Trendy i prognozy dla masła słodkiego w branży spożywczej

Materiał informacyjny foodcom.pl
Masło jest jedną z form dystrybucji tłuszczu mlecznego, czyli wyrobu, którego cena zależy od sytuacji na rynku produktów przemysłowych. Równowaga pomiędzy podażą a popytem masła słodkiego jest niezwykle delikatna, co z poziomu o zasięgu globalnym szybko przekłada się na sytuację na rynkach regionalnych.

Aktualne trendy na rynku masła słodkiego

Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa w roku 2024 odnotowano wzrost wartości indeksu cen produktów mlecznych FAO.

W styczniu 2024 roku wskaźnik ten ukształtował się na poziomie 118,9 pkt, co jest wynikiem o 0,1 pkt wyższym, aniżeli w grudniu ubiegłego roku. Warto przypomnieć, że zanotowano tu spadek o 25,8 pkt w stosunku do analogicznego okresu z roku 2023.

Wyższą wartość indeksu cen uzasadniają m.in. rosnące ceny masła na rynkach międzynarodowych, wywołane zwiększonym popytem importowym z Azji, przede wszystkim Chin.

W dniach od 22 do 28.01.2024 roku krajowe zakłady mleczarskie zrzeszone w ramach Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MriRW sprzedawały masło w blokach średnio po 23,23 zł/kg, (1% taniej aniżeli tydzień wcześniej). Jak widać, poziom cen uległ obniżeniu o 3% w stosunku do stanu sprzed miesiąca. Cena za masło konfekcjonowane wyniosła 24,87 zł/kg, co w przeliczeniu daje kwotę 4,97 zł za 200 gramową kostkę. Jest to o 2,7% mniej aniżeli w poprzednim notowaniu i o 7% mniej niż miesiąc wcześniej.

Masło w blokach jest droższe w stosunku do roku ubiegłego o 1%, natomiast masło konfekcjonowane o 11%. Cena hurtowa na masło ulega znacznym wahaniom, czego przyczyn należy szukać w rosnącej liczbie wyrobów produkowanych na bazie masła słodkiego.

Prognozy dla rynku masła słodkiego

Oczekuje się, że prognozowany CAGR utrzyma się na poziomie 3,8% w ciągu najbliższych 10 lat. Rynek masła ma charakter dynamiczny, sytuacja ulega zmianie się z tygodnia na tydzień.

Ceny masła uzależnione są od sytuacji na rynku śmietany, surowca, z którego produkowane jest masło. Dodatkowo istotne znaczenie mają także wahania okresowe. Dość przypomnieć, że przed sezonem letniego wypoczynku popyt na masło wzrasta, co ma związek ze zwiększeniem się produkcji wyrobów piekarniczych. W trakcie samych wakacji popyt spada na skutek nieobecności potencjalnych klientów.

Analiza cenowa i dostępność masła słodkiego

W latach 2022-2023 produkty tłuszczowe, w tym także masło długo znajdowały się na szczytach list podwyżek, co można stwierdzić, analizując global report masła.

Początek roku 2024 przyniósł w tym zakresie długo oczekiwaną stabilizację. Wpływ na taki stan rzeczy miał m.in. fakt, że pod koniec ubiegłego roku więcej tłuszczów mlecznych przekierowano do produkcji masła, co przełożyło się na wzrost wolumenu o 6,1%, do 266 tys. ton. Nieznaczny spadek cen masła spowodowany jest także konkurencją ze strony tańszych wyrobów pochodzących z importu, które pośrednio powodują presję na ceny wyrobów z Polski.

Innym czynnikiem jest zwrot konsumenta indywidualnego w kierunku tańszych, roślinnych zamienników masła. To, co daje się zauważyć na półkach sklepowych, zwykle jest nieco opóźnione w stosunku do cen na rynku B2B (kontrakty długoterminowe). Nie zmienia to jednak faktu, że w średnim i dłuższym okresie ceny na obu rynkach oscylują na podobnym poziomie.

Wpływ technologii i innowacji na rynek masła słodkiego

Panuje powszechne przekonanie, że masło, będąc jednym z produktów zaliczanych do podstawowego koszyka zakupowego, nie powinno być dobrem luksusowym. Aby doprowadzić do sytuacji, w której masło stanie się towarem szeroko dostępnym i w przystępnej cenie już dziś zakłady mleczarskie pracują nad usprawnieniem procesów pozyskania surowca, opakowań, produkcji oraz dystrybucji.

Przykładem mogą tu być wyspecjalizowane zakłady wykazujące odpowiednie kompetencje w zakresie produkcji masła, miksów tłuszczowych i AMF. Nacisk należy położyć na poprawę parametrów fizykochemicznych masła i wydłużenie jego przydatności do spożycia. Zwiększeniu wolumenów z pewnością przysłużą się wysokowydajne linie oraz sprawna dystrybucja.

Analizując ceny masła słodkiego, nie można zapominać o tym, że jest to asortyment stosunkowo łatwo poddający się spekulacji. Masło można zamrozić, co pozwala oczekiwać na wzrost ceny, czy nawet przewieźć je na droższe rynki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto