Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Depresja. 23 lutego międzynarodowy dzień walki z chorobą

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
Lampa stosowana w leczeniu depresji sezonowej.
Lampa stosowana w leczeniu depresji sezonowej. User:Mysid, domena publiczna
Depresja dotyka szarych ludzi i wielkich; robotników, nauczycieli, policjantów i księży; naukowców, aktorów, twórców i żeglarzy; bankowców, polityków i noblistów. Jak można jej zapobiec? Na przykład... stosując odpowiednią dietę.

Okres jesienno-zimowy sprzyja rozwojowi i nasileniu się różnych chorób, m.in. przewodu oddechowego oraz reumatycznych i depresji. Osłabiony organizm z braku światła słonecznego, krótszego dnia, złej pogody i niedoboru witamin - staje się podatny na dokuczliwe dolegliwości i stany chorobowe. Szczególnie dokuczliwa jest u wielu ludzi depresja. Częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Zdaniem specjalistów - w dużym stopniu wiąże się ona z brakiem słońca. W krajach skandynawskich, gdzie depresja powszechnie się zakorzeniła, ludzie uzupełniają sobie brak naturalnego światła i promieni słonecznych światłem sztucznym.

Depresja to najogólniej mówiąc, pomoc-psychologa.pl i zgapa.pl - głębokie zaburzenia psychiczne, które cechują się: obniżonym i złym nastrojem (smutkiem, często lękiem, płaczem, utratą radości życia), zniecierpliwieniem i drażliwością, negatywnym obrazem siebie, obniżoną samooceną, samooskarżaniem, samookaleczaniem, pesymizmem, zaburzeniem rytmu snu i czuwania, problemami z mobilizacją do wszelkiego działania, utratą apetytu lub wzmożonym apetytem, dokuczliwym osłabieniem i zmęczeniem, czasem różnymi bólami i złym samopoczuciem fizycznym oraz myślami samobójczymi.

Depresja nie jest więc zwykłą chorobą, którą można leczyć lub złagodzić, nacieraniem żelami. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, depresja jest obecnie jednym z czterech najpoważniejszych problemów zdrowotnych na świecie. Choroba ta dotyka nie tylko chorego, ale i jego rodzinę, przyjaciół, znajomych i współpracowników. To choroba trudna do zniesienia, a czasem i zrozumienia dla osoby dotkniętej nią, rodziny chorego i jego otoczenia. Co może pomóc w walce z nią? Nad tym zagadnieniem pracują lekarze na całym świecie.

Dotyka ona zarówno szarych ludzi, jak i wielkich; robotników, nauczycieli, policjantów i księży; naukowców, aktorów, twórców i żeglarzy; bankowców, polityków i noblistów. Nie ma na nią sposobu, ani skutecznych metod zapobiegania jej następstwom, czy okiełznania przerażających skutków działania. Ale są według niektórych lekarzy i specjalistów możliwości leczenia i zapobiegania chorobie.

Dieta w walce z depresją

Niedawno hiszpańscy naukowcy, badając społeczności zamieszkałe w rejonie Morza Śródziemnego, stwierdzili jednoznacznie, że w dużym stopniu dieta z krajów południowej Europy może pomóc w walce z depresją. Ponadto badania potwierdziły, że dieta z krajów południowej Europy, jest także ważnym czynnikiem, chroniącym przed chorobami serca i rakiem.

Specjaliści hiszpańscy, po przebadaniu przez cztery lata ponad 10 tysięcy osób, zamieszkałych w rejonie Morza Śródziemnego, doszli do wniosku, że dietą można częściowo zapobiec powstaniu choroby depresji. W czasopiśmie naukowym "Journal of the American Medical Association" - informuje []http://kobieta.newsweek.pl/dieta-srodziemnomorska-pomaga-leczyc-depresje,46922,1,1.html;newsweek.pl[/a] - napisali: "prawdopodobieństwo rozwinięcia się depresji jest o około 30 proc. mniejsze u ludzi, których dieta zawiera dużo warzyw, owoców i zbóż i mało czerwonego mięsa".

Portal newsweek.pl informuje, że naukowcy w badaniach wzięli pod uwagę wiele istotnych składników: stan cywilny badanych, liczbę ich dzieci oraz czynniki związane ze zdrowym stylem życia, a także pewne cechy charakteru. Te aspekty nie zmieniły jednak rezultatu badania. W procesie badawczym stwierdzono, że zwolennikami diety śródziemnomorskiej byli najczęściej mężczyźni, eks-palacze, osoby w związku małżeńskim i starsze oraz bardziej aktywne fizycznie.

Psycholog kliniczny, stały ekspert psychologiczny krajowej telewizji i radia włoskiego, dr Cecilia D'Felice, potwierdza, iż coraz więcej dowodów świadczy o tym, że znaczenie diety w leczeniu depresji jest duże. Jej zdaniem pożywienie bogate w oliwę z oliwek, podnosi poziom serotoniny, a właśnie "na tym polega działanie większości leków antydepresyjnych". Zaletą diety śródziemnomorskiej jest duża zawartość w codziennym jedzeniu owoców, warzyw, orzechów, zbóż i ryb oraz jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, takich jak oliwa z oliwek. Ponadto - umiarkowane spożycie ilości alkoholu i nabiału, a także mała ilość mięsa.

Stanisław Cybruch

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto