Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żandarmi na Trakcie Królewskim. Uspokoją czy odstraszą obcokrajowców?

Maria Wojtas
Maria Wojtas
http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Żandarmeria_Wojskowa.JPG Żandarmeria wojskowa
http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Żandarmeria_Wojskowa.JPG Żandarmeria wojskowa Raf24
Od końca maja do września warszawscy policjanci, przy wsparciu żandarmerii wojskowej, patrolują Łazienki Królewskie, Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście i Stare Miasto.

Mundurowi będą czuwali nad bezpieczeństwem w najbardziej newralgicznych punktach miasta - najchętniej odwiedzanych przez turystów, a jednocześnie - najbardziej zagrożonych drobnymi kradzieżami. Ma to się przyczynić do wzrostu prestiżu Warszawy na arenie międzynarodowej. - Projekt realizujemy od kilku lat - zaznacza Tomasz Oleszczuk, rzecznik prasowy Komendy Stołecznej. - Policjanci, wspólnie z żandarmami, patrolowali miejsca, gdzie odnotowano najwięcej drobnych kradzieży. Celem akcji jest prewencja, chcemy, by turyści odwiedzający stolicę Polski czuli się jak najbardziej bezpiecznie i komfortowo.

Oleszczuk pytany czy wojskowe mundury mogą nasuwać negatywne skojarzenia, odpowiada, że to mało prawdopodobne, ponieważ patrole składają się z żandarma i policjanta, bądź strażnika miejskiego, dlatego nie ma obawy, że śródmiejskie ulice zamienią się w strefę przyfrontową, pełną umundurowanych żołnierzy.

Sebastian Łuczak, szef agencji Eskadra Publica, zajmującej się wizerunkiem i promocją miast oraz regionów chwali inicjatywę warszawskiej policji. - To dobry pomysł głównie ze względu na to, że zapewniamy turystom bezpieczeństwo. Dla nich na pewno mniej szkodliwy jest widok umundurowanych żandarmów niż sytuacja, w której zostaną napadnięci czy okradzeni.

Na pytanie, w jaki sposób widok wojskowych wpłynie na wizerunek Warszawy na arenie międzynarodowej, Łuczak odpowiada, że zależy to po pierwsze od tego, na ile obcokrajowcy rozpoznają mundury naszego wojska. - To, że ulice są patrolowane przez żandarmerię nie jest niczym nowym, czy niezwykłym - kontynuuje Łuczak. - Może faktycznie warto pomyśleć o jakichś mniej rzucających się w oczy ubraniach dla żandarmów? Tego typu mundury mogą jakiejś części turystów sugerować, że w Polsce w ogóle nie jest bezpiecznie, ponieważ sugerują coś niebezpiecznego. Słowem stan podwyższonej gotowości. Dlatego można powiedzieć, że cała akcja bardzo mi się podoba, ale zdecydowanie sugerowałbym przemyślenie kwestii mundurów.

- Myślę, że to całkiem sensowne rozwiązanie - mówi jedna z mieszkanek Warszawy. - Będzie bezpieczniej, a to chyba najważniejsze. Czy mundury będą odstraszać? Cóż, myślę, że przynajmniej kobiety będą wręcz zachwycone obecnością wojskowych na warszawskich ulicach.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto