MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W wakacje nastolatki piją "ile się da"

Piotr Drabik
Piotr Drabik
http://www.flickr.com/photos/andydr/4755880/
http://www.flickr.com/photos/andydr/4755880/ http://farm1.static.flickr.com/4/4755880_aba07a806c_b.jpg
Czas wakacji jest dla młodzieży, nie tylko szkolnej, czasem wolności. Często ta wolność jest celebrowana poprzez nadmierne spożycie alkoholu. Po napoje wyskokowe sięgają już nie raz 12-latkowie.

Dane Państwowej Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) są bardzo alarmujące. Do picia alkoholu w czasie wakacji przyznaje się aż 90 proc. młodzieży poniżej 18. roku życia. Spożywa go 60 proc. chłopców i 54 proc. dziewczyn, co pokazuje smutną prawdę, że nastolatki wcale nie odstają w piciu od swoich rówieśników. Sprzyja temu duża ilość wolnego czasu, często nieodpowiednio zagospodarowanego, brak kontroli ze strony nauczycieli i rodziców, wyjazdy - podkreśla Jolanta Terlikowska, kierownik Działu ds. Rodziny i Młodzieży PARPA. Trudno się nie zgodzić z tymi słowami. Dla młodego człowieka kontakt z alkoholem jest jak krok w dorosłość, sięganie po zakazany owoc, który nie zawsze smakuje jak mityczne nektar i ambrozje. Nadmierne spożycie powoduje wiele wypadków wśród młodzieży, które mogą doprowadzić do życiowych tragedii.

Rodzice nie powinni w żadnych okolicznościach częstować dzieci alkoholem, unikać sytuacji, kiedy przy nich piją. Powinni także sprawdzić, z kim ich dzieci wyjeżdżają na wakacje. Zadaniem samorządów jest kontrola punktów z alkoholem pod kątem sprzedaży nieletnim. Każdy z nas powinien reagować, gdy widzi, że ktoś sprzedaje alkohol nieletniemu - apeluje Jolanta Terlikowska. Każdy z nas chyba znalazł się w sytuacji gdy byliśmy świadkami sprzedaży alkoholu nieletniemu. Nasza reakcja na takie zachowanie może uratować nie jednemu nastolatkowi życie.

Ale wakacyjny problem alkoholowy to nie tylko zmartwienie w naszym kraju. Eurocross to holenderska organizacja pomagająca urlopowiczom w kłopotach za granicą. Z jej raportu wynika, że młodzi wypoczywający bez kontroli rodziców średnio 17 drinków dziennie. Pod wpływem alkoholu nastolatkowie wszczynają bójki, skaczą z hotelowych balkonów czy nawet powodują wypadki samochodowe. Szpitale w wielu krajach Europy notują przypadki odtruwania organizmu młodych ludzi po zatruciu alkoholowym. W zeszłym roku Eurocross pomógł ponad 1000 Holendrów w wieku 15 - 25 lat, którzy mieli problemy z powodu nadużycia alkoholu.

Najważniejsze jednak aby młody człowiek z rodzinnego domu wyniósł przekonanie o szkodliwości alkoholu. W przeciwnym razie ciekawość okaże się silniejsza od rozsądku. Jak mówi stare przysłowie "wszystko jest dla ludzi" ale każdy wie "co za dużo, to nie zdrowo".

Źródła:
wp.pl
dutchnews.nl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto