#zarażamydobrem Moc jest z nami! Najciekawsze akcje z całej Polski [przegląd NaM]

Mariola Szczyrba
Mariola Szczyrba
Harcerze szyją maseczki, firmy drukują respiratory, a powstańcy napisali wzruszający list do lekarzy, którzy walczą z epidemią na pierwszej linii frontu. "Dobrze znamy cenę tej służby i towarzyszymy Wam myślą i całym sercem" - napisali. W cyklu #zarażamydobrem pokazujemy najciekawsze akcje społeczne z całego kraju.

Zewsząd napływają do nas niepokojące informacje związane z pandemią koronawirusa. Z drugiej strony - również wielka fala dobra, bo Polacy jednoczą się w walce ze wspólnym wrogiem. W cyklu #zarażamydobrem pokazujemy najciekawsze akcje społeczne z całego kraju.

Przylądek Nadziei potrzebuje pomocy

Zaczniemy od bardzo poważnej i pilnej sprawy. We wrocławskiej klinice Przylądek Nadziei leczą się dzieci chore na raka z całej Polski. Dlatego tak ważne jest, by nic nie zakłóciło pracy tamtejszych lekarzy i pielęgniarek. Fundacja Przylądek Nadziei zbiera pieniądze na testy na obecność koronawirusa dla personelu szpitala.

"Kochani, pilne! #MUSIMYWIEDZIEĆ! - piszą organizatorzy zbiórki. - Zbieramy pieniądze na testy dla lekarzy onkologów i pielęgniarek z kliniki Przylądek Nadziei na obecność koronawirusa. Dzieci chore na raka są w najwyższej grupie ryzyka w przypadku zarażenia koronawirusem. Lekarze, którzy je leczą, muszą mieć absolutną pewność, że sami są zdrowi! W przeciwnym razie stanowią zagrożenie dla pacjentów" - podkreślają.

I dodają: "W obecnych warunkach na obecność koronawirusa testuje się tylko osoby z objawami COVID-19. W klinice onkologicznej nie możemy czekać na objawy. Wtedy będzie już za późno, musimy wiedzieć natychmiast!"
Żeby przetestować wszystkie osoby mające styczność z dziećmi potrzeba 98 tysięcy złotych. Zbiórka trwa.

Zobacz:
Wrocław. Przylądek Nadziei prosi o pomoc

Przy okazji warto przypomnieć akcję policjantów, którzy niedawno zagrali dla dzieci leczących się w Przylądku Nadziei specjalny koncert przed budynkiem szpitala. Wszystko po to, by dać im choć trochę radości.

Zobacz:
Policjanci zagrali specjalny koncert dla dzieci z Przylądka Nadziei

Widzialna Ręka

Pisaliśmy niedawno o facebookowej grupie Widzialna Ręka, która działa już w ponad 100 miastach w Polsce. To tutaj w czasie pandemii można znaleźć bezpłatną pomoc i rozwiązać wiele codziennych problemów. Masz kwarantannę i nie ma kto wyprowadzić twojego psa? Potrzebujesz, żeby ktoś ci zrobił zakupy albo udostępnił pokój na czas kwarantanny? Napisz o tym na grupie Widzialna Ręka ze swojego miasta.

Magdalena z Warszawy poprosiła o pomoc: "Droga Grupo. Moja najbliższa osoba znalazła się w ostatnich dniach w stanie krytycznym na OIT. Jest źle, a ja odchodzę od zmysłów, bo nie mam możliwości, żeby być obok - nikt poza pracownikami nie ma wstępu na oddział. Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu lekarze będą próbowali wybudzenia ze śpiączki, odstawiając stopniowo leki (...) Bardzo bym chciała przekazać dla tej osoby nasze wspólne zdjęcie z dzieciństwa, żeby chociaż w ten sposób przekazać, że jestem z nią myślami. Dysponuję tylko kliszami sprzed 25 lat. Czy gdziekolwiek na terenie Warszawy jest teraz możliwość wywołania zdjęć z kliszy?" - spytała, a na grupie od razu pojawiło się mnóstwo porad oraz wyrazów wsparcia.

Bohaterowie bohaterom

Na ręce prezydenta Warszawy - Rafała Trzaskowskiego trafił wzruszający list, zatytułowany "Powstańcy do lekarzy".

"My, żyjący jeszcze uczestniczki i uczestnicy powstania - służba liniowa i sanitarna - zwracamy się do Was, naszych dzisiejszych koleżanek i kolegów, znajdujących się na pierwszej linii frontu walki z epidemią: lekarzy, pielęgniarek, ratowników i służb pomocniczych - z wyrazami podziękowań, uznania i wdzięczności. Dobrze znamy cenę tej służby i towarzyszymy Wam myślą i całym sercem".

Powstańcy zwrócili się też z ważnym apelem do młodych ludzi, by zostali w domach podczas pandemii i byli z medykami solidarni.

#jesteśmyzWami

Medycy mogą też liczyć na wsparcie dzieci. Zobaczcie, jak uczniowie ze Szczecina dziękują pracownikom służby zdrowia za ich pracę w czasie pandemii koronawirusa.

#zarażamydobrem Dzieci z zerówki dziękują pracownikom służby...

Drukują respiratory

Cała Polska szyje maseczki dla medyków i drukuje w 3D przyłbice ochronne. Centrum Projektowania i Budowy Proptoypów Malpol z Nowej Soli poszło o krok dalej - zaczęło od przyłbic, a teraz drukuje nawet respiratory, które są niezwykle potrzebne w walce z koronawirusem.

- Nastawiamy sprzęt. Obrabiamy projekty i zaczynamy drukować – mówi prezes Centrum, Marcin Walasek.
– Polscy inżynierowie, którzy zrobili projekt respiratora, udostępnili go w internecie. W kwestii wydrukowania potrzebne są tylko sprzęt i doświadczenie. Mamy jedno i drugie, i nie boimy się tego użyć. Ma to służyć ludziom, więc czemu tego nie zrobić? – dodaje.

Zobacz:
"Robimy coś zastępczego, co może zostać użyte, by ratować życie"

Nowosolski Malpol drukuje przyłbice ochronne i zaczyna druk respiratorów

Robimy coś zastępczego, co może zostać użyte, aby życie rato...

Przyłbice w koronie

Wspominaliśmy już o akcji Przyłbice w Koronie, która rozprzestrzeniła się w całym kraju. I chyba nikomu już nie trzeba tłumaczyć, że nie chodzi tu o uzbrojenie rycerza, tylko o oręż w walce z wirusem. Na odsiecz przybyli m.in. trójmiejscy licealiści, którzy w ciągu tygodnia wydrukowali prawie 500 przyłbic dla personelu medycznego.

- Zainspirowani działaniami studentów z Włoch, którzy za pomocą drukarki 3D wydrukowali specjalne zawory do respiratorów, postanowiliśmy wykorzystać nasze własne drukarki do produkcji środków ochronnych dla polskich szpitali - zdradza Kacper Falkiewicz, jeden z członków projektu. - Bardzo szybko okazało się, że przy pomocy prostego wydruku, paru śrubek, kawałka gumy oraz przezroczystej folii do laminowania dokumentów, jesteśmy w stanie tworzyć, bardzo pożądane teraz, w pełni funkcjonalne przyłbice.

Zobacz:
Koronawirus. W Trójmieście przyłbice drukują licealiści

WOŚP na ratunek szpitalom

Wiele szpitali w kraju, walczących z koronawirusem, pilnie potrzebuje pomocy. Brakuje specjalistycznego sprzętu, odzieży ochronnej, maseczek. Z pomocą ruszyła też Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Pisaliśmy już o ich akcji Pomagamy, która polega na niesieniu pomocy w takich codziennych sprawach, jak zrobienie zakupów seniorom czy wyprowadzeniu psa podczas kwarantanny. Dodatkowo ruszył jeszcze Fundusz Interwencyjny WOŚP. Od teraz każdy może dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć polskie szpitale, walczące z koronawirusem.

"Zebrane pieniądze chcemy przeznaczyć w pierwszym rzędzie na środki ochrony osobistej dla lekarzy i personelu medycznego, ale także na sprzęt medyczny. Materiały ochronne, czyli indywidualne pakiety ochrony biologicznej i maseczki ochronne, chcemy skierować do szpitali, które nie otrzymują wystarczających dostaw z sytemu rządowego. Pierwszymi na naszej liście będą szpitale z oddziałami ginekologiczno-położniczymi, następnie oddziały noworodkowe i dziecięce. Wszystkie zakupione artykuły rozdzielać będziemy w miarę realizowanych zakupów - napisał Jerzy Owsiak.

Zobacz:
Na ratunek polskim szpitalom. WOŚP uruchomiła

Karetka dla szpitala

Z kolei Fundacja Otwarte Serce, działająca przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy, zbiera pieniądze na specjalistyczną karetkę do przewozu osób zarażonych koronawirusem. Akcja spotkała się z bardzo pozytywnym odzewem.
Zobacz:
Dzięki hojności lokalnych firm i mieszkańców szpital kupi specjalną karetkę

Pokoje dla medyków

Pandemia koronawirusa to bardzo trudny czas dla lekarzy i personelu medycznego, którzy wiele godzin spędzają z chorymi. Z ciekawą inicjatywą wyszedł warszawski hotel Courtyard by Marriott Warsaw Airport, który udostępnia dla kadry medycznej Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w pełni wyposażone pokoje z łazienkami. Wszystko po to, by mogli odpocząć i uchronić swoje rodziny przez ewentualnym zarażeniem.

Zobacz:
Courtyard by Marriott Warsaw Airport pomaga medykom

Sportowcy dla Koszarowej

Pomagają też sportowcy, którzy zebrali ponad 50 tys. zł dla szpitala przy ul. Koszarowej we Wrocławiu.

Sportowcy zebrali 50 tys. zł dla szpitala przy Koszarowej [AKCJA]

Ale pomagają również kibice. Fani Ostrovii przekazali pierwszą część zakupionych środków ochrony osobistej personelowi medycznemu w ostrowskim szpitalu. Zrzutka nadal trwa! Kibice powiesili też w mieście transparent, dziękujący medykom. "Pierwsza linia frontu to Wy. Za poświęcenie dziękujemy! - Ostrowianie".

Stołeczna szyje maseczki

Cała Polska od kilku tygodni szyje maseczki ochronne. Zarówno firmy, jak i pojedyncze osoby. W Warszawie akcja pod nazwą "Stołeczna szyje maseczki" prowadzona jest przez Chorągiew Stołeczną ZHP im. Bohaterów Warszawy i może do niej dołączyć każdy.

Zobacz:
Harcerze i harcerki szyją maseczki dla warszawskich szpitali

Tarnów. Dwa i pół tysiąca masek trafiło do placówek

Harcerki i harcerze szyją maseczki dla warszawskich szpitali. Każdy może dołączyć do akcji

Harcerki i harcerze szyją maseczki dla warszawskich szpitali...

Pracownia Rękodzielnictwa Artystycznego „UL-KA” w Wałbrzychu pomaga służbom medycznym, miejskim i policji. Pomaga też wałbrzyszanom. Właścicielka, Urszula Nowicka zakasała rękawy i dołączyła do firm, które szyją dla nich maseczki.

Hej służby w Wałbrzychu i wałbrzyszanie potrzebujecie masecz...

Zobacz też:
Nysanki przekazały już setki maseczek

#nasiherosi

Taki kubek po prostu wypada mieć. Jesteśmy przekonani, że kawa będzie smakowała w nim wybornie. Firma Maxim produkuje kubki z hasłem #NASIHEROSI. Dochód z ich sprzedaży zostanie przekazany na rzecz szpitali w Grodzisku Wielkopolskim i Kościanie.

Firma Maxim produkuje kubki #NASIHEROSI. Dochód przekażą na ...

"Błagamy o pomoc"

W czasie pandemii pomocy potrzebują również zwierzęta. "Błagamy Was, pomóżcie naszym zwierzakom - abyśmy nie zniknęli z mapy Europy. Bo w jednej sekundzie zmieniło się wszystko" - piszą przedstawicieleFundacji Centaurus, która prowadzi zwierzęcy Folwark w Szczedrzykowicach (koło Legnicy), największy azyl dla koni w Europie (jest ich tu prawie 500). Ponadto pod Zieloną Górą (Wojnowo) znajduje się ośrodek rehabilitacyjny i adopcyjny dla psów.

Sytuacja jest dramatyczna, fundacja ma ograniczoną ilość owsa, a firmy, które do tej pory ją wspomagały finansowo, zaczęły się wycofywać.

Zobacz:
Życie 500 koni oraz setek innych zwierząt wisi na włosku z powodu koronawirusa. Dramatyczny apel Fundacji Centaurus

Życie 500 koni i setek innych zwierząt wisi na włosku przez ...

Dziękujemy Wam!

Sprzedawcy, kierowcy MPK, ratownicy, strażnicy miejscy, pracownice MOPS-u i zwykli ludzie, którzy w tym trudnym czasie pomagają i zarażają dobrem. Takie osoby od kilku dni pokazuje i dziękuje im prezydent Świdnicy Beata Moskal Słaniewska. To dobra i potrzebna akcja!

Bohaterowie w czasach koronawirusa. Świdnica dziękuje tym, k...

Łomżyńska Sztama

Na portalu społecznościowym powstała grupa „Łomżyńska sztama, czyli sąsiedzka pomoc w czasach koronawirusa”. To miejsce gdzie można poprosić o pomoc w zrobieniu zakupów, wymienić się informacjami o dostępności produktów w sklepach, ale i poprowadzić zajęcia on-line np. z jogi czy lekcji tańca. Podobnych akcji jest zresztą w kraju więcej. Bo dobro, jak wiadomo, jest zaraźliwe.

Zobacz:
Łomżyńska sztama, czyli jak sąsiedzi pomagają sobie nawzajem

#zarażamydobrem W Opolu ruszyła sąsiedzka samopomoc

Małe miasto, a może dać wiele
Małe miasteczko w kujawsko-pomorskim, Kamień, postanowiło zrobić coś dla innych i pomóc w walce z koronawirusem. W akcję szycia maseczek zaangażowali się pracownicy Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i gminnych świetlic wiejskich. Coraz więcej chętnych do pomocy zgłasza się wśród samych mieszkańców.

Ale i mieszkańcy Sępólna Krajeńskiego po raz kolejny udowadniają, że mają wielkie serca. Po Szlachetnej Paczce wsparcie potrzebującym w tym trudnym dla wszystkich okresie oferuje lokalna internetowa grupa Widzialna Ręka. Wolontariusze oferują bezpłatną pomoc psychologiczną, prawną czy po prostu rozmowę. Skorzystać, za darmo, może każdy.

Zobacz:
Małe miasto, a może dać wiele. Mają materiał, maszyny i chętnych do pomocy. Szyją maseczki

Wrażliwość w czasach zarazy. „Widzialna Ręka” zawitała i do nas

[oprac. Mariola Szczyrba]

Ćwiczenia WOT w pasie przygranicznym z Białorusią

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie