MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ziemia z lotu ptaka. Tak zniszczyliśmy ją w ciągu 37 lat. Animacja timelapse z Google Earth pokazuje przerażające zmiany

JK
Google Earth, Image Landsat / Copernicus
Google Maps udostępnia nie tylko aktualne zdjęcia satelitarne Ziemi, ale także ujęcia historyczne wykonywane od 1984 roku. Widać na nich jak na dłoni postępującą degradację naszej planety - kurczącą się pokrywę śnieżną, topniejące lodowce i znikające lasy. Niezwykle szybkie tempo obserwowanych obecnie zmian prowadzi do unicestwienia wielu gatunków zwierząt i roślin. Miliony ludzi zostanie dotkniętych suszą. Naukowcy już teraz mówią o kolejnym, wielkim wymieraniu. Nie wierzycie? Zobaczcie sami. Przejdź do galerii by zobaczyć wideo timelapse ukazujące niepokojące zmiany.

Ziemia w Google Earth

Nasza planeta topnieje, ulega masowemu wylesianiu i wysycha w oczach. Widać to dokładnie na wideo timelapse, jakie można zobaczyć na stronie Google Earth Timelapse. Seria poklatkowych filmów ukazuje zmiany widoczne z lotu ptaka, jakie zaszły na powierzchni Ziemi od 1984 roku. Z tego okresu pochodzą pierwsze zdjęcia satelitarne wykonane na masową skalę, dostępne dziś w aplikacji Google Earth. Zestawienie ich klatka po klatce w formie filmu, ukazuje naszym oczom niewesoły obrazek.

Wylesianie. Nuflo de Chavez, Boliwiakliknij przycisk "play", by zobaczyć wideo poklatkowe
Wylesianie. Nuflo de Chavez, Boliwia
kliknij przycisk "play", by zobaczyć wideo poklatkowe


Więcej filmów poklatkowych timelapse zobaczysz w galerii.

Ziemia się ogrzewa

Zgodnie ze słowami naukowców z National Snow and Ice Data Center (NSIDC), w 2020 roku odnotowano drugi najniższy w historii zasięg lodu morskiego w Arktyce, przy czym historia zapisów liczy sobie 42 lata. Dyrektor NSIDC Mark Serreze podkreśla, że nie tylko kurczy się zasięg lodu latem, ale też lód staje się cieńszy. To podwójna strata.

Wielu sceptyków powie, że nie jest to winą człowieka, gdyż tak było zawsze - po zlodowaceniach następowało ocieplenie i jest to cykl towarzyszący Ziemi od jej zarania. Jak w takim razie wytłumaczyć niebywałe tempo obecnie zachodzących zmian? Stanowisko nauki jest jednoznaczne, o czym możemy przeczytać na stronie Nauka o Klimacie.

Ocieplenie powodują gazy cieplarniane, a dziś to człowiek zwiększa ich zawartość w atmosferze. Świadczą o tym niezależne pomiary, wykonywane z Ziemi i z kosmosu, w atmosferze i w oceanach, w stacjach meteorologicznych i w laboratoriach.

Wielkie wymieranie

Naukowcy oceniając obecną sytuację naszej planety mówią o kolejnej fali wielkiego wymierania. Termin opisuje gwałtowne (w skali geologicznej) wyginięcie wielu gatunków w wyniku zadziałania globalnych czynników środowiskowych. W dziejach życia na Ziemi zidentyfikowano kilka takich masowych wymierań.

juxtapose
Wysychanie. Jezioro Aralskie, Kazachstan i Uzbekistan
kliknij przycisk "play", by zobaczyć wideo poklatkowe


Niestety okazuje się, że człowiek jest odpowiedzialny nie za pierwszą katastrofę ekologiczną w dziejach naszej planety. Gdy 70 tys. lat temu gromady homo sapiens wyruszyły z Afryki wschodniej, doprowadzały do wymarcia wielu gatunków lokalnej fauny i flory na terenach, które zasiedlały. Yuval Noah Harari w swojej książce Sapiens. Od zwierząt do bogów dokładnie opisuje proces podboju nowych terytoriów przez pierwszych ludzi.

Na długo przed rewolucją przemysłową homo sapiens był wśród wszystkich organizmów sprawcą wymarcia największej liczby gatunków roślin i zwierząt. Mamy wątpliwy zaszczyt bycia najbardziej morderczym gatunkiem w annałach biologii. Gdyby ludzie więcej wiedzieli o pierwszej i drugiej fali wymierania, to być może nie lekceważyliby w takim stopniu trzeciej fali, której są częścią.

Gwałtowne zmiany klimatyczne, które powoduje działalność człowieka, prowadzą do degradacji środowiska takiego, jakie znaliśmy do tej pory. Oczywiście, Ziemia na pewno przetrwa - pytanie w jakim kształcie i czy człowiek będzie dalej na jej pokładzie.

Punkty krytyczne dla klimatu

Dla oceny powagi katastrofy klimatycznej naukowcy wyznaczyli tzw. punkty krytyczne dla klimatu. Czym są? To zjawiska, które uruchamiają pewne nieodwracalne procesy w degradacji środowiska naturalnego, jakie znamy. Z 13 wyznaczonych przez naukowców punktów urzeczywistniło się już 9, na co wskazuje raport przygotowany przez Zespół ds. Zmian Klimatu (Intergovernmental Panel on Climate Change). Jakie zmiany zachodzą już teraz?

  1. Zniszczenie amazońskiego lasu deszczowego przez nawracające susze
  2. Redukcja lodu morskiego w Arktyce
  3. Osłabienie prądów morskich w Atlantyku
  4. Zniszczenie lasów borealnych przez pożary i plagi szkodników
  5. Masowe wymieranie organizmów żyjących na Wielkiej Rafie Koralowej
  6. Stopnienie pokrywy lodowej Grenlandii
  7. Stopnienie wiecznej zmarzliny
  8. Stopnienie pokrywy lodowej w zachodniej Arktyce
  9. Topnienie lądolodu Antarktydy wschodniej

Brak natychmiastowych działań sprawi, że kolejny punkt krytyczny dla klimatu, jakim jest wzrost średnich temperatur o 1.5 stopnia Celsjusza, może zostać przekroczony już w 2040 roku. Jak do tej pory zmieniła się nasza planeta, i to w ciągu ostatnich lat? Zobacz w galerii:

od 7 lat
Wideo

NATO na Ukrainie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ziemia z lotu ptaka. Tak zniszczyliśmy ją w ciągu 37 lat. Animacja timelapse z Google Earth pokazuje przerażające zmiany - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto