperatorów typu TUI czy TUI czy Neckermann lub u takich, które specjalizują się we wczasach głównie w rejonie basenu Morza Śródziemnego jak Adriatyk.

Kiedy jest najtaniej?

Niezależnie od tego czy planujemy wakacje indywidualne czy jedziemy na wyjazd zorganizowany przez biuro podróży warto przemyśleć termin. Jest to kolejny punkt, który pozwoli zaoszczędzić trochę pieniędzy. Chcąc tanio wyjechać, najlepiej wybrać się na przed ścisłym sezonem - w maju lub w pierwszym tygodniach czerwca, bądź na koniec - we wrześniu i na początku października. W państwach, lubianych przez Polaków, jest już wówczas przyjemna, plażowa pogoda - może nawet lepsza niż w lipcu i w sierpniu, gdyż temperatura sięga 30 a nie 50 stopni. Wówczas panują też lepsze warunki do zwiedzania. Nie tylko przez wzgląd na kwestie atmosferyczne, ale także na ceny biletów wstępu, które zmieniają się w zależności od tego, jaki jest miesiąc i natężenie turystów. Koszty pobytu na miejscu np. ceny posiłków, również są zmienne...
Jak obniżyć cenę zakwaterowania?

Kolejnym elementem, który pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy, jest rezerwacja dobrego miejsca noclegowego. Niska cena akomodacji nie oznacza, że jej warunki będą nie do przyjęcia. Chcąc znaleźć tani nocleg, tak jak w przypadku biletów lotniczych, należy przejrzeć większą ilość ofert, a następnie określić swoje priorytety. Jeżeli wyjeżdżamy z dziećmi, najczęściej zależy nam na lepszym standardzie hotelu, jeżeli ze znajomymi może on być odrobinę gorszy. Jeżeli chcemy zwiedzać czy jedziemy z myślą o życiu nocnym, warto zarezerwować miejsce noclegowe zlokalizowane blisko centrum - wówczas oszczędzamy na biletach na komunikację miejską czy na kosztach taksówek. Dlatego podczas rezerwacji pomocne są serwisy podające dokładną geolokalizację obiektu, a nie tylko odległość od centrum, która często jest nieprawdziwa. Należy patrzeć nie tylko na cenę i lokalizację hotelu, ale także na komentarze, które pozostawili jego goście. Często miejsce, które jest tanie czy na zdjęciach nie wygląda zachęcająco ma dobre opinie ze względu na czystość, atmosferę czy posiłki i jest chętnie odwiedzane przez turystów. Tu warto zajrzeć do serwisu eSKY.pl, który ma dobrze opisane hotele, podaje ich dokładną lokalizację i komentarze byłych gości.

Osobom bardziej odważnym i otwartym, proponuję jeszcze jedną opcję noclegową - tym razem bezpłatną. Na portalach takich jak: hospitalityclub.org czy couchsurfing.org, ludzie z całego świata oferują darmowy nocleg w swoim domu. Warunki są różne - oddzielny pokój, kanapa w salonie, materac na podłodze, niektórzy zapewniają posiłki, inni pokazują miasto… Jeżeli wyjeżdżamy zaledwie na kilka dni, jest to jeden z najlepszych sposobów na poznanie lokalnych zwyczajów czy tradycji. Jednak nie każdy umie się odnaleźć w charakterze gościa i nie czuć się skrępowanym w obcym domu.

Podstawą, dla osób którym zależy nam tym, by wyjechać i nie przepłacić, jest dokładne określenie oczekiwań związanych z urlopem. Jest to pierwszy krok do tego, by przy pomocy wyszukiwarki turystycznej czy pracownika biura, stworzyć ofertę dopasowaną do indywidualnych potrzeb.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto