Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zawrotne podwyżki płacy minimalnej. Porównaj gwarantowane zarobki za granicą

OPRAC.: AB
Dzięki rozpowszechnieniu się pracy zdalnej łatwiej jest podjąć zatrudnienie za granicą. Do których krajów warto aplikować, żeby mieć zapewnioną godziwą pensję? 

 Porównaj minimalne wynagrodzenie za pracę i zobacz, o ile wzrosła płaca minimalna.
Dzięki rozpowszechnieniu się pracy zdalnej łatwiej jest podjąć zatrudnienie za granicą. Do których krajów warto aplikować, żeby mieć zapewnioną godziwą pensję? Porównaj minimalne wynagrodzenie za pracę i zobacz, o ile wzrosła płaca minimalna. Steve Johnson/ Unsplash.com
Podwyżka płacy minimalnej w Polsce oznacza duży wzrost ustawowego minimum. Nadal jednak mało zarabiamy, w porównaniu z zagranicą. Zastanawiasz się, ile można zarobić za krajowe minimum? Porównaj podwyżki płacy minimalnej w Polsce i na świecie.

Podwyżka płacy minimalnej w Polsce jest ostro krytykowana przez środowisko pracodawców. Wyższe płace mogą dać im po kieszeniach. Jednak na świecie można wskazać wiele państw, które pozwoliły sobie jeszcze wyższą podwyżkę płacy minimalnej niż Polska. Przed taką decyzją nie powstrzymała ich nawet epidemia COVID-19.

Dwie trzecie spośród 56 państw przebadanych przez Picodi.com zdecydowało się na podwyżkę płacy minimalnej, 15 na 56 państw pozostawiło najniższe pensje na niezmienionym poziomie, a w jednym państwie wynagrodzenia najgorzej zarabiających pracowników poszły w dół, co ma związek z podniesieniem składki na ubezpieczenie zdrowotne. (Taka sytuacja ma miejsce w Kazachstanie, gdzie płaca minimalna jest o 1,1% niższa niż w roku ubiegłym.)

Pod względem wysokości płacy minimalnej Polska zajęła 24. pozycję w rankingu. Wyższe płace mają zagwarantowani m.in. Słowacy, Czesi, Chorwaci, Litwini czy Turcy. Jednak w dalszym ciągu płaca minimalna w Polsce jest o ponad połowę wyższa (dokładnie o 54%) niż u naszego unijnego sojusznika, czyli na Węgrzech. W kraju tym poziom płacy minimalnej w 2021 r. nawet nie drgnął, podobnie jak na Słowenii, w Czarnogórze czy USA, gdzie stawka federalna nie rośnie od 2009 roku.

Płaca minimalna w Polsce wzrosła od 1 stycznia 2021 r. o 200 zł brutto, do 2800 zł, co daje na rękę ok. 2062 zł netto wobec 1878 zł netto w roku poprzednim. Tym samym rząd nie wywiązał się z obietnicy podniesienia w 2021 r. zarobków najgorzej zarabiających Polaków do 3000 zł brutto. Tegoroczna podwyżka wyniosła 9,8%, co gwarantuje nam 10. miejsce w zestawieniu państw z najwyższymi podwyżkami płacy minimalnej (zarówno w ujęciu procentowym, jak i nominalnym).

Najniższe wynagrodzenie w Polsce wzrosło o 41 euro, o dwa razy więcej niż wyniosła średnia podwyżka w państwach uwzględnionych w zestawieniu (20 euro). Najbardziej hojne dla ubogich były Nowa Zelandia i Wielka Brytania, gdzie najniższe płace poszły w górę odpowiednio o 118 euro i 101 euro. Najsłabiej opłacani Nowozelandczycy zarabiają aż 1575 euro, w związku z czym nawet tak duża podwyżka wiązała się z podniesieniem płacy minimalnej o 8,1%. Natomiast w Wielkiej Brytanii, gdzie minimum płacowe wynosi obecnie 1417 euro, wzrost wyniósł 7,7%.

Interesująco wygląda zestawienie podwyżek płacy minimalnej w naszej szerokości geograficznej. W ujęciu procentowym zdecydowaną liderką została Ukraina, gdzie najniższe wynagrodzenia strzeliły w górę aż o 27%. Minimalne zarobki Ukraińców wynoszą teraz 143 euro miesięcznie wobec 458 euro w Polsce, co czyni nasz kraj atrakcyjną destynacją dla imigrantów zarobkowych ze Wschodu.

Najniższe wynagrodzenia znacznie zwiększyły się w Czechach (o 53 euro, przy czym podwyżka wyniosła 11,6%), na Łotwie (o 52 euro, przy podwyżce rzędu 14,2%) i na Litwie (o 43 euro, ze wzrostem sięgającym 10%). Na tle tych państw Polska nie wypada zbyt konkurencyjnie. Łotysze z płacą minimalną zarabiają 418 euro miesięcznie, Czesi - 507 euro, a Litwini - 468 euro.

Państwami, które gwarantują najwyższą płacę minimalną w 2021 r. są: Luksemburg (1879 euro na rękę), Australia (1745 euro), Holandia (1577 euro), Irlandia (1589 euro) i Nowa Zelandia (1575 euro miesięcznie). W Unii Europejskiej najgorsze warunki płacowe pracownikom z minimum wynagrodzenia kolejny rok z rzędu oferuje Bułgaria (248 euro), natomiast w zestawieniu Picodi.com najsłabiej wypadają: Uzbekistan (48 euro), Nigeria (59 euro), Kazachstan (74 euro), Indie (80 euro), Armenia (85 euro) i Pakistan (91 euro). W pozostałych państwach uwzględnionych w rankingu na płacę minimalną składają się trzy- lub czterocyfrowe kwoty.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zawrotne podwyżki płacy minimalnej. Porównaj gwarantowane zarobki za granicą - Strefa Biznesu

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto